Hafta Hafta Hamilelik (Gebelik)

3. Hafta Gebelik (Hamilelik)

Geçen haftalarda yumurta hücresi gelişti ve olası yumurtlamanız gerçekleşmişti. Şimdi ise bu dönemde çok önemli bir olay olacak. Bu haftada yumurtanız döllenecektir. Yeni bir birey zigot oluşacaktır. Tebrikler döllenme gerçekleşti! Aslında gebeliğin ilk haftası olacaktır. Hesaplamalara göre ise gebeliğinizin her ne kadar bebek olmasa da gebelikte 3.haftaya girmiş kabul edileceksiniz. Döllenmeniz nasıl gerçekleşti? Bebeğiniz oluştu mu? gibi soruların cevaplarını merak etmeden okuyun.

3. Haftada Gebelik Belli Olur Mu?

Diğer haftalarda gelişen yumurtadan seçilmiş tek bir yumurta bekleyecek. Diğerleri ise atılacaktır. Seçilmiş o yumurta spermleri beklemektedir. Spermler ise yumurtanın dış kabuğundan geçmeyi başaran tek bir sperm yumurtayı dölleyecektir. Yumurtanın içerisindeki 23 kromozom ile spermin içindeki 23 kromozom birleşip tam bir birey oluşturacaktır. (46 kromozom) Tek bir sperm içeri girecek, diğerleri ise yumurtanın dışında kalacak. Böylece döllenme gerçekleşecek.

Gebeliğinizi öğrenmeniz için çok az kaldı. Kanda beta hcg değeriniz artmışsa evde yapılan idrar testleri ile olası gebeliğinizi öğrenebilirsiniz. Yine de en güvenilir sonuç kan tahlilidir. Regl belirtilerine benzer belirtiler yaşadığınız için döllenmenizin gerçekleşip gerçekleşmediğini anlamayabilirsiniz.

dollenme

 

3.Hafta Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Mide bulantısı ve kusma için henüz erken olsa da artan progesteronun etkisiyle hafif hafif bulantı başlayabilir. Regl dönemi öncesi görülen hassas ve şişkin göğüsler hamileliğin belirtisi arasındadır. Hamile kalmanızın ardından idrara sık çıkma durumu da görülen belirtilerdendir. Bu belirtiyi ilerleyen haftalarda daha belirgin yaşayacaksınız. Koku alma duyusundaki hassasiyet, en ufak koku değişimlerini bile algılıyor olmanız hamileliğinize işaret edebilir. Östrojen hormonunun artmasına bağlı olarak koku hassasiyeti yaşayabilirsiniz. Vücut sıcaklığınızda artış olabilir. Bulantı ve kusma ilk haftalarda pek rastlanan bir durum olmasa da kişiye göre değişkenlik gösterebilir.

3.Hafta Gebelik(Hamilelik)Ultrason Görüntüsü

3. hafta gebelik ultrasonu

3.Hafta Gebelikte Folik Asit, Vitamin Kullanımı

Gebeliğiniz planlı bir gebelik ise folik asit kullanımına önceden başlamış olmanız önerilir. Planlı olmayan bir gebelikse folik asit kullanımına gebeliğinizi öğrendiğiniz andan itibaren başlamış olacaksınız. Doğru olan, gebelik planlandığı andan itibaren folik asit kullanımıdır. Fakat öncesinde kullanmış olmamanız bir risk değildir. Önemli olan gebeliğinizi öğrendiğiniz an hemen kullanmaya başlamanızdır. Folik asit, fetüs yani bebeğiniz için çok önemlidir. Bu konuda doktorunuza danışınız.

3.Hafta Gebelik ile İlgili Sık Sorulan Sorular

3.haftada cinsiyet belli olur mu?

Sizin öğrenmeniz için her ne kadar erken olsa da bebeğinizin cinsiyeti şimdiden bellidir. Babadan gelen X ve Y kromozomuna göre cinsiyeti şekillendi.

3.Haftada Nasıl Beslenmeliyim?

3 beyazdan şimdiden uzak durmalısınız. Nedir bu 3 beyaz? Un, şeker ve tuz kullanımınızı kısıtlayın. Vitamin ve folik asit kullanmıyorsanız kullanmaya başlayın.

Gebeliğiniz ile ilgili bir önceki haftaya bu sayfadan ulaşabilirsiniz. ==> https://www.annembulur.com/2-hafta-gebelik-hamilelik/ 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu