Bebek

Bebeklere dair ne merak ediyorsan yenidoğan döneminden erken çocukluk dönemine detaylara bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Bebek Sık Sorulan Sorular

Yenidoğan Bebeklere Muhakkak Ne Alınmalı?

Olmazsa olmaz hastane çıkışı en az bir tane almanız çok iyi olacaktır. Yenidoğan bebek bezi, müslin bez, yenidoğan bebeklere özel ıslak mendil ya da pamuk mendiller, mevsimine göre battaniye ya da örtü, bebeği taşımak için taşıma çantası ya da puset, küvet, şampuan, ateş ölçer mutlaka alınmalıdır.

Yenidoğan Bebeğe Hediye Ne Alabilirim?

Yenidoğan bebeğe ihtiyacına göre hastane çıkışı alabilirsiniz. Mevsimine göre rahat bebeğin edebileceği tulum, kıyafet vs. alabilirsiniz. En çok ihtiyaç duyacağı müslin örtüler, battaniye alabilirsiniz. Banyo gereçleri (şampuan, banyo havlusu, bebek bakım kremleri, sabun) takım halinde alabilirsiniz.

Bebeğimi Uyutmak için Sallamalı Mıyım?

Sallamamanız daha doğru olacaktır. Ancak herhangi bir sağlık problemi (gaz, karın ağrısı) yaşayan bebekleri ilk aylarda sallayabilirsiniz. Bu, anne bebek güven ilişkisi için önemlidir. İlerleyen aylarda bir sıkıntısı yoksa kendi kendine uyuması için çaba harcamalısınız.

Gazı Olan Bebeğe Gaz Damlası İyi Gelir mi?

Tabiki de iyi gelecektir. Daha ilk aylarda 2 ve 3. aylardan itibaren kullanılabilir. Eğer gazlı bir bebeğiniz varsa doktorunuza danışabilirsiniz. Rahatlatmak için gaz damlası verecektir.

Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlamalıyım?

Uzmanlar tarafından en genel geçer olanı 2-2.5 yaş arasıdır. Siz de çocuğunuzun belirtilerine bakarak eğitime başlayabilirsiniz.

Yenidoğan Bebek Emzirme Aralıkları Nasıl Olmalı?

Yenidoğan bebek her istediğinde emzirilmelidir. Sizin için her ne kadar yorucu olsa da ilerleyen aylarda emzirmeniz düzene girmeye başlayacaktır.
Başa dön tuşu