Bebeklerde Uyku

Bebeklerde Uyku Düzeni Hakkında İpuçları

Uyku, bir bebek için olmazsa olmaz temel ihtiyaçlardan biridir. Bazı bebekler uykuyu çok severken bazıları ise uykuya geçmede zorluk yaşamaktadır. Büyüme hormonu uyku esnasında salgılanmaktadır. Bu yüzdendir ki kaliteli uyku şarttır. Bebeklerde uyku eğitimi verirseniz ileride sizin için daha kolay olacaktır. Fakat bunu nasıl sağlayacağım? derseniz siz bunların üstesinden gelebilirsiniz. 

Uyku düzeni oluşturma konusunda senin için bir makale hazırladım. Göz atmaya ne dersin?

Bebeklerde Uyku Düzeni Tablosu

Bebeklerde Uyku Düzeni Ne Zaman Başlar

Yenidoğan döneminde ve sonrasında uyku düzeni oluşturmak imkansızdır. Zaten bu dönemde uyku düzeni oluşturmak sağlıklı bir yöntem değildir.

Bebekler ilk 3 aydan sonra düzene daha elverişli hale gelmektedir. İlk 3 ay, çevreye adapte olma ve son derece hassas bir dönemdir. 3 ayını tamamlamış bir bebeğe yavaş yavaş düzen oluşturmak çok önemlidir. Bebekler düzenli olmayı çok sever!

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıl Sağlanır?

Uyku düzeni oluşturmak sanılanın aksine zor bir şey değildir. Siz ne kadar kararlı ve sabırlı olursanız bebeğiniz de bu düzene kısa sürede alışacak, ayak uydurmaya başlayacaktır.

  • Öncelikle ilk aylarda bebekler gece-gündüz farkına bilmemektedir. Gece gündüz farkını öğreterek başlayabilirsiniz. Gündüz, daha yorucu fiziksel aktivitelere ağırlık verirken, gece daha sakin aktivitelere ağırlık verebilirsiniz. Ayrıca gece ortamın loş ya da karanlık olmasını sağlayarak bebeğinize gece kavramını öğretebilirsiniz.
  • Gece ortam olabildiğince sade, göz yorucu nesnelerden, eşyalardan, ışıktan arındırılmış olmalıdır. Dikkat dağıtıcı nesneler kaldırılmalıdır.
  •  Her gece aynı rutini uygulayarak uyku saatinin geldiği mesajını verebilirsiniz.
  •  Bebeğinize uyku arkadaşı alabilirsiniz. Bu uyku arkadaşı sadece uyuma esnasında kullanılmalıdır. Beşiğinde olmalı ve günlük oyuncakları arasına dahil edilmemelidir. Uyku eşleştirmesi oluşturmak için çok önemlidir.
  •  Ortam ısısı uyumak için elverişli olmalıdır. 22 derece ideal olandır.
  •  Bebeğin kendi kendine uyuması sağlanmalıdır.
  •  Uyutmak için ninnilerden ve uyku müziklerinden yararlanabilirsiniz. En yararlısı sizin sesinizden dinlediği ninnilerdir. Yine de müzik dinletmek istiyorsanız klasik müzik ya da Mircan Kaya ninnileri sizin için önerimdir.

Uyku eğitimi ile ilgili bir makalem var. Göz atabilirsiniz! https://www.annembulur.com/bebeklerde-uyku-egitimi-nasil-olmali/

Bebek Uyku Düzeni Oluşturma Yöntemleri

Düzen oturtmak için farklı yöntemler söz konusudur. Ancak size tavsiyem ağlatarak değil de sakinleşmesini sağlayarak düzen oluşturmanızdır. Genellikle pedagogların tavsiye ettiği de budur.

Bebeğinizi her zaman aynı yerde yatırmalısınız. Beşiğinde en güvenli ve en sağlıklı uykuyu alacaktır. En başlarda beşiğine yatmak istemeyebilir. Eğer ağlıyorsa bebeğinizi kucağınıza alıp sakinleştirmeniz önerilmektedir. Sakinleşen bebek daha kolay uykuya dalacaktır. Uykuya geçebilmesi için sakinleşme şarttır. Bazen de bebekler ne yaparsanız yapın ağlamaya devam eder. Bu durumda enerjisini boşaltıyor olabilirler. Beşiğine yatırıp biraz bekleyin, kısa sürede uykuya dalacaktır. Uyku eğitimi almak istiyorsanız, tek başıma başa çıkamıyorum diyorsanız, uyku danışmanlarından yararlanabilirsiniz.

Kolik bir bebeğiniz varsa kendi kendine uyumasını beklemek yanlıştır. Rahatsızlığı dolayısıyla uykuya dalmakta güçlük çekebilir. Bu yüzden arada bir bebeğinizi sallayarak hafif pış pışlarla uyutabilirsiniz. Bebeklerle tekrarlı hareketleri sever. Poposunu ya da herhangi bir uzvunu hafif hareketlerle ritimli bir şekilde pış pışlarsanız daha kolay uykuya daldığını göreceksiniz. Ancak bunu alışkanlık haline getirmeyin derim. Merak etmeyin! Uyuduğu an pış pışlamayı sonlandırır, beşiğine geçirirseniz alışkanlık oluşmayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu