Hafta Hafta Hamilelik (Gebelik)

4. Hafta Gebelik (Hamilelik)

Adet tarihiniz gecikmediği için henüz hamile olduğunuzu öğrenememiş olabilirsiniz. İleri ki haftalarda öğrenmeniz muhtemeldir. Kanda beta hcg değerinize baktırırsanız beta hcg değerinizin pozitif olduğu söylenecektir. Sizin için heyecanlı bir döneme giriyorsunuz.

Gebeliğiniz oluştu ve ilerleyen haftalarda kalp atışlarını duyabileceksiniz. Bu haftanın sonunda gebeliğinizin 1. ayını tamamlamış olacaksınız.

4. Hafta Gebelikte Annedeki Değişiklikler 

4.hafta gebelikte çok sık görülen semptomlardan birisi yorgunluk,halsizliktir. Göğüsleriniz son derece hassas ve şişkindir. Karında şişkinlik görülebilir. Bu dönemde bazı kadınlar hafif lekelenme şeklinde kanama yaşayabilirler. Ancak bu adet kanaması gibi kırmızı, koyu renkli ve yoğun değildir. Çok çok az yerleşme kanaması denilen kahverengi ya da çok açık pembe kanamalardır.

Kesinlikle böyle pembe ya da kahverengi adet kanamasından farklı bir kanamanız varsa ciddiye alınız. Doktorunuza danışınız. Doktorunuz düşük olma ihtimaline karşın size progesteron içeren hap verecektir.

 4. Hafta Gebelikte Kasık Ağrısı Olur mu?

Adet belirtileri ile aynı belirtiler yaşandığı için anneden anneye değişmekle birlikte kasık ağrısı görülür. Aynı adet olacakmış gibi kasık ağrısı görülür. Bazen kasıkta batma hissine benzer kasık ağrısı görülebilir. Kasık ağrısı, rahimin kanlanmasına bağlı olarak görülür. Ağrıya rağmen adetinizde gecikme yaşarsanız mutlaka kan testi ya da idrar testi ile gebeliğinizi somutlaştırın.

gebelikte kasIk agrisi

4. Hafta Gebelikte Bebek Ne Kadardır?

Bu hafta bebek, rahim içerisine yuvalanıcak. Bu hafta yuvalanma dönemidir. Bebeğiniz henüz ultrasonda görülemeyecek kadar küçük, bir haşhaş tohumu kadardır. Ultrasonda 5.haftanın sonunda gebelik kesesi görülecektir. Ancak vajinal ultrason ile görmek mümkündür. Bebek çok küçük ve gebelik kesenizin boyutu görülecek boyuta ulaşmamıştır. 

4. Hafta Gebelik ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Dış Gebelik Nasıl Olur?

Bebeğinizin kesesi rahim içine yerleşmemiş ise dış gebelikten söz ediyoruz.

İdrar testinde pozitif çıkar mı?

Beta hcg hormonu ilk olarak kanda salınmaya başlar. Daha sonra idrarda da görülür. Kanda beta hcg değeriniz yükselmişse yüksek ihtimalle idrarda da pozitif çıkacaktır

4.hafta gebelik ultrasonda belli olur mu?

Henüz gebelik keseniz görülmese de endometrium tabakası çok kalındır. Ultrasonda gebelik keseniz en erken bu haftanın sonuna doğru ultrasonda görülecektir.

4.hafta gebelikte mide bulantısı olur mu?

Kanda artan beta hcg değerinize bağlı olarak özellikle sabah saatleri hafif bulantılar yaşayabilirsiniz. Bulantı kişiye göre değişkenlik göstermektedir.

4.hafta gebelikte beta hcg değeri ne kadardır?

50 ile 426(mIU/L)dir.

Bir önceki haftayı merak ediyorsanız https://www.annembulur.com/3-hafta-gebelik-hamilelik/  sayfasından ulaşabilirsiniz.

Hafta Hafta Hamilelik kategorimizi ziyaret ederek tüm haftalarla ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. https://www.annembulur.com/hafta-hafta-hamilelik/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu