Hafta Hafta Hamilelik (Gebelik)

9. Hafta Gebelik (Hamilelik)

Gebeliğinizin ilk trimester döneminde ilerliyorsunuz. İlk trimester dönemi, seni zorlasa da sabırlı olmaya devam et! İlk trimesteri atlatan çoğu hamile, bu dönemden sonra hamileliğin keyfini çıkarmaya başlar. Seni güzel günler bekliyor. Ancak bebeğin için biraz daha sabır! 

Bebeğin hızla büyümeye devam ediyor. Embriyo olarak adlandırılan bebeğin artık bir fetüs! Bakalım bu hafta bebeğinde ne gibi değişimler oluyor? Merakla makaleyi okumaya devam et!

9 Haftalık Gebelik Belirtileri

İlk trimester döneminin doruğa ulaştığı haftalardan biridir. Bu yüzden bütün belirtiler görülebilir. Her hamilede belirtilerin hepsi görülür diye bir durum yoktur. Bu belirtilerden bir kaçını ya da hepsini görebilirsin. Bu hafta karşılaşabileceğin belirtilere göz atmaya ne dersin?

 • Yorgunluk 
 • Sık idrara çıkma
 • Göğüs hassasiyeti
 • Sindirim sisteminde yavaşlama (gaz, şişkinlik, hazımsızlık)
 • Bulantı

9 Haftalık Bebek Gelişimi Nasıldır?

Hızla gelişen bebeğinin boyu büyük bir yeşil zeytin büyüklüğüne ulaştı. Boyunu merak ediyorsan, 2 cm boyu( baş-popo mesafesi) ve ağırlığı ise 2 gramdır.

Önceki haftalarda kuyruğu olan bebeğin artık bir insan görünümü kazanıyor. 9 haftalık bebeğinin gelişimi ile ilgili detaylı bilgilere bir bakalım.

 • Kalbi yetişkinlerdeki gibi 4 odacıklı gelişimini bu hafta tamamladı.
 • Başını, el ve ayaklarını az da olsa oynatabiliyor.
 • Ultrasonda bebeğinin ilk hareketlerini heyecanla gözlemleyebilirsin.
 • Bebeğinin kasları, sinirleri ve iç organları gittikçe gelişmektedir.
 • Bebeğinin dişleri oluşmaya başlıyor!
 • Cinsiyet oluşumu bu haftada gerçekleşiyor. Aslında bu haftada bebeğinin cinsiyeti belli! Tabi daha öğrenmene 1-2 ay var.
 •  Bağırsakları uzamaya başlasa da hala dışarıda!

9 Haftalık Gebelik Ultrason Görüntüsü

 

9 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

Hamileliğinizin üçüncü ayının başlangıcı olan dokuzuncu haftada, şikayetleriniz tüm hızıyla devam ediyor. Bu haftada sizde görülen değişiklilere göz atarsan;

 • Gebeliğiniz dışarıdan belli olmasa da belin kalınlaşmaya başlamıştır. 
 • Mide bulantıları hala peşini bırakacak düzeyde değildir.
 • Plasenta oluşumu tamamlanmadığı için kendini yorgun hissedebilirsin. Plasenta oluşumu tamamlandığında yorgunluğunuz azalmaya başlayacaktır.
 • 9 haftalık gebelikte kanama ve ağrı görülebilir. Kasık ağrısı, büyüyen rahminizin bebeğe yer açmasıyla oluşur. Büyüyen rahminize gerilen bağların içindeki sinirler ayak uyduramaz. Sen de kasık ağrısı olarak hissedersin. Kanama şiddetli ve ağrılı ise doktorunuza danışın.
 • Sık sık idrara çıkma, normal kabul edilir. Büyüyen rahim, mesaneye baskı yaptığından sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı hissedeceksin.

9 Haftalık Gebelikte Beslenme

Beslenme, tüm haftalarda olduğu gibi bu haftada da önemli yer tutmaktadır. Dengeli ve düzenli beslenmek hamilelik sürecinizde çok önemlidir. Meyve ve sebzelerin tüketimine önem vermek, özellikle de mevsiminde tüketmek gerekir. Ayrıca gebelikte bu haftadan itibaren görülebilecek hemoroid(basur) sorununa karşı lifli besinler tüketmekte yararlıdır.

Vitamin alımınıza dikkat edin. Doktorunuzun önermediği vitamin ilaçlarını kullanmayın! Demir, kalsiyum, folik asit, C vitamini içeren besinleri bol bol tüketin. Fetüsün gelişimi için bu besin değerleri gereklidir.

C vitaminine fetal gelişimi desteklediği ve araştırmalara göre hamilelik zehirlenmesini önlediği için önem verilmelidir. C vitamini içeren besinlere bir bakalım.

PortakalLimonGreyfurtÇilek
KiviIspanakPatatesDomates

9 Haftalık Gebelik Sık Sorulan Sorular

9 Haftalık Gebelik Kaç Aylık Olur?

Hamileliğinizin üçüncü ayıdır.

9 Haftalık Gebelikte Karın Büyür mü?

Beliniz kalınlaşmaya başlasa da karnınız henüz büyümemiştir. Dışarıdan belli olacak görünümde değildir.

9 haftalık gebelikte bebek hareket eder mi?

Yavaş yavaş artık kafasını çevirebiliyor. Kol ve ayaklarını hafifçe oynatabiliyor.

9 Haftalık Gebelikte Cinsiyet Belli Mi?

Genital organlar oluşmuştur. Kız bebeklerin yumurtalıkları, erkek bebeklerin testisleri var.

Bir önceki haftayla ilgili makaleye ulaşmak için tıklayın.https://www.annembulur.com/8-hafta-gebelik-hamilelik/

Hafta Hafta Hamilelik kategorisinde tüm haftalarla ilgili yazılmış olan makalelere ulaşabilirsiniz. https://www.annembulur.com/hafta-hafta-hamilelik/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu