Bebeklerde Uyku

Bebeklerdeki uyku düzeni nasıl olmalı? Uyku düzenini nasıl oturturum?Bebeğimi sallamalı mıyım? bir çok sorunun cevabı bu sayfada.

Bebeklerde Uyku Sık Sorulan Sorular

Bebeklerde Uyku Düzeni Nasıldır?

İlk üç aylık dönemde düzen yoktur. 4 aylık bebek günde her biri 2-3 saatlik iki gündüz uykusu ve 9-12 saat gece uykusu, 6 aylık bebek her biri 1-2.5 saatlik 2 gündüz uykusu ve 11 saat gece uykusu, 9 aylık bebek her biri 1-2 saatlik 2 gündüz uykusu ve 11-12 saat gece uykusu, 12 aylık bebek herbiri 1-2 saat 2 gündüz uykusu ve 10-11 saat gece uykusu

Gece Beslenmesi Ne Zaman Kaldırılmalı?

6 aydan sonra bebeğinizin gece beslenmeye ihtiyacı yoktur.

Emzik Vermek, Uyku Eşleştirmesi Olur mu?

Emzik, doğru bir uyku eşleştirmesi değildir. Çünkü gece uyanan çocuk emziğini kendi kendine ağzına götüremediği için uykuya geçemez. Emziğe alıştırılmış bebek, kendi kendine uykuya geçiş yapamaz.

Bebek için Doğru Uyku Eşleştirmesi Ne Olabilir?

Bebeğinizin yumruğunu, kolunu, parmağını emmesi, saçıyla oynaması, yumuşak sadece uyku esnasında kullanacağı yumuşak bir oyuncak, battaniye vs. olabilir.

Bebeğim Gece Sürekli Uyanıyor? Emzirmeli miyim?

İlk 6 ayda bu normal bir durumdur. Ancak bebeğiniz 6 ayı geçmiş ise artık gece beslenmesine son vermenin zamanı geldi. Merak etme! 2 yaşında tamamen deliksiz bir uyku geçireceksin. Tabi öncesinde deliksiz uyku istersen, bu senin elinde. Nasıl mı? Gece emzirmeyi yavaş yavaş azaltarak.

Uyku Rutinini Nasıl Sağlayabilirim?

Öncelikle kararlı ve planlı bir şekilde her gece aynı rutini uygulaman çok önemli! Uykudan en az 1 saat önce hareketli aktivitelerden kaçınmalısın. Ortamı sakinleştirin ve mümkün olduğunca görsel uyaranları azaltın. Uyumadan yarım saat önce ''şimdi uyku vakti'' diyerek lambayı kapatmanız çok önemlidir.

Gece Beslenmesi İçin Bebeğimi Uyandırmalı Mıyım?

Bebek, zaten her acıktığında uyanacaktır. Bebeğin düzenine müdahale etmemeniz, sizin için daha doğru olacaktır.

Bebeğime Ne Tür Ninni Dinletebilirim?

Ninniyi sizin söylemeniz, bebeğinizi daha çok sakinleştirecek ve mutlu edecektir. Zaman zaman elektronik aletten de dinletebilirsiniz. Elektronik ortamda da bebeğinizi sakinleştirmeye yardımcı olacak güzel ninniler mevcuttur. Size önerim Mircan Kaya Ninnileri olacaktır. Sesi çok duru ve ayrıca enstrümanlar çok güzel, sakinleştirici özelliği var.
Başa dön tuşu