Hafta Hafta Hamilelik (Gebelik)

2. Hafta Gebelik (Hamilelik)

1.hafta gebeliğinizde yumurta hücresinin gelişiminden bahsetmiştik. Bu hafta ise rahim iç tabakası gebelik için hazırlıklara devam etmektedir. Adet döngünüz 28 gün ise genellikle 14.gün, haftanın son günü ya da gelecek haftanın başında yumurtlamanız gerçekleşecektir. Fakat bu yumurtlama süresi de kadından kadına değişiklik göstermektedir. Bu makalemizde yumurtlama gibi tıbbi kavramlara da göz atacağız.

2. Hafta Annedeki Değişiklikler

Son gördüğünüz adet kanaması belirtileri birkaç gün önce kayboldu. Muhtemel bir gebelik için sağ veya sol yumurtalığınızda bir yumurta hücresi olgunlaşmaya devam ediyor. Bu yumurta hücresi folikül adı verilen içi sıvı dolu bir yapı içinde olgunlaşır. Folikül 18-20 milimetre arası bir çapa ulaştığında artan hormonların etkisiyle çatlar ve içindeki olgun yumurta hücresini serbest bırakır.

Yumurta, genellikle yumurtlamadan 24-36 saat arasında dölleniyor. Şuan da bebek yok. Döllenme olup olmadığını anlamanız için 2 hafta daha geçmesi gerekiyor. Yumurtlamanın gerçekleşiyor olduğuna dair bazı belirtiler vardır. Gelin hamile kalmanızı kolaylaştıracak belirtilere bir göz atalım.

  • Yumurtlama sırasında hangi yumurtanızın yumurta bıraktığını bağlı olarak tek taraflı bir ağrı hissedebilirsiniz.
  • Bazı durumlarda az miktarda vajinal kanama ya da akıntı meydana gelebilir. En yaygın görülen artmış akıntıdır.
  • Yumurtlamanın yol açtığı hormonal değişiklikler, göğüs hassasiyeti ve ağrı yaşatır.
    akıntının cinsi
  • Akıntı yapışkan,uzayan cinsten olmalıdır. Akıntı takibi yapabilirsiniz.
  • Yumurtlama gerçekleştiğinde bazal vücut sıcaklığınız yarım derece yükselecektir.
  • Rahim ağzı yumurtlama sürecinde yumuşak ve açıktır.
  • Mukusun en yoğun olduğu zaman yumurtlama gününüzdür.

 

 

 

Ayrıca size önemli bir not:

Yumurtlama gününüzü mutlaka doğru bir şekilde öğrenerek ilişkide bulunmak istiyorsanız en iyi seçenek LH (luteinizan hormon) adı verilen hormonun idrardaki miktarını belirleyen “yumurtlama çubuklarından” faydalanmaktır (yumurtlama monitörü veya ovulasyon monitörü). Bu çubukları idrarınıza batırdığınızda size verdikleri mesajla yumurtlamanızın olacağı günü büyük bir doğrulukla öğrenmeniz mümkündür.

Tıbbi Terimler Sözlüğü

Trimester: Latincede ”tri” üç kelimesinden gelen trimester üç aylık dönemi ifade etmektedir. Birinci trimester, ilk üç aylık dönemi (0-3 AY), İkinci Trimester (4-6 AY)) ikinci üç aylık dönemi, Üçüncü Trimester (7-9 AY), ise son üç aylık dönemi ifade eder.

Fallop Tüpü:  Bebeğin geliştiği rahmin sağında ve solunda bulunan ince kanallardır.

Endometrium:  Fallop tüplerinin içinde bulunan tüylü yapı. Yumurta hücresini rahim iç tabakasına yönlendirir. Gebelikte ve adet dönemi yaklaştığında endometrium kalınlaşır.

Mukus: Rahimden hormonların etkisiyle salgılanan ”kaygan yapışkan sıvı”dır.Yumurtlama döneminde mukus yoğunluğu artar. Sonrasında bu özelliğini yitirmeye başlar.

Yumurtlama:  Her kadında ayda bir (istisnalar olabilir) gerçekleşen fizyolojik bir olaydır. Son gördüğünüz adetinizden (adet döngüsüne göre farklılık gösterebilir) itibaren 14.gün yumurtlama gününüz olarak tahmin edilir.

kadın üreme organı

Bir önceki haftayla ilgili makalemizi okumak için ==>https://www.annembulur.com/1-hafta-gebelikhamilelik/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu