Annelere Kitaplar

Annelerin Okuması Gereken 5 Kitap

Anneler bol bol okumalı, yeniliğe açık olmalıdır Yeni bir annesiniz ya da annelik tecrübesine sahipsiniz hiç fark etmez. Annelere kitap önerisi başlığı altında size tavsiye edeceğim bu kitaplar ile bildiklerinizi unutacaksınız. Bu kitaplar ile bebeğinizi ya da çocuğunuzu en iyi şekilde yetiştirme imkanına sahip olabilirsiniz. Bu makalemizde sizin için hazırladığım annelere bebek gelişimi kitap önerisi yararlanacağınız 5 kitaba yer verilmiştir. 

Otuz Milyon Kelime

 • YAZAR: Dr. Dana Suskind
 • YAYINEVİ: Buzdağı Yayınları
 • SAYFA SAYISI: 304

0-3 yaş aralığı bir çocuğa sahipseniz bu kitaba hemen sahip olmalısınız. 3 yaşından büyük bir çocuğunuz varsa bu kitap size hitap etmeyecektir. Kitapta 0-3 yaş aralığına uygulayabileceğiniz konuşma ipuçları yer almaktadır. Kitapta kelime sayısı ile zeka arasındaki doğru orantıyı öğreneceksiniz. 0-3 yaş aralığı bebeğinizle ya da çocuğunuzla nasıl iletişim kurmanız gerektiğini öğreneceksiniz.

Çocuğunuzla, sık sık konuşmanın önemine değiniliyor. Günlük konuşma dışında ekstra konuşmanın önemine vurgu yapılmaktadır. Rutin konuşmalar dışında ekstra konuşarak beyin gelişimine tahmin edemeyeceğiniz çok katkı sağlayabilirsiniz.

”Ne büyük bir ağaç!” ”Bu dondurma nefis.” ”Haniymiş annesinin koca bebeği?” Otuz Milyon Kelime

Çocuğunuzun beynine hitap etme yolunun ancak ebeveyn ile olan etkileşimiyle mümkün olduğunu söylüyor. Televizyon,video, müzik ne kadar eğitici olursa olsun çocuğunuza katkı sağlamayacağı kitapta vurgulanmaktadır.

Ebeveyn ile karşılıklı olarak ekstra ve yerinde konuşmalar ile hafızasını ne kadar etkilediğimizin örneklerini bulacaksınız. Kitapta anlatılanlar bilimsel çalışmalarla desteklenmiştir. Benim bu kitabı uyguladığım ve çocuğumun erken konuşmasında sonucunu gördüğüm, bana yol gösteren bir kaynak olmuştur. Zaman zaman hala geri dönüp kitabı elime alıp okuyorum. Kitap gerçekten çok etkileyici.

Sizde çocuğunuzla nasıl neyi konuşmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız bu kitabı okumalısınız.

Bütün Beyinli Çocuk

 • Yazar: Daniel J.Siegel
 • Yayınevi: Koridor Yayıncılık
 • Sayfa Sayısı: 249

Her yaşa hitap edebilen bütün beyin geliştirme egzersizleri anlatılmaktadır. Bütün beyinden kasıt, sağ ve sol beyni birlikte kullanarak çocuğunuzun beynini geliştirmek için kitapta 12 tane strateji yer almaktadır. Bu kitap, son derece sade bir dille yapılması gerekenleri; örnekler ve destekleyici resimler kullanarak çok güzel açıklıyor.

Çocuğuzun beynini geliştirmeye yönelik bir kitap arıyorsanız bu kitap çok hoşunuza gidecektir.

Daniel J.Siegel ve Tina Payne Bryson’ın bu eşsiz kitabı,çocukların duygusal zekasının gelişimine yardımcı olacak,kolay anlaşılır ve ustalıkla hazırlanmış bir kılavuz niteliğinde.Bu fevkalade yöntem,çocuklarınızla günlük etkileşimlerinizi paha biçilmez bir beyin şekillendirme anına dönüştürüyor.Çocuk büyüten herkes bu kitabı okumalı. Daniel Goleman,Duygusal Zeka’nın yazarı

 

Yazara göre alt beynimizi yani güçlü duygularımızı kontrol edip üst beynimizi çalıştırırsak her şey daha farklı olacaktır. Çocuğunuz ya da siz öfkelendiğinizde alt beyin üst beyin ile temas kuramayacaktır. Dolayısı ile siz alt beyninizin kontrolü altında üst beyninizi kullanmadan çözüm üretmeye çalışacaksınızdır. Üst beynimiz doğru bir şekilde düşünüp doğru kararlar vermemizi sağlar. Üst beyin entegrasyonu için yapacağınız çalışmalar, sağ ve sol beyni doğru kullanmak, empati kurmak (üst beynin işi) gibi daha bir çok konu detaylı bir şekilde açıklanmaktadır.

 Oyuncu Anne

 • Yazar : Şermin Yaşar
 • Yayınevi : Elma Yayınevi
 • Sayfa Sayısı : 160

Çocuğunuzla kaliteli oyun dolu bir gün mü geçirmek istiyorsunuz? Bu kitaptan yararlanarak bir sürü oyun bulabilirsiniz. Üstelik bu oyunlar evdeki malzemelerle yapabileceğimiz doğal oyunlar. Şermin Hanım bu konuda kendini kanıtlamış başarılı bir yazardır. Onun mizahi yönü kitaplarına da yansımıştır ki bu kitabı okurken bazen gülmekten kendinizi alamayacaksınız. Annelik bu kadar samimi bir dille ancak bu kadar güzel anlatılabilir..

Çocuk büyütmek kaçınılmazsa süreçten zevk almaya bak.Şermin Yaşar

Çocuğuzu büyütürken her anı dolu dolu yaşamak ne güzel şeydir. Bu kitap çocuğunuz ile oynayabileceğiniz oyun hakkında ve oyun için yaratıcı hikayeleri dahil bakış açınızı değişecektir. Her gün bugün nasıl bir oyun oynasam diye kendinize soracak olabilirsiniz. Basit bir makarna, mercimekten bile oyun malzemesi yapabileceğinizi öğreneceksiniz. Oyunlar ile çocuğunuzun daha dışa dönük olmasını ve yaratıcılığını destekleyebilirsiniz.

Geliştiren Anne- Baba

 • Yazar : Doğan Cüceloğlu
 • Yayınevi: Remzi Kitabevi
 • Sayfa Sayısı : 191

Geliştiren bir anne baba mı olmak isterdiniz yoksa korku-kaygı kültürüyle büyüten bir anne baba mı?

Geliştiren ebeveyn ile kaygı kültürü ile yetiştiren ebeveyn arasındaki farklar anlatılmaktadır. Önce ebeveynlerin kendini değiştirip geliştirmesinden yola çıkan Doğan Hoca, kendimizin farkına varıp düşünüş, değer ve davranışlarımızı yönetebilmemiz gereklidir. Çocuğun davranışına ebeveynlerin müdahalede bulunmasının ne kadar yanlış olduğunu vurgulamaktadır. Kötü bir davranış, sadece ve sadece çocuk tarafından değiştirilebilir. Ebeveyn bu davranışa müdahale etmeye kalkar ise korku ile eğitme devreye girecektir. Geliştiren bir anne baba olmak isterseniz Doğan Hoca’nın tavsiyelerine uymanızda yarar var. Kitabın içerisinde günlük hayattan örnekler verilerek geliştirilmiştir.

Önemli bir not: Korku ile yetişen çocuk bu davranış ortadan kalktığında aynı davranışı yapmaya devam edecektir.

İletişim Donanımları

 • Yazar : Doğan Cüceloğlu
 • Yayınevi : Remzi Kitabevi
 • Sayfa Sayısı :199

Kitap özünde genel bir kitap olmasına rağmen içerisinde anne babalar için verilmiş çok güzel örnekler vardır. Anne babalara kitap önerisi olarak bu kitap şiddetle tavsiyemdir.

İletişiminizin nasıl olması gerektiği ile ilgili gerçek yaşanmış olaylardan yola çıkarak örneklendirmeler mevcuttur. Geliştiren bir anne baba olma yolunda ilerliyorsanız, bu kitabı mutlaka okumalısınız. İletişiminize artı katmak istiyorsanız bu kitap tam size göre. Geliştiren Anne Baba kitabı ile birlikte okursanız ebeveynliğinize artı katacaktır.

Hamile annelerimiz için hazırladığım kitap önerileri sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. https://www.annembulur.com/gebeliktehamilelikte-mutlaka-okunmasi-gereken-kitaplar/  

Baba ve baba adayları için, aynı zamanda sizinde okuyabileceğiniz kitap önerilerine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.https://www.annembulur.com/babalar-bu-kitaplari-mutlaka-okumali/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu