Hafta Hafta Hamilelik (Gebelik)

5. Hafta Gebelik (Hamilelik)

Tebrikler! 2. ayına girdin. Hamilelikte 5 hafta gebeliğinizi öğrendiğiniz ilk günlerdir. Yavaş yavaş belirtiler başlayacaktır. Bu haftada bulantı, kusma, tiksinme başlayabilir. Hazırlıklı olmalısın! Her hamilelikte bulantı olacak diye bir şey de yok. Bulantı olmaz ise endişelenme. Diğer haftalarda başlayacak ya da belki de şanslı isen hiç olmayacak.

Bakalım bu ay seni ve bebeğini neler bekliyor. Haydi içeriği okumaya devam et!

5. Hafta Gebelik Belirtileri

Bulantı
Kanama
Akıntı miktarındaki artış
Koku hassasiyeti
Sık idrara çıkma
Halsizlik

Belirtiler, genel (yaygın görülen) şikayetlerdir. Unutmamalısınız ki herkesin gebelik öyküsü farklıdır. Belirti yaşamadan da gebelik geçirmeniz normal karşılanır.

Hamilelikte 5. Hafta Annedeki Değişimler

5. haftada adet gecikmesi ile birlikte belirtiler başlayacaktır. Kendinizi çok yorgun, halsiz hissedebilirsiniz. Bu haftalar düşük tehlikesi yaşamamak adına bol bol dinlenmelisin. Uykuya eğilim baş gösterebilir. Hamileliğiniz sonlanana kadar uykuya eğilim devam edecektir. Tabi kolay değil, vücudunuz bebeğiniz için çalışıyor.

Bu hafta kanama görürseniz endişe etmeyin! Bu haftada kanama sebebi yerleşme kanaması, düşük, dış gebelik, idrar yolu iltihabı gibi bir çok nedene bağlı olabilir. Bu yüzden doktoruna danışmalısın. Bu nedenler seni korkutmasın. Hepsinin çözümü var. Yerleşme kanaması ile ilgili bir içeriğim var. Merak ediyorsan hemen okumalısın.https://www.annembulur.com/hamilelik-belirtisinde-yerlesme-kanamasi-olur-mu/

Bu hafta görülen kanamalar açık renkli olmalıdır. Açık pembe ya da koyu kahverengi kanamaları genellikle yerleşme kanaması ya da düşük belirtisidir. Eğer yoğunluğu artıyor ve kırmızıya dönmeye başlıyorsa endişe etmelisin. Düşük yapıyor olabilirsin!

Bulantı, genellikle 4-6 hafta arasında başlar. İlk başlarda hafif seyreden bulantılar, haftan ilerledikçe artacaktır. Üç aylık (12 haftalık) döneme kadar devam edecektir. Sonrasında azalarak tamamen bitecektir. İstisnalar da yaşanabilir. Hormonlarınıza ve vücudunuzdaki eksikliklere bağlı olarak bulantılarınız hamileliğiniz boyunca da devam edebilir.

Göğüslerinizde bir takım değişiklikler olabilmektedir. Kahverengi alanın koyulaşması, hassasiyet en sık görülen değişimlerdir.

Hamilelik 5. Hafta Bebekteki Değişimler

Bebeğiniz bu hafta henüz çok küçük olsa da bir portakal tohumu büyüklüğündedir. Boyu yaklaşık olarak 2 mm uzunluğundadır. Bu haftada hücrelerinin yapısından dolayı bebeğiniz C şeklindedir.Yavaş yavaş vücudu şekillenmeye başladıkça C şeklinden normal görünümünü almaya başlayacak.

Bebeğiniz çok küçük olduğu için ultrasyonda görülemeyecektir. Gebelik keseniz çok küçük olduğu için ancak vajinal ultasyonda gözlemlenebilir. 

Bebeğinin organları henüz bir katman formundadır. Bu katmanlar ekdoterm, endoderm ve mezodermdir.

Ekdoterm beyin, omurilik, duyu organları ayrıca saç, tırnak, salgı bezi gibi görev üstlenir. Endoderm, sindirim sitemi, pankreas, karaciğer ve troid bezini oluşturmaktadır. Mezoderm ise, kas, kemik, böbrekler, dolaşım sistemi ve üreme organlarını oluşturmaktadır.

Bebeğinin iki küçük kanaldan oluşan kalbi atmaya başladı. Kalp atışlarını duymak için heyecanlı bekleyişin sona erecek! Ancak 1-2 hafta daha beklemelisin. Bu haftada kalp atışları izlemek mümkün değildir. (kalp atışları güçlü olmayıp, bebek çok küçüktür.)

5 Haftalık Bebek Görüntüsü

Bebeğiniz C şeklinde kıvrılmıştır. İlerleyen haftalarda şekillenecektir.

5 Haftalık Gebelikte Kanama Normal mi?

Gebeliğinizin ilk 12 haftası düşük için biraz riskli bir dönemdir. Bir çok hamile hamileliğinin ilk trimesterinde kanama yaşar. Endişelenmeyin! Doktorunuz sizin için en doğru bilgiyi verecektir. Yalnız kanamayı takip etmelisin. 

Kanama, kahverengi ya da açık pembe renkli ise ve yoğunluğu artıyor ise düşük habercisi olabilir. Hemen doktorunuzla iletişime geçin. Doktorunuz sizi yönlendirecektir. 

5 Haftalık Gebelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

 • Yağlı ve tuzlu yiyeceklerden uzak durmak senin için iyi olacaktır.
 • Doktorunun önerisi ile vitamin ve omega-3 takviyesi alabilirsin.
 • Folik asit takviyesi kullanımını ihmal etme.
 • Zencefil tüketmen bulantını biraz hafifletebilir.
 • Dengeli ve sağlıklı beslenmeye önem vermelisin
 • Sık sık beslenmek bebeğin için önemli.
 • Bol sıvı tüketmen gereklidir.
 • Omega 3 içeren besinlerden yararlanabilirsin. Bu besinler balık, yeşil yapraklı sebzeler, ceviz olabilir. Balık hakkında detaylı bilgi almak için içerikten faydalanabilirsin.https://www.annembulur.com/hamilelikte-zararli-ve-yararli-balik-tavsiyeleri/

 5 Haftalık Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeğin için bazı alışkanlıklarınızdan ya da rutinlerden uzak durmalısınız. İlk üç ay bebeğin için çok önemli. Bu dönemde dikkat edilmeyen küçük şeyler dahi, embriyoya zarar verir. Nelere dikkat etmen konusunda size önerilerim var. 

 •  Sigara, alkol ve bazı uyuşturucu maddelerden uzak durmalısın.
 •  Bazı yiyecekler; çiğ yumurta, az pişmiş et, bazı balıklar, pastörize edilmemiş yiyecekleri tüketmemelisin.
 •  Gebelik döneminde çok zorunlu kalmadıkça radyasyondan uzak durmalısın.
 •  Enfeksiyon, senden direk bebeğe geçtiği için bebeğe zarar verebilir. Bunun için önlem almanda fayda var.
 •  Sağlıklı beslenmeye önem vermelisin.

5 Haftalık Gebelikte Cinsellik

Genellikle yaygın bir düşünce ilk trimesterde cinselliğin düşüğe neden olacağıdır. Bu yersiz düşünceye aklınız takılmasın! Doktorunuz aksini söylemediği sürece cinsellik yaşamanızın düşükle hiçbir ilgisi yoktur. İlk trimesterdeki düşükler bebek kaynaklıdır. Bebek kromozom anomalileri ya da başka sorunlar düşüğe sebep olur. 

5 Haftalık Gebelikte Egzersiz

Ağır egzersizler yapmanız önerilmez. Fakat yürüyüş, yüzme gibi basit egzersizleri alışkanlık haline getirmelisin. Bu haftadan itibaren başlayabilirsin. Ayrıca pelvik taban egzersizleri ve çekirdek egzersizi hamilelikte güvenilir egzersizlerdir. Pelvik taban egzersizinde sırtüstü yatmamanız gereklidir. Bu egzersiz, oturarak ya da yatar pozisyonda yapılmaktadır. 1’den 10’a kadar sayılarak kasların kasılması egzersizidir. Sonrasında kas serbest bırakılır. Günde 3 defa,10 kez önerilir. 

Diğer haftalarla ilgili içeriklere ulaşmak istersen https://www.annembulur.com/hafta-hafta-hamilelik/ kategorisinden yararlanabilirsin.

Bir önceki gebelik haftasına ulaşmak için tıklayın.https://www.annembulur.com/4-hafta-gebelik-hamilelik/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu