Hafta Hafta Hamilelik (Gebelik)

13. Hafta Gebelik(Hamilelik)

Hamileliğinizin üçüncü ayında ilerliyorsunuz. İlk trimester dönemi geride kaldı.

Bu haftadan sonra bebeğiniz büyüme dönemine giriyor. Bu hafta ile ilgili size kapsamlı bir makale hazırladım. Keyifli okumalar dilerim.

13 Haftalık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz 6 cm boyuta ve 40 gram ağırlığa ulaştı. Bu haftada bebeğiniz yalnızca bir kivi kadardır.

  • Yüz hareketleri çeşitlendi. Ultrason görüntüsünde yüz hareketlerini görebilirsiniz.

Kas sinir koordinasyonu düzeliyor. Mimikler oluşuyor. Banu Çiftçi

  • Esneme hareketleri yapmaktadır. Çok sık uyur uyanık haldedir.
  • Burun ve dudakları tamamen şekillendi.
  • Cildinde yumuşak tüyler çıkmaya başlıyor.
  • Baş parmak emme görülmektedir. Emme refleksi daha bu haftada başlıyor.
  • El tırnakları oluşmaya başlıyor.
  • Cinsel organları (yumurtalık,testisler) gelişti.

13 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Rahat geçireceğiniz ikinci trimestere bu haftadan itibaren girdiniz. Artık belirtileriniz yavaş yavaş azalmaya başladı.

Rahminiz ne durumda diye bakacak olursak, rahminiz kemik yapınızın üstüne çıktı. 20. haftadan sonra ise her hafta 1 cm yukarıya çıkacak.

İdrardan sonra kötü koku ve yanma şikayetleri olabilir. Bu durumda hemen doktora başvurmalı ve idrar testi yaptırmalısınız. İdrar enfeksiyonuna işaret ediyor olabilir. Hemen paniğe kapılmayın! Bol bol su, probiyotik içeren yoğurt tüketerek enfeksiyon düzeyini azaltabilirsiniz. Tabi yine de doktora görünmek şart!

13 Haftalık Gebelikte Anne Şikayetleri

Gebelik döneminde en çok yakınılan konulardan biri de çatlak oluşmasıdır. Bu başlıkta biraz çatlak oluşumundan ve yapılması gerekenlerden bahsedeceğim.

Çatlak ile ilgili çeşitli söylemler mevcuttur. Çatlak oluşumunun genetiğe bağlı olduğu (annenizde olmuşsa yüksek oranda sizde de olacaktır gibi.) ve derinizin yapısına bağlı olduğudur. Deriniz ne kadar sıkı olursa karın gerildikçe çatlak oluşması kaçınılmaz olacaktır.

Bilindiği gibi bol sıvı alımı çatlaklar üzerinde de etkilidir. Gebelik sürecinizde özellikle bu haftalarda su tüketiminizi arttırın! Çatlak kremlerinden yararlanabilirsiniz. Çatlak kremi üzerine bir makalem var. Buradan kremlerin içeriğine bakabilirsiniz. https://www.annembulur.com/gelmis-gecmis-en-iyi-catlak-kremleri/

Doktor önerilerine kulak verip doktorunuzun önereceği steroid kremleri de kullanabilirsiniz. Bu kremler doğum sonrası çatlaklarınızın iyileşmesine büyük ölçüde katkı sağlayacaktır.

13 Haftalık Gebelik Anne Karnı

Anne karnı sorusu anne adayları tarafından çok merak edilmektedir. Karnınız rahminizin durumuna bağlı olarak büyümeye devam ediyor. Bir önceki başlıkta bahsettiğim gibi rahim, kemik yapınızın üstüne çıkmıştır. Bu haftadan sonra da yavaş yavaş üste doğru çıkmaya devam edecektir.

13 Haftalık Gebelik Beslenme Önerileri

Bağırsaklarınızın hormonlara bağlı olarak sindirim işlevinde yavaşlamalar olması nedeniyle kabızlık problemi yaşayabilirsiniz. Size önerim, lifli gıda ağırlıklı beslenmeniz olacaktır. Mutlaka lifli gıdalara öğünlerinizde yer verin!

Bir diğer sindirim sistemi dostu probiyotik içeren yoğurdu mutlaka ama mutlaka tüketmeye özen göstermelisiniz. Yoğurt, içerdiği kalsiyum ile de hem sizin depolarınıza hem de bebeğin gelişmekte olan kemik yapısına katkı sağlayacaktır.

Bir önceki haftaya göz atmak için https://www.annembulur.com/12-hafta-gebelik-hamilelik/

Sağlıklı hamilelikler dilerim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu