Bebeklerde Uyku

Bebeklerde Uyku Eğitimi Nasıl Olmalı?

Uyku, bizim en temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Bebeğiniz için de büyüme ve gelişmesi, dinlenebilmesi için gün içinde ve gece derin bir uykuya ihtiyacı vardır. Bebeğiniz için gerekli olan bu uykuyu nasıl düzenli bir hale getireceksiniz? Uyku eğitimi gerekli mi? Nedir bu uyku eğitimi? Bebeğim ağlıyor, uyumuyor gibi sorularınızın cevaplarını makalede bulabilirsiniz.

Ağlatmadan Uyku Eğitimi

Yenidoğan sürecinde ortalama gündüz 3 ya da 4 kez uykuya geçmesi beklenir. 6.aydan sonra ortalama 2 kez uykuya geçmesi beklenir.

Bu süreler, ortalamadır. Bebekten bebeğe değişebilir.

Şimdi gelelim ağlatmadan uyku eğitimi nasıl vereceğiz? Pedagoglara göre değişmekle birlikte aslında en sağlıklı olanı ağlatmadan uykuya geçişi sağlamaktır. Burada vurgulanması gereken bir durum var. 6. aydan sonra uyku düzenini oluşturmanız ve yavaş yavaş uyku eğitimine geçmeniz gereklidir. Uyku düzeni, bu süreçte çok önemlidir. Düzen içinde öncelikle bir uyku rutini oluşturmanız şarttır. Uyku rutini, her akşam aynı vakitte uykuya geçmeden önce belirli bir sıraya göre gerçekleştirilen rutinlerdir. Örnek verecek olursak;

19:00 – 19:30 klasik müzik saati

19:30 – 20:00 banyo saati

20:00 – 20:15 masaj saati

20:15 – 21:00 ninni saati

21:00     uykuya geçiş

Bu rutin, sadece bir örnektir. Bebeğinizin uyku saatine ve gece yapmayı planladığınız sakinleştirme aktivitelerinize göre çeşitlendirebilirsiniz. Klasik müzik saati yerine beraber sallanan koltukta sallanmak ya da kısa bir hikaye okumak gibi seçenekleri genişletebilirsiniz.

Uyku rutinini oluşturduk şimdi sırada ne var?

Bebekler, tüm temel ihtiyaçları karşılandıktan sonra yine de ağlamaya devam edebilir. Tabi herhangi bir sağlık problemi (gaz, karın ağrısı gibi) yoksa ve ısrarla ağlamaya devam ediyorsa ne yapacağız? Henüz çok küçük oldukları için güven duygusuna ihtiyaç duyarlar. Bizde de öyle değil mi? Eğer o gün bir problem yaşamışsak kendimizi güvende hissetmez, uykuya dalmakta güçlük çekeriz. Bebeklerde de durum böyledir. Biz onlara güveni sağlayacağız ki onlarda güvenle uykuya geçebilsin.

Öncelikle beşiğine yatırmadan önce ağlıyor ise susturmalıyız. Güven duygusu ile anne oldukça sakin (endişeli olmamalı) bir şekilde bebeğini kucağına almalı, bebeği sıkıştırmadan kolumuzu bebeğimizin sırtına dik  gelecek şekilde kavramalıyız. Bebeğinizi uykuya geçirirken asla sarsmamalıyız. Bu kavrama hafif olmalı, bebeği sıkmamalıdır. Bu esnada şşş sesi ile bebeğinizi sakinleştirebilirsiniz. Bacaklarını cenin pozisyonuna getirerek de rahatlama sağlayabilirsiniz. Bebeğinize göre bu rahatlama şekli değişebilir.

Bebeğimizi sakinleştirdikten sonra  sıcaklığımızdan hemen ayırmamalıyız. Bunu aşama aşama yapmalıyız ki bebeği bu duruma alıştırmış olalım. Aşama aşama derken, bebeği yavaş yavaş kucağımızdan üç hamleyle yavaş yavaş çekmeliyiz.

Bebeğiniz sakinleştikten sonra beşiğine yatırabilirsiniz. Yanına bir uyku oyuncağı verebilirsiniz. Bu uyku oyuncağı, basit herhangi bir şey (oyuncak ayı, oyuncak bebek vs.) olabilir. Önemli olan bu nesneyi uykuyla eşleştirebilmesidir. Uyku oyuncağı bebeğiniz nerede uyuyor ise orada kalmalıdır. Uyku eşleştirmesi için bu çok önemlidir.

Beşiğe yatırdığınızda önemli olan kendi kendine uykuya geçmesidir. Tabi ilk başlarda emerek uyuyan ya da sallayarak uyuyan bir bebeğiniz varsa alışması biraz zaman alacaktır. Bunu aşama aşama atlatacaksınız. Burada önemli olan güven ilişkisidir. Memede kendini güvende hissettiği için uyuyan bebeğinizi yavaş yavaş hemen emzirmeyip kucağınızda sakinleştirmeyi deneyin. Sonrasında beşiğine bırakın. Ağlıyor ise ninni söyleyebilirsiniz ya da şş sesi ile ya da beşiğe monte edilen uyku projektörleri ile sakinleştirebilirsiniz. Bu döngüyü uyuyana kadar devam ettirin. Uyuduktan sonra sonlandırın ki alışkanlık haline gelmesin. Uyku eşleştirmesi olarak hafızasında yer etmesin.

Her bebeğin düzeni farklıdır. Bebeğiniz ilk başlarda zorlanabilir. Bunu size ağlayarak anlatabilir. Sizin için ve bebeğiniz için en doğru yolu siz bilirsiniz. Ne olursa olsun her durumda bebeğinizi anlamanız, duygularını tercüme etmeniz onu anlamanız açısından çok önemlidir. ” Biliyorum, senin için biraz zor olacak. Ben yanındayım, şimdi uyuyacağız. Güvendesin.” gibi cümleler bebeği zamanla rahatlatacaktır.

Memede Uyuyan Bebeğe Uyku Eğitimi Verilir mi?

Bebeklerin mizacına göre kimi bebekler daha sakin mizaçlıyken, kimi bebekler daha hırçın, ağlama eğilimli olabilir. Aman uyusunda nasıl uyursa uyusun? cümlesini anneler çok sık kullanır. Bu süreçte özellikle uyku konusunda çok çaba sarf ederiz. Haklısınız! Fakat bebeğe ilk başlarda uyku eğitimi sağlamak, ileride hem sizin için hem de bebeğiniz için fayda sağlayacaktır.

Bebekler neden memede uyur? Memede uyuyup kalan bebekler o kadar yaygın ki…Meme, bebeği sakinleştiren bir unsurdur. Annesinin sıcaklığını, kokusunu, anne karnında alışık olduğu kalp ritmini memede duyar. Dolayısıyla kendini güvende hissettiği için hemen uykuya geçer.

Bunun için ne yapmalısınız? Memede uyuyabilir 4.aydan sonra yarı uyanık halde beşiğine yatırmalıyız. 0- 3 aylık dönemde bebeği yatırmadan önce derin uyku haline geçmesini bekleyin.

Çoğu bebek 4-6 aylık dönemden itibaren geceleri acıktığı için değil, hafifleyen uykudan sonra tekrar uykuya dalmayı bilmediği için uyanır.

Memede uyuyan bebeğe uyku eğitimi verilir. Bunun için önce gece beslenmelerini azaltın. Sonrasında yavaş yavaş uyku eğitimine geçebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu