Annelere KitaplarKitap Önerilerim

2 Yaş Sendromu Kitap Tavsiyesi

Çocuğun benlik kazanmaya başladığı aynı zamanda beyin inşası yoğun olduğu için duygusal anlamda gitgeller yaşamanız kaçınılmazdır. 2 yaş sendromu yaşayan anneler, siz bu inatlaşmanın üstesinden gelebilir ve çocuğunuzun benlik gelişimini destekleyerek dönemi daha hafif atlatmasına destek olabilirsiniz.

Önerdiğim kitaplarda 2 yaş sendromu ile ilgili detaylı bilgi sahibi olacak ve çocuğunuzla ilişkinizi daha doğru bir biçimde yönetmenize destek olacaksınız. 2 yaş sendromu için kitap önerisi arıyorsanız bu makale tam size göre.

Öfkeyle Nasıl Baş Edebilirsiniz

18 ay- 3 yaş arası çocuklarda sıklıkla görülen öfke nöbeti ve ani duygu değişimleriyle nasıl baş edebileceğiniz ve neden kaynaklandığının belirlenmesi yönünde size yardımcı olacak bir kaynaktır.

İngiltere’nin en çok sevilen bebek dergisi ile birlikte hazırlanmıştır.

Anne Baba Lütfen Beni Anla

Çocuğun duygularını anlayabilmek için eşsiz kitaplardan biri. Genellikle marketlerde, parkta vs. istediği olması yönünde direnen bir çok çocuğa şahit olursunuz. Ya benim de çocuğum böyle olursa? diye düşünürsünüz.

Bu yaşlarda tüm çocuklar istedikleri olması yönünde direnir. Peki ama nasıl yaklaşacağız dediğinizi duyar gibiyim. Sorunuzun cevabını kitapta bulabilirsiniz.

Ağlamalar ve Öfke Nöbetleri

Ağlama ve öfke nöbeti üzerine kesinlikle okumanız gereken kitaplardan biri. Çocuklar öfkeyle nasıl başa çıkabilir? Bunu onlara nasıl öğretebiliriz, destek olabiliriz gibi soruları yanıtlıyor.

Bebeklerde ve çocuklarda görülen ağlamaları farklı ele alan ve ayrıntılı bir şekilde açıklayan kitabın her sayfası bilgi ile dolu.  Aletha J., psikoloji alanında kendini kanıtlamış büyük hizmetler veren bir yazar. 2 yaş sendromunu anlayabilmek için bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Bağırmayan Anneler

Büyüklerimiz tarafından bağırıp çağrılarak terbiye edildik. Her anne çocuğunu iyi yetiştirmek ister. Öfke döneminde sabrınızın taşması gayet normaldir. Ancak bunu mümkün olduğunca minimalize edip en aza indirgemek çocuğunuz için daha yararlı olacaktır. 0-3 yaş çocuğunuz için o kadar önemlidir ki bağırmalar zihninde olumsuz olarak kalacak ve yetişkin olduğunda aynı davranışları sergileyecektir.

Hatice Hanımın kitabını okuduysanız ya da okuyacaksanız bağırmamak için kendini kontrol edebilmeyi ve bağırmanın ne kadar yanlış olduğunu bir kez daha anlayacaksınız.

Dramsız Disiplin

Çocuğunuz sizin saçınızı çekti ya da kahvaltı tabağını duvara fırlattı, bir arkadaşını tehdit etti bu gibi durumlarla nasıl başa çıkıyorsunuz? Böyle bir durumda etkili iletişim yolu var mı? Çocuğunuzun öfkesine yenik düştüğü durumlarda ne yapmalısınız?

Bu kitapla anlatılan, öfke, üzüntü ve göz yaşlarıyla baş etmek için etkili bir yol sunmaktadır. Bağırıp çağırmadan bu gibi durumlarla baş etmeyi öğreneceksiniz.

Disiplin kelimesinin esas tanımını yapan (öğretmektir, bağırmak ya da azarlamak değil) Dr. Siegel ve Dr. Bryson’ın, sorunları herkesin kazançlı çıkacağı bir şekilde çözmekten ve ceza döngüsünü sonlandırmaktan bahsettiği bu akıl sağlığını koruma rehberinde şunları keşfedeceksiniz: • Ebeveynlerin kendi disiplin felsefelerini düzenlemelerini sağlayacak öneriler • Çocukların beyin gelişimine dair gerçekler • Bütün yaş grupları için ideal ve yapıcı disiplin yöntemleri

Çocuklar, çok yoğun duygular yaşar ve bu duygularla baş etmede yetersizdir. 2 yaş dönemi de duyguların çok yoğun yaşandığı bir dönem olduğu için bu kitap sizin için çok yararlı olacaktır.

Okumanız gereken diğer kitaplara makaleden göz atabilirsiniz. https://www.annembulur.com/annelere-kitap-onerisi/

Keyifli okumalar dilerim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu