Bebek

Bebeklerde Ateş Neden Olur? (Tüm Detaylar)

Ebeveynlerin en çok korktuğu ve endişe ettiği durumlardan biri olan ateş, her zaman bir sağlık sorunu olduğunu göstermez. Böyle bir durumda bizler hemen ateş düşürücülerin imdadına koşarız. Vücut savunma mekanizmasını kullanmakta ve böylece ateş çıkmaktadır. Ateşin iyi bir durum olduğunu unutmadan önce neden olduğu konusunda bir fikrin yoksa makaleye göz atmaya ne dersin?

Bebeklerde Ateş Kaç Olmalı?

Bebeklerin yetişkinlerden ateşe daha fazla dayanıklı olduklarını biliyor muydunuz? Peki ama bu sınır nedir? Kaç derece yüksek ateş kabul edilir?

Öncelikle bu konuda yaygın olan görüş, 38 dereceye kadar normal kabul edildiğidir. 38 derecenin üstünde seyrediyorsa, mutlaka ateş düşürücü ile müdahale etmelisiniz.

Bebeklerde ateş sınırı

Ateşsiz: 36-37.9

Ateşli: 38-39,9

Yüksek Ateş: 40 ve üzeri

Bebeklerde Görülen Ateşin Nedenleri

Ateşin bir çok sebebi olabilir. En yaygın olanı enfeksiyonlardır. Bunun dışında ateşe sebep olan nedenlere tek tek bakalım.

 •  Bulaşıcı hastalıklar
 •  Enfeksiyon (en yaygın olanı viral enfeksiyon)
 •  Orta kulak iltihabı
 •  Aşı
 •  Diş çıkarma
 •  Sıcak çarpması
 •  İshal
 •  İdrar yolu enfeksiyonu

Bulaşıcı Hastalıklar: Mikroorganizmaların (bakteri, virüs, mantar gibi) neden olduğu hastalıklardır. Bazı bulaşıcı hastalıklar hafif atlatılırken bazıları hastanede tedavi edilmektedir.

Enfeksiyon: Bebeklerin bağışıklık sistemi çok zayıf olduğu için sık sık enfeksiyon geçirebilirler. Bu konuda endişelenmeyin! En yaygın belirti ateştir. Enfeksiyon durumunda ateş yüksektir ve dirençlidir. Bu durumda mutlaka bebeğinize kan testi yaptırmalısınız. Doktorunuz gerekli değerlendirmeleri yapacaktır.

Orta kulak iltihabı: Bebeklerde kulak enfeksiyonu, kulağa bağlı rahatsızlıklar çok görülmektedir. Bunun nedeni kulağa su kaçması ve kulağın etkilenmesidir. Ayrıca üst solunum yolu enfeksiyonlarında da kulak, etkilenen en önemli organdır.

Aşı: Aşı ile vücuda mikrop verilmektedir. Vücut bu mikropla tanışmakta ve savaşmaktadır. Savaştığı için de ateşe neden olabilir. Aşıdan sonra gelişen ateş, her bebekte görülecek diye bir durum söz konusu değildir. Her bebekte ateş görülmeyebilir. Aşı sonrası ateş ertesi güne kadar devam edebilir. Ateş düşürücü alınmasına rağmen 4 saatte bir ateşi yükseliyorsa ve düşmüyorsa, doktorunuza danışınız.

Diş Çıkarma: Her doktor tarafından kabul görmese de diş çıkarmanın ateşe neden olduğu görüşü yaygındır. Kendi tecrübelerimle söyleyebilirim ki diş çıkarma döneminde ateşlenme yaşadık. Bir doktor ”diş ateş yapmaz” derken, güvendiğim diğer doktor ateşlenmenin nedeninin diş olduğunu söylediğinde rahatlatmıştım.

Sıcak Çarpması: Bebekler soğuktan olduğu kadar sıcaktan da etkilenmektedir. Özellikle yaz aylarında sıcak çarpmasına dikkat! Yazın öğle saati mümkünse dışarı çıkmayın. Çıkacaksanız şapka takmaya özen göstermelisiniz.

İshal: İshal ile birlikte ateş görülmesi halinde mutlaka doktora götürmelisin.

İdrar Yolu Enfeksiyonu:Bebekte ateşlenme ile birlikte ilk akla gelmesi gereken nedenlerden biridir. Özellikle erkek bebeklerde çok yaygın görülmektedir. Bunun nedeni genital organ yapışıklıkları, anomalileri, kız bebeklere kıyasla temizliğinin iyi yapılmaması gibi durumlardır. Bunun önüne geçebilmek için sünnet ettirmeyi düşünebilirsiniz. Sünnet ettirme konusunda doktorunuza danışınız.

Bebeklerde Ateş Belirtileri Nelerdir?

Bebeğiniz her zamankinden daha sakin ve huzursuzlanmaya başladıysa ateşi çıkacağına işaret ediyor olabilir. Ateş, oluşmadan önce vücutta bir halsizlik ve uyku belirtisi baş göstermektedir.

Bebekler ateşe çok dayanıklıdır. 38 dereceye kadar, ateş normal kabul edilmektedir ancak 38 ve üzeri seyrediyorsa ateş belirtisi yaklaşıyor demektir. Derhal önlem alın ve uzun süren yüksek ateşte mutlaka doktor kontrolü şarttır.

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülür?

Öncelikle evde uygulayabileceğiniz basit yöntemler ile geçmeyen yüksek ateş için ilaç ile tedavi edilerek düşürülen ateş hakkında konuşalım.

Bebeğinizin ateşinin yavaş yavaş yükseldiğini hissettiniz ya da gece bir baktınız ki ateşi 38 dereceyi geçiyor. İlk yapmanız gereken evde kendi imkanlarınız ile düşürmeye çalışmak olabilir.

 • Bebeğinin bulunduğu ortamın 21-22 derece olması çok önemlidir. Ateşli durumda ilk bakacağınız durum evin ısısı olmalı. Eğer çok yüksekse ortam ısısını düşürmeye çalışın!
 •  Sıvı alımına önem vermelisiniz. Anne sütü ile besleniyorsa anne sütünü vermeli, su içmeye başladıysa bol bol su içirmelisiniz.
 •  Öncelikle eklem yerlerine ılık, nemli bir bez ile kompres yapmalısınız. Kesinlikle soğuk olmayacak, soğuk şok etkisi yaratıp, daha fazla ateşinin yükselmesine neden olabilir.
 •  Eklem yerlerine kompres uyguladınız, ona rağmen ateşi düşmediyse ılık dış aldırmanız etkili olacaktır.
 •  Üzerini kesinlikle örtmemelisin! Üzerini ve çoraplarını çıkarmalı, sadece zıbınla bırakmalısın!
 •  Bütün bunları uygulamana rağmen ateşi düşmediyse, doktor önerisi ile ateş düşürücü kullanmalısın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu