0-1 Yaş Kitap Önerileri

6-12 Aylık Bebeklere Kitap Önerileri

 

Bebeğiniz yaşını yarıladı artık. Gözlerindeki bulanıklık eski aylara göre geride kaldı. Kitap araştırmanıza bebek kitap tavsiyelerine bakmaya başladınız bile. Haklısınız! Artık canlı renklere sahip, büyük resimli,bir kaç basit cümleden oluşan hikaye kitapları alabilirsiniz. Kitap, bebeğinizin dilsel gelişiminde büyük rol oynamaktadır. Bu makalemizde bebeğiniz için ayına uygun önerilen kitaplara ulaşabilirsiniz.

Bebek Gelişim Kitapları

Bebeğinizin gelişimi için en önemli malzeme kitaplardır. Kitaplar ile bebeğiniz bir çok şeyi keşfedip öğrenebilir. Bu yazıda Pearson Longman kitaplarına ve diğer bebek gelişim kitaplarına yer verilmiştir.

Pearson Longman Serisi Bebek Kitapları

Pearson Longman denilince akla gelen ilk kitaplar dokun hisset bebek kitaplarıdır6-12 ay bebek gelişimine uygun ayrıca açılır kapanır kitapları da mevcuttur. Bu dönemlerde bebekler genellikle yırtmaya eğilimlidir. Bu kitaplar kalın karton sayfaları ile oldukça dayanıklıdır.

Bebek Dokun Hisset- Oyun Zamanı

 

Kelebekler,uçaklar,bisikletler,oyuncaklar ve arabalar… Bebeğiniz 6. ayını geçtiğine göre artık kelime dağarcığını geliştirme vakti geldi. Bu kitap ile hem kavramları öğrenecek hem de dokunurken  eğlenecek. Kitapta her sayfada yer alan yazıyı; araba sesi vınnn kelebekler pır pır diye birlikte seslendirebilirsiniz.

 

 

Bebek Dokun Hisset- Hayvanlar

 

Bu kitap,hayvanlarla bebeğinizi tanıştırmak için iyi bir başlangıç olabilir.Bebeğinizi maymun,tavşan,kedi,köpek,salyangoz gibi hayvanlarla tanıştırabilirsiniz.Kitapta her resmin bebeğe nasıl tanıtılacağı (yapış yapış,tüylü tüylü gibi) yazıyor. Görseller oldukça canlı renklere sahip,dikkat çekici, canlı hayvan resimlerinden oluşmaktadır.Bebeğiniz tavşanın yumuşak tüylerinden çok hoşlanacaktır.

 

Bebek Dokun Hisset- İlk Kelimeler

 

Kelime dağarcığını, görsellerle ilişkilendirerek günlük hayatta sık gördüğü nesneleri bu kitap ile öğretebilirsiniz. Diğer kitaplarında da olduğu gibi bu kitapta da kısa açıklamalar bulunmaktadır. Farklı dokulara sahip bu kitap ile bebeğinizin ilk kelimelerini öğrenmesini sağlayabilirsiniz.

 

 

Bebek Dokun Hisset- Yavru Hayvanlar

 

Bu kitabımızda tavşanın yumuşak tüyleri, gorilin pofuduk kürkü, filin tüylü derisi ile bebeğiniz tanışmış olacak. Hem hayvan sevgisini kazanacak hem de farklı dokular ile tanışmış olacak. Bu dokuların yumuşak,tüylü,pürüzlü olup olmadığını bebeğinize söyleyebilirsiniz. Böylece bebeğiniz farklı kelimelerle tanışma olanağı bulmuş olacak.

 

 

Bebek Dokun Öğren- Şekiller

 

Kitap, seri bir kitaptır. Diğer seri kitaplarına da göz atabilirsiniz. Oyun Zamanı, Neşeli Aileler, Neşeli Saklambaç, Gökkuşağı serinin diğer kitaplarıdır. Bebeğinize neyi öğretmek istiyorsanız ona göre bir araştırma yapmanızı öneririz. Farklı dokulara sahip olan kitap, şekiller ile tanıştırmak için ideal bir kitaptır. Her sayfada bir resim bulunduğu için dikkat dağıtmayacaktır.Canlı resimlere sahip olması da 6 aydan büyük bebekler için ilgi çekicidir.

Neşeli Saklambaç- Harrr Harrr!

 

Pearson Yayınevi’nden çıkan kaliteli bir kitap daha. Açılır kapanır pencerelere sahip sesli kitap bebeğinizin oldukça ilgisini çekecektir. Açılır kapanır kapaklar bebeğinizin motor gelişimini destekleyecektir. Bu dönemdeki bebeklerin pencereli kitaplara ilgisi büyük olduğundan bu kitabı çok sevecektir. Diğer seri kitapları da inceleyebilirsiniz.

 

 

Serinin; Neşeli Saklambaç Bipp Bipp, Havv Havv, Bıcı Bıcı kitapları da vardır. Hepsi açılıp kapanabilen özelliklere sahip ve seslidir.
Bu kitaplar bebeğime ne katkı sağlayacak?
  • Renk,sayı,miktar,boyut gibi bir çok kavramı öğrenmesine yardımcı olacaktır.
  • Dokunma duyusunu geliştirip algılamasına destek olacaktır.
  • Büyük ve canlı resimleri ile görsel algısını geliştirecektir.
  • Dil gelişimine büyük katkı sağlayacaktır.
  • Hayvanlar,renkler,şekiller gibi kategorize etme beyin gelişimine katkı sağlayacaktır.

Pearson Longman Hikaye Kitapları

Bu yayınevinin hikaye kitapları oldukça eğitici ve büyük canlı resimlere sahiptir. 1 yaş ve altında olan bebeğinize rahatlıkla okuyabileceğiniz büyük resimli, bir kaç cümleden oluşan kitaplardır. Sizler için en iyi kitaplara yer verdim.

Küçük Vak Vak

 

Büyük canlı resimleri olan bir kitap arıyorsanız bu seri tam size göre. Bu serinin bütün kitaplarını biz severek okuduk. Bebeğinizin de çok seveceğinden emin olabilirsiniz. Görselleri o kadar gerçekçi ki üç boyutlu gibi duruyor. Anne ördek ve beş yavrusunun Çıtırık, Bıdırık,Süslü,Paytak ve Küçük Vak Vak) serüvenleri bebeğinize öğretecek.

 

 

 

Diğer serileri Küçük Vak Vak/Yeni Arkadaş, Küçük Vak Vak/ Haydi Beni Bul, Küçük Vak Vak/ Uyku Zamanı, Küçük Vak Vak/Renkler, Küçük Vak Vak/ Zıt Kavramlar, Küçük Vak Vak/ 1-2-3

Diğer Kitaplar

Sürpriz Kapaklı İlk 100 Sözcük

35 sürpriz kapaktan oluşan bu kitapta bebeğiniz 100 tane temel sözcüğü keşfedecek. Keşfedirken de eğlenecek. Açılıp kapanır kapaklarını defalarca açmak isteyecek. Bizim çok beğendiğimiz ve bir sürü sözcük öğrendiğimiz başucu kitabımız olmuştu ilk yıllarda. Remzi Kitabevi’nin açılır kapanır kitapları çok hoşunuza gidecek.

 

 

Sürpriz Kapaklı İlk 100 Hayvan

İçerisinde çeşitli hayvanlar bulunan bir kitap. Kapakçılar ile keşfedilmeyi bekleyen hayvanları bulunca bebeğiniz çok sevinecek. Kapakların yırtılması konusunda endişeniz olmasın. Bize uzun süre dayandı. Bu dönemde yırtmaya eğilimli oldukları için yırtıyorlar. Bebeğiniz kapakçıkları yırtmaya çalışsa da yırtılmayacaktır.

 

 

 

Serinin diğer kitaplarına da bakabilirsiniz. Sürpriz Kapaklı İlk 100 Taşıt Ve Diğer Araçlar, İlk 50 Sözcük, İlk 20 Sayı diğer seri kitaplarıdır.

Bebek Koala Akşam Yemeği

 

Bebek Koala serisi, bebekler için harika bir kitap. Bizim severek okuduğumuz bir seridir. Diğer hikaye kitaplarına göre biraz boyutu küçüktür. Fakat renkleri ve baskı kalitesiyle mükemmel bir seridir. Bebek Koala ve Minik Hamster ana karakterlerdir. Bebek Koala Minik Hamsterını yanından ayırmaz. Bu kitapta bebeğiniz Bebek Koala ile yeni kelimeler öğrenecek.

Bebek Koala’nın akşam yemeği vakti geldi. Hop! Annesi küçük kızını masaya oturtup önlüğünü takıyor. Nadia Berkane

Bebek Koala Anaokulunda, Bebek Koala Kayıp Oyuncak, Bebek Koala Doğum Günü, Bebek Koala Küçük Orkestra, Bebek Koala Bahçede diğer seri kitaplarıdır.

Bebeğinizle keyifli okumalar dilerim:)

Yoluyla
facebook

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu