Uncategorized

2 Yaş Sendromu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yürümeye başladığı an bir zorluğu kalmaz derseniz yanılıyorsunuz. Yürümeyle kısmen bağımsızlık kazanan çocuk, ilerleyen dönemlerde bu bağımsızlığını farkedecek ve bir takım davranışlar geliştirecektir. Evet zorlu bir süreç. Ama her şeyin üstesinden geldiğiniz gibi bununda üstesinden gelebilirsiniz. Sadece zaman ve sabır! 

Sizler için hazırladığım makalede 2 yaş ile ilgili bilinmesi gerekenleri öğreneceksiniz. Aynı zamanda sendromu nasıl daha kolay ve kısa sürede atlatabilirsiniz? tüm bu soruların cevabını makalede bulabilirsiniz.

2 Yaş Sendromu Nedir?

Daha önce uysal, sakin kalan çocuğuzun yerini hırçın, son derece öfkeli, tutturan, ağlayan bir çocuk mu aldı? Bu sorunun nedeni 2 yaş sendromudur. Bir çok anne bu durumu bilmekte ve ona göre yaklaşamaktadır. Önce 2 yaş sendromunun ne olduğuna bir bakalım.

Dönemi sendrom olarak nitelendirmek doğru değildir. Ancak literatürde bu şekilde adlandırılmaktadır. Bu dönem kendini ispatlama dönemidir. 2 yaş sendromu, bebeklikten çocukluğa bir geçiş aşaması ve beynin çok yoğun olduğu bir dönemdir. Bu dönem 1,5 ile 3,5 yaş arasını kapsamaktadır.

2 Yaş Sendromu Belirtileri Nelerdir?

  •  Özerklik kazandığı için her şeyi ”ben yapacağım” eğilimi içerisindedir.
  •  ”Hayır” sözcüğünü çok sık kullanırlar.
  •  İstediklerine cevap verilmeyince ya da engellenirse çok çabuk sinirlenir.
  •  Vurma, kırma, bağırma gibi olumsuz davranışları sergiler.
  •  Son derece inatçılık görülür. Her istediğini yaptırmaya eğilimlidir ve inat ile yaptırmaya çalışır.
  •  Ağlama, öfke nöbetleri görülür.
  •  Ani tepkiler verir.

 2 Yaş Sendromu Nasıl Davranılmalı?

Bu süreç her ne kadar geçici olsa da sizi bir hayli yoran bir süreçtir. Sizin davranışlarınız ile bu süreci biraz kısaltabilmek mümkündür. Peki nasıl davranacağım? dediğinizi duyar gibiyim. Biraz da ne yapmanız gerektiğinden bahsedelim.

En önemli mesele sizin tutarlılığınız ve sabrınızdır. Biliyorum çok zor ama inanın ki siz ne kadar sabırlı olursanız zamanla çocuğunuz bu süreci daha kolay atlatacak. Aynı zamanda belleğinde olumsuz bir etki bırakmamış olacaksınız. Bu çok ama çok önemli!

Her seferinde hayır diyen bir çocuğa evet dedirtmek için uğraşmayın! Belirli sınırlarınız olsun ve ona göre hareket etmelisiniz. Bir örnekle açıklayalım. Akşam yemeği vakti gelmiştir. Anne ve baba masaya oturur. Çocuk gelmek istemez. Bu ailede bir kural var ve bu kuraldan aile ödün vermek istemez. ”Masaya hemen oturacaksın” demek yerine ”Şimdi yemek vakti! Biz çok acıktık.Yemeğimizi hep birlikte yiyeceğiz ve masadan ayrılacağız. Biz yemeğe gidiyoruz.” deyip yemek yemeye giderler. Çocuk tek başına kaldığında mecburen yemek yemeye gelecektir. Böylece çocuk öfke krizine girmeyecek, girse de daha kolay atlatacaktır.

Anne ve babanın tutarlı davranışlar sergilemesi çok önemlidir. Çocuk hayır dediğinde ağlamaya başlar ve size istediğini yaptırmaya başlar. İstediği olmayan çocuk sizin tepkinize göre (daha önce sizi çok iyi gözlemlemiştir) istediğini bazı olumsuz davranışlar sergileyerek yaptırmaya çalışır. Siz bu davranışlara çocuk sakinleşmiyor diye evet derseniz çocuk bunu bir koz olarak kullanacaktır. Bu süreç hep böyle devam edecektir. Ancak siz tutarlı bir şekilde daha önceki aynı davranışınızı sergiliyorsanız çocuk yavaş yavaş sizi değiştiremeyeceğini anlayacaktır. Bir örnek ile açıklayayım. Bir alışveriş mağazasındasınız. Çocuğunuz bir oyuncağı gördü ve onu almanızı istedi. Sizde oyuncak almak istediğinde tutturmasını istemiyorsunuz. Çocuğunuz öfke krizine girdi ve onu al, al diye ağlıyor. Sizde onu ileride alacağını, şimdi elindeki oyuncaklar ile oynamasını, daha sonra alacağınızı söylediniz.”ona rağmen çığlık atarcasına ağlıyor. Buradaki ”almayacağım‘ ‘tutumunuz değişmedi. Tebrik ederim, sabrınız sonucu hem çocuk hem de siz kazandınız! Tutarlılığınızın sonucunu ileride göreceksiniz.

Her davranışa ”hayır” dememek gereklidir. Neden mi? 0-3 yaş çocuğun beyin gelişiminin büyük bir oranda tamamlandığı dönemdir. Bu dönemde olumsuz kelimelere fazla maruz kalmamak, beyin gelişiminde büyük bir etkiye sahiptir. Bu yüzden ”hayır”larınızı seçin. Evetler daha fazla olsun.

Ebeveynler tarafından ”yapma, etme” gibi olumsuz talimatlar sıkça kullanılır. Olumsuz kelimelerden uzak durmak çocuğun beyin kapasitesini arttırmaktadır. Araştırmalar sonucu kanıtlanmıştır. Zaten bu dönemde çocuk bu talimatları uygulamaz. 

İnatlaşan bir çocuk ile siz de inatlaşmaktan kaçınmalısınız. Son derece sakin bir tavırla yaklaşmalısınız. Bir konuda inatlaşıyorsa seçenek sunabilirsiniz. Böylece kendisi karar verecek ve özgür hissedecektir. Çözüme kavuştuğu için inatlaşmayacaktır. 

2 Yaş Sendromu Ne Kadar Sürer?

Çocuğun benlik algısının geliştiği, kendini kanıtlamak istediği bu dönem 1,5 ile 3,5 yaş aralığına denk gelmektedir. Ne kadar zorlu olursa olsun bu süreci en iyi şekilde atlatabilmeniz mümkündür. Tabi biraz sabır ve tutarlılık! Bütün annelere kolaylıklar diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu