0-1 Yaş Kitap Önerileri

Bebeklere Ayına Uygun Kitap Tavsiyeleri Nelerdir?

Bebeğiniz doğar doğmaz kitap arayışına girdiniz. Acele etmeyin! Bebeğiniz daha çok küçük. Bebek kitapları o kadar fazla ki ne almanız gerektiği konusunda kafanız karışabilir. Bu makalede sizler için en iyi bebek kitaplarını yaş aralığına uygun bir şekilde bulabileceksiniz. Ayrıca İngilizce bebek kitaplarına da yine bu makaleden ulaşabileceksiniz.

Peki bebeğime hangi kitapları almalıyım? Buyrun yazıyı okumaya.

0-3 Ay Bebek Kitapları

Bu dönemde bebekler canlı renkleri tam olarak algılayamazlar. Zıt (kontrast) renkler bu dönemdeki bebekler için temel yapı taşıdır. Dikkat ve konsantrasyonu geliştirir. Uzmanlar,en iyi siyah ve beyaz rengin bu zıtlığı sağladığını söylemektedir. Bebeğinize bu dönemde sadece siyah beyaz renklerin olduğu flaş kartlar ya da siyah beyaz kitaplar alabilirsiniz. Siyah beyaz kitaplar haricinde bebeklere uygun bezden kitaplar mevcuttur. Ancak tutma kavrama pek yapamadıklarından 3 aydan sonra öneririz.

Bebekler doğdukları ilk aylardan itibaren 30-50 cm’e kadar daha sonra 3 metreye kadar uzaklığı net görebiliyorlar.

Siyah Beyaz Kitaplar

 

0-3 Ay Siyah Beyaz Kitap Jane Foster

 

 

Jane Foster’ın, çizimlerde kullandığı zıt renkler çok ilgi çekecektir. Kaliteli bir kitap. Kolay kolay yıpranmayacaktır. Çizimleri oldukça başarılıdır. Biraz ağır bir kitap olması tek dezavantanjıdır.

 

0-3 Ay siyah beyaz kitap Baby Touch

Baby Touch seri bir kitaptır. Yabancı sitelerden bu kitabı satın alabilirsiniz. Sadece siyah ve beyazın buluştuğu görsellere sahiptir. Bebeğiniz henüz tutamasa da siz belli bir açıdan gösterip dikkatini odaklayabilirsiniz.0-3 Ay Bebek Uyarım Kartları

Kitap istemiyorsanız, kartlardan da yararlanabilirsiniz. Kartlar hafifliğiyle sizi yormayacaktır.0-3 aya kadar sadece siyah beyaz kartları gösterirken 3 aydan sonra yavaş yavaş siyah beyaz kırmızı renkli kartları gösterebilirsiniz. Resimleri oldukça sadedir. Bebeğinizin kafasını karıştırmayacaktır.

 

0-12 ay arası için toplam 15 karttan oluşmaktadır .4. ayın sonuna kadar siyah beyaz renkli kartları, 5.aydan itibaren ise kırmızı tonları da eklemeniz gereklidir. Daha sonraki aylarda ise renkli görselli olan kartları kullanabilirsiniz.

Bez Bebek Kitapları

Yumuşak kitaplar narin yumuşak ellerine göre tasarlanmıştır. Ayrıca çabuk kirleneceği için sık sık yıkamaya elverişlidir. Kitapla tanıştırmak için iyi bir başlangıçtır. Yumuşak, bazıları aktiviteli,canlı renklere sahip kitaplar ile haşır neşir olacaktır. Şimdi gelelim sizin için araştırdığım bebek kitaplarına birlikte bakalım.

Yaşadığım Yer Aktivite Kitabı

 

Size biraz pahalı gelebilir. Sonraki önerilerimde daha uygun fiyatlı kitaplara yer vereceğim. Aktivite kitabımız olsun diyorsanız aktivite olarak çok çeşitli bir kitap. Her sayfasında farklı bir doku ve aktivitesi bulunmaktadır. Takma halkasını pusetine ya da beşiğine takabilirsiniz. Ayrıca dişlik olarak da kullanabilirsiniz.Sayfalarda, bastırdığınızda ses çıkaran arı kovanı, denizin içinde balık diş kaşıyıcısı, yumuşak çimenler,elma ve elmanın içinde kurdu ve daha nicesi var.

 

Kids Bele Mağazası’nın kitapları var. Google’a  Kids Bele yazarsanız çok güzel bez kitaplar göreceksiniz. İçerisinde kontrast renkleri de barındıran güzel görsellerden oluşan kitapları inceleyebilirsiniz.

 

 

Net Çocuk Yayınları’nın kumaş kitabıdır. 10 sayfadan oluşan kitap yumuşaktır. Bebeğinizin eline güvenle verebilirsiniz ve onu farklı kavramlarla tanıştırabilirsiniz. Bu dönem için önemli olan dikkat dağıtmayacak sade resimlere sahiptir.

3-6 Ay Bebek Kitapları

Yumuşak Kitaplar

Sert kitapları tutamayacak kadar minik ellere sahip bebekler için özel olarak basılmış kitaplardır. Yumuşak kitapları bir süre sonra bebeğiniz diş kaşıyıcısı olarak kullanmaya başlayacaktır. Böylece kitaplara karşı bir farkındalık olacak oral dönemde(her nesneyi ağızla hissetme) oldukları için de kitabı hissetmiş olacak. Beyninde kitap olumlu yer edecektir.

 

 

 

Net Çocuk Yayınları’na ait seri bir kitaptır. Boyutu oldukça küçük, minik ellere uygundur. Resimleri onlar için pek uygun olmasa da küçük boyutlu olması ve kitap sevgisi kazandırmak için idealdir.

Hayvanlar, Renkler ve Şekiller, Sözcükler diğer seri kitaplarıdır. Bunları da inceleyebilirsiniz.

6-12 Ay Bebek Kitapları

Bebeğinizin artık canlı renklere ilgisi artmaya başladı. Canlı renkli bir nesne gördüğünde dikkatini çekmektedir. Bu dönemde görsel algıyı geliştirmek çok önemlidir. Bunun içinde canlı büyük resimlere sahip kitaplardan faydalanabilirsiniz. Yine bu dönemde siyah beyaz renkli kartlarınızdaki kırmızı renkli resimleri kullanabilirsiniz. Kırmızı renge ilgileri de oldukça büyük olacaktır.

Kitabımızın adı Oyun Bahçesi. Emekleyen bir bebeğiniz varsa 360 derece açılan bu kitap oyun halısına dönüşüyor. Kontrast renkler ve canlı resimler ile muhteşem bir kitap. Eğer olanağınız varsa ve bebeğiniz emekliyorsa kaçırmayın derim.

6.aydan itibaren bebeğinizi Bino ile tanıştırabilirsiniz. Bu yaştaki bebeklerin algılayabileceği sade, basit çizimlere sahiptir. Boyutu bebeğinizin tutabileceği büyüklüktedir.

6-12 ay diğer bebek kitapları önerilerime bu sayfadan ulaşabilirsiniz.             https://www.annembulur.com/6-12-ay-bebeklere-kitap-onerileri/

Bebek kitap önerilerine ayrıca instagram sayfam üzerinden de ulaşabilirsiniz. https://www.instagram.com/annembulur/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu