Yenidoğan Dönemi

Bebek Nasıl Emzirilmeli (Önemli Ayrıntılar)

Yeni bir annesiniz ve ilk defa bebeğinizi emzireceksiniz. Bebeğimi doğru pozisyonda nasıl emzireceğim? Emzirme sürecim sağlıklı bir emzirme süreci mi? gibi sorular kafanızı kurcalayabilir. Merak etmeyin bu makale tam size göre. Sizin için en doğru emzirme yöntemlerini araştırdık. Bu makalede bir çok detayı öğrenme fırsatınız olacak.

Yenidoğan Bebek Emzirme Aralıkları

 

 

 

 

 

 

 

 

Yenidoğan 3 aylık süre dönemi beslenme dönemi oldukça yoğundur. Yenidoğan bebeklerin emzirme sıklıklarına değinirsek; anne ile olan bağı ve güven ilişkisi için bebek, her acıktığında emzirilmelidir. 8-12 saat  yenidoğan bebeklerin emzirilme süresi için idealdir. Bu zaman dilimi ilerleyen aylarda düşecektir. Sizin için biraz yorucu olsa da gece de beslenmeye ihtiyacı vardır.

 

İlk haftalardaki yoğun emzirme seansları sırasında bebeğiniz 8-10 kez emiyor, sonrasında kısa bir ara veriyor ve yeniden devam ediyorsa aktif bir şekilde beslendiğinden emin olabilirsiniz.

Normal bebeklerin beslenmesi yaklaşık 20-25 dakika sürer.

Uyuyan Bebek Nasıl Emzirilmeli

Memede karnı doyan ve annenin güveni ile uykuya dalan bebek kısa sürede uyuyacaktır. İlk aylardaki bebeğinizi uyanık tutmayı başarabilirseniz daha iyi doyacaktır. Bu ilk aylarda pek mümkün olmayacaktır. Anne bu süreçte yorgun, uykusuz, bunalmış hissedebilir. Ancak bu günler geride kalacaktır. Uykulu haldeki bebeğinizi beslemeye hazırlamanız, sizin için yorucu gelebilir. Bebeğiniz karnını iyice doyurursa akabinde de daha fazla uyuyacaktır. Bu da harcadığınız enerjiye değecektir.

Yenidoğan Bebek Emzirme Pozisyonları (Şekli)

Doğru Emzirme Pozisyonları

Çapraz Kolla Kavrama

capraz kolla kavrama pozisyonu Bebeğinizi emzirmediğiniz taraftaki kolunuzla sardığınız, ellerinizle bebeğinizin başını boynunu destekleyip yönlendirebildiğiniz bir pozisyondur. Bebeğin göğsü ve karnı size dönük olacak şekilde olmalıdır.

 

 

 

Aynı Kolla Kavrama

ayni kolla kavrama pozisyonu Klasik bildiğimiz emzirme pozisyonudur. Bebeğin başı, annenin emzirdiği koluna yerleştirilir. Önemli olan bebeğin yüzü tamamen memeye dönük olmalıdır. Ancak uygun bir pozisyon olmakla birlikte yenidoğan bebekler başını tutamadığı için bu pozisyonda başını yönlendirmek güç olacaktır. Yenidoğan için çapraz kolla ya da futbol topu gibi kavrama daha uygun olabilir.

 

Futbol Topu Gibi Kavrama

futbol topu gibi kavrama pozisyonu Sezeryen doğum yapmış, ağrısı olan, karnının üzerine baskı uygulanmasını istemeyen anneler için idealdir. Ayrıca göğsü büyük annelere de bu pozisyon önerilir. Bir yere oturun bebeği kaldırmanız için yanınızdaki yastıktan yardım alın. Bebeğin yüzü size, poposu ve ayakları arkaya gelecek şekilde sarın. Elinizle bebeğinizin başını, kolunuzla da sırtını destekleyin. Bu pozisyonda da bebeğin alt çenesi meme ucunun altına denk gelecek şekilde yerleştirdiğinizden emin olun. Böylece en iyi sonucu alırsınız.

Yan Yatarak Emzirme

yan yatarak emzirme pozisyonu Bu pozisyon, sezaryen doğum yapmış ağrısı olan ve emzirmekte güçlük çeken anneler için idealdir. Bebeğinizle birlikte birbirinize dönük, göbek göbeğe olacak şekilde yatın. Parmaklarınızı göğsünüzün altında memeyi kaldırarak tutun. Bebeğiniz ağzını açtığında memeyi yerleştirin. Zorunlu kalmadıkça bu pozisyonu tercih etmemeniz daha doğru olacaktır. Bu durumda bebeğiniz hava yutabilir (gaza neden olur) ya da siz uyuyakalırsanız boğulma riski olabilir.

 

Bebek için Emzirme Yastığı Kullanılmalı mı?

Emzirme yastığı, emzirme sürecinizdeki yükünüzü biraz hafifletebilir. Yalnız yenidoğan bebekler için oldukça küçük, sadece başını tutmaya yarayan emzirme yastıkları kullanmak biraz gereksiz olabilir. Bunun için orta ya da büyük boy emzirme yastıkları alabilirsiniz. Emzirme sürecinizde hem küçük olan bebeğiniz rahat edecek hem de sizin kollarınız yorulmadan bu süreci bitireceksiniz.

Ben küçük emzirme yastığı aldım ancak hiç kullanmadım. Tabi kullanım şekli kişiden kişiye değişebilir. Tercih sizin. İdeal olan sizi yormayacak büyük, ay şeklinde emzirme yastıklarıdır.

Emmek İstemeyen Bebek Nasıl Emzirilmeli?

Yenidoğan sürecinde çok sık karşılaşılan bir durumdur. Bebek açtır ancak memeyi ısrarla reddeder. Bebek, emmek istemiyor ise önce nedeni olup olmadığından emin olun. Gelelim nedenlerine;

 1.  Burun Tıkanıklığı: Bebeğinizin burnunun tıkalı olup olmadığından emin olun. Bunu da meme emerken çok rahat anlayabilirsiniz. Meme emerken sık sık ara verip nefes alıyorsa bu burun tıkanıklığına işarettir. Çocuk doktoruna götürüp burun damlası ya da aspiratör alabilirsiniz.
 2. Pamukçuk: Bebeklerde sıklıkla görülen, bulaşıcı olabilen ağız enfeksiyonudur. Bebek bu durumda emmek istemez, huysuzlanır.
 3. Kulak Enfeksiyonu: Sıklıkla görülen bir durumdur. Kulağa su kaçması, hastalıklar neden olmaktadır. Çok ağrılı olan enfeksiyon çeneye kadar yayılır ve bebek yutkunmakta güçlük çeker. Mutlaka bu durumda doktora götürmelisiniz.
 4.  Sütün tadındaki değişiklik: Yediklerinize bağlı olarak sütünüzün tadı değişebilir. Olağan beslenme şeklinize farklı bir beslenme değişikliği (acı, ekşi, kokulu) eklediyseniz bu sütünüzün tadını değiştirebilir. Bunun için yediklerinizi gözlemleyin ve sonrasında bebekte emmede isteksizlik var ise durumu değerlendirin. Sütünüzü sağıp 1 saat sonra tekrar emzirmeyi deneyin.
 5. Alerjik Durum: Bebeğinizin alerjik metabolizması emmeyi olumsuz etkileyebilir. Bazı bebeklerde besin alerjisi, inek sütü alerjisi gibi durumlar meme reddine neden olmaktadır.
 6. Yanlış Emzirme Pozisyonu: Emzirme pozisyonu hem bebeğiniz hem de sizin için en uygun olmalıdır. Yanlış pozisyonda emzirirseniz bebek emmek istemeyecektir. Bebek emerken hava yutmamalı, kahverengi kısım da ağzında olmalıdır.
 7. Kaygı: Annede herhangi bir kaygı, stres gibi problemler de bebeğin meme adaptasyonunu etkileyip meme reddine yol açmaktadır.

Prof.Dr. Gülbin Akçay bu nedenlerin dışında meme reddi gösteren bebekler için annelere bir kaç öneriden bahsediyor. Nedir bunlar?

 • Bebeğini her istediği zaman emzirmen
 • Biberon ve emzik kullanımını mümkün olduğunca azaltman
 • Bebeğini huzurlu, sakin ortamda emzirmen
 • Bebeğini iyi gözlemlemen

gerektiğinden bahsediyor.

 

Kaynaklar:

Merhaba Bebek- Sinem Olcak Kademoğlu

Yaşamın İlk 2 Yılında Çocuk Sağlığı ve Bakımı- Prof. Gülbin Akçay

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu