2-3 Yaş Kitap Önerileri

2 Yaşa Mutlaka Okunması Gereken Kitap Önerileri!

2 yaş biraz çalkantılı geçen bir dönemdir. Anneler bu dönemde hayırlara hazırlıklı olun! Çünkü bebeğiniz artık büyüdü! O artık bir çocuk. Dolayısıyla büyümeye heveslenen çocuk, size artık itiraz etmeye başlayacaktır. 

2 yaşta çocuğunuza yönelik ne seviyorsa o türden kitap okuyabilirsiniz. Örnek verecek olursak; arabalara karşı ilgisi varsa arabalarla ilgili kitaplar satın alırken, hayvanlara karşı ilgi fazlaysa hayvanlarla ilgili eğitici ya da hikaye türü kitaplar satın alabilirsiniz. Bu sizin tercihiniz!

2 yaş ve sonrası gelişime bağlı olarak, duygu yoğunluğu fazla olan bu dönemde bu dönemi daha hafif atlatmanızı sağlayacak kitaplara göz atabilirsiniz. Bu dönemde kıskançlık, ağlama krizleri, olumsuz tutumlar sıkça gözlemlenir. Bu tutumlar ile ilgili kitaptaki kahramanlarda aynı durumları tespit eden çocuk, olumsuz bir davranışta bulunduğunu yavaş yavaş anlayacaktır.

Sizin için 2 yaştaki çocuğunuza uygun olan en iyi kitaplara yer vermeye çalıştım. Kitap önerilerine bakarak ilham alabilir, çocuğunuza uygun olabilecek kitaplara birlikte karar verebilirsiniz. 

Her Şeye Hayır Diyen Aslan

 

 

Yazar: Christine Beigel

Yayınevi: 1001 Çiçek

Sayfa Sayısı: 24

 

 

 

2 yaş her şeye itiraz etme deneme olduğundan hayırları sıkça duyarsınız. Kitap tam da bunun için biçilmiş bir kaftan. Hayır demenin ve karşı gelmenin sonucunu anlatıyor. Her şeye hayır diyen çocuğunuz varsa hayır demeden önce sonucunu düşünmenin önemine vurgu yapıyor. Bu vurgu, çocuğunuzu hayır derken biraz düşündürecek. Özellikle olumsuz cümlelere sık sık başvuran bir çocuğunuz varsa tereddüt etmeden alabilirsiniz.

Tavşancan ile Faresu Serisi

 

 

 

Yazar: Axel Scheffler

Yayınevi: Hep Kitap

 

 

 

 

 

 

 

 

Tavşancan ile Faresu serisi bu yaşa hitap eden, çok güzel kitaplardır. Resimlerinin canlılığı ve oldukça eğlenceli olması, 2 yaş çocuğunuzun sevdiği kitaplarından biri olacaktır. Cümleleri oldukça anlaşılır olan, güzel mesajlar içeren kitapta Tavşancan ile Faresu’nun dostluğu anlatılıyor. Bebeğinizde siz de bu kitaplara bayılacaksınız

”Kurbişimi unuttum,”dedi. ”Kurbişim olmadan uyuyamam!” Tavşancan lambasını tekrar yaktı. ”Bu ayıcığı ister misin Faresu?”diye sordu. Tavşancan ile Faresu-Uyku Vakti Kurbağası

Yavru Ahtapot Olmak Çok Zor

 

 

Yazar: Sara Şahinkanat

Yayınevi: Yapı Kredi

Sayfa Sayısı: 36

 

 

 

 

Ana karakterimiz yavru ahtopot Nino, sekiz kolu olduğu için giyinmekte zorlanıyor. Annesi yardım ettiği için ise kendini işe yaramaz hissediyor. Bir gün Nino öyle bir kahramanlık yapıyor ki annesine bunu söylemek için sabırsızlanıyor. Acaba Nino nasıl bir kahramanlık yapıyor? Nino’nun ahtapot olmaktan usandığı sırada kendini değerli hissetmesini neye borçlu? Bakalım siz Nino’nun kahramanlığını beğenecek misiniz?

Çocuğunuzu ahtapot ile tanıştırmak için çok sevimli bir hikaye. Bu hikaye ile ahtapotların sekiz kolu olduğunu hiç unutmayacak.

Annemin Çantası

 

 

Yazar: Sara Şahinkanat

Yayınevi: Yapı Kredi

Sayfa Sayısı: 32

 

 

 

 

Annelerinin çantasına merak duyan minikler için çok güzel bir kitap. Miniklerinizin merakını giderecek bir kitap. Annesinin çantasında neler bulunduğu bir çocuğun gözünden anlatılıyor. Anneleri özel kılan bir kitap. Hayal gücü ile çok güzel harmanlanmış. Annelerin taşıdıkları sadece çanta değildir onlar çanta içinde bir hayat taşır mesajı içeriyor.

Çocukların ilgiyle dinleyebileceği kafiyeli bir anlatımı var.

çanta mı mükemmel yoksa anne mi ? sorusunun cevabını bulan çocukların karşılaştığı olayları anlatıyor. resimlemeleriyle bir bütün biz çok severek okuduk Bir Okur

Dünyayı Gezmek İsteyen Horoz

 

 

 

Yazar: Eric Carle

Yayınevi: Mavi Bulut

Sayfa Sayısı: 32

 

 

 

 

Bir horoz, iki kedi, üç kurbağa, dört kaplumbağa, beş balık ile sayı saymayı öğreten güzel bir kitap. Sayıları öğretmek istiyorsanız bu kitabı alabilirsiniz.

Eric Carle, dünyaca ünlü Aç Tırtıl kitabının yazarından muhteşem bir kitap. Eric Carle, çocuk kitaplarında çok başarılı bir yazardır. Kolaj tekniği ile yapılmış, büyük resimleri olan bu kitabı çok seveceksiniz. Verdiği mesajda çok başarılıdır.

Uç Paytak Uç

 

 

Yazar: Melanie Joyce

Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

Sayfa Sayısı: 22

 

 

Paytak bir penguen, arkadaşları kuşlar uçmayı öğrenirken o da uçabileceğini zannediyor. Penguenlerin uçamayacağınla yüzleşince hayal kırıklığına uğruyor. Ama arkadaşlarının ona bir sürprizi var!

Benlik oluşumu için ve arkadaşlık üzerine vurgu yapan çok güzel bir kitap! Çizimlerin bazıları kolaj tekniğiyle yapılmış olması da kitabı dikkat çekici kılıyor.

0-1 yaşa yönelik kitaplar arıyorsanız, daha kapsamlı bir kitap araştırması için önerileri inceleyebilirsiniz. https://www.annembulur.com/0-1-yas-kitap-onerileri/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu