HamilelikHamilelik Süreci

Gebelikte (Hamilelikte) Beta Hcg Değeri Hesaplama

Hamileliği planlayan her anne, beta hcg kavramını iyi bilir.

 Hormon, hamilelik sürecinde iki günde bir periyodik olarak artış göstermektedir. İki katına çıkması sağlıklı bir gebeliğe (düşük, dış gebelik yaşanmadığına) işarettir.

Beta Hcg ile ilgili kapsamlı bir makale hazırladım. Gebe olup olmadığını merak ediyor ve hormon hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsan, bu makale tam sana göre! Hemen okumaya başlayabilirsin.

Beta Hcg Nedir?

Beta Hcg, bir kadının progesteron hormonunun devamlı olarak üretilmesini sağlayan hamilelik hormonudur. Progesteron hormonu ise, gebelik sürecinde düşük olmasını engelleyen bir hormondur. Bu yüzdendir ki kadın doğum doktorları, düşük tehdidine karşı kanama söz konusu ise progesteron takviyesi yapar.

Hormonun tespit edilmesini sağlayan iki farklı yöntem vardır. Bunlar; evde idrar ile saptanan ve sağlık kuruluşlarında yapılan kan testidir. Kesin sonuç kan tahlilidir ancak evde idrar testi ile de gebeliğinizi tespit edebilirsiniz.

Bu hormon hamileliğinizin yapı taşı gibidir. Hamilelik süresince sürekli artış gösterir. Hamileliğin ilerleyen aylarında ise artış yavaşlar ve belli bir süreden sonra azalır, tekrar artar. Hormon değeri yaklaşık olarak, hafta tahmininde bulunmamızı sağlar. En önemli ve kesin bilgi ise ultrason muayenesidir. Bu yüzden özellikle ilk dönemlerde muayeneleri aksatmamanızda fayda var.

Beta Hcg Değeri Kaç Olmalı?

Hamile olmayan bir kadında, değer0-10 mlU/ml arasındadır. Döllenmeden yaklaşık 11-12 günden sonra kanda beta hcg artışı görülmektedir. Bu yüzden en erken sonucu kan testinden öğrenebilirsiniz.

Hormon, kanda iki günde bir artış göstermektedir. Hormonun artıyor olması olumlu olarak değerlendirilirken, iki günde iki katına çıkmaması olumsuz olarak değerlendirilir. Böyle bir durum söz konusu ise ultrason muayenesi ile gebeliğinizin sağlıklı olup olmadığına bakılır.

Hamile olup olmadığınız kanda en erken adet döneminizde tespit edilebilmektedir. Döllenmeden en erken 2 hafta sonra kanda ve idrarda yükselmeye başlar.

Gebelikte Beta Hcg Değerleri

Hamilelik hormonundaki değerler, bebeğinizin haftasını tahmini olarak tespit eder. Hamilelik söz konusu ise ultrason muayenesi ile gebelik tespit edilmeli, gebeliğin sağlıklı olup olmadığına bakılmalıdır. Sonraki süreç ise, doktorunuz ultrason muayenesi ile aşağıdaki değerler aralığına bakarak haftanızı söyleyecektir. En kesin sonuç ultrason ile birlikte yapılandır. Değerler sizi yanıltabilir.

3. Hafta10-50
4. Hafta5-425
5. Hafta20-7300
6. Hafta1080-56.000
7-12. Hafta7.650-290.000
13-16. Hafta13.300-250.000
17-24. Hafta4.000-165.000
25-40. Hafta3.640-117.000

Beta Hcg Değeri Ne Zaman Yükselir?

Pozitif sonuç görürseniz çok nadir de olsa hamilelik dışında yükseldiği bazı durumlar da vardır. Korunmasız ilişki sonrası, spermin yumurtayı döllemesiyle birlikte kanda değer artmaya başlar. Önce kana geçen gebelik hormonu, bazen bir kaç gün sonra bazen de bir kaç hafta sonra idrarda da yükselmeye başlar. Böylece gebelik şüphesi olan kadınlar, idrar testi ile gebeliğini öğrenebilmektedir. Ancak en erken ve kesin sonuç kan tahlilidir. Kan tahlili sonrası gebelik kesesinin görülmesi ile sağlıklı gebelik olduğu kesinleşmektedir.

Peki beta hcg yükselmez ise beta hcg düşüklüğü ne anlama gelmektedir? Diyelim ki değeriniz gebelik değerleri aralığında ama 2 katına çıkmıyor. Hormonun sağlıklı gebelik dışında yükseldiği bazı durumlar da vardır. Bunlar;

  •  Düşük
  •  Boş Gebelik
  •  Dış Gebelik
  •  Mol Gebelik (üzüm gebeliği)
  •  Bazı Kanser Türleri

Kanda 5mlU/ml ve üstü gebelikten şüphe edilir. Gebe olmayan kadınların kanındaki değer ”0.1-0.001”aralığındadır.

Düşük Hcg Seviyesi Nedenleri

Düşük hcg ilk başta sizi korkutmasın! Hamileliğinizi ilk öğrendiğinizde hormon değeriniz çok düşük değerde olabilir. Bunun nedeni, gebeliğin son adet tarihine göre hesaplanmasıdır. Bebeğiniz sandığınızdan da küçük olabilir. Düzensiz adet görmeniz bu yanılgıya sebep olabilir. Gebeliğiniz 3-4 haftalık bile olsa, adet tarihinize göre hesaplandığı için genellikle hcg seviyeleri düşüktür.

Bir başka nedeni de olası bir düşük yapacak olmanızdır. Düşük ile birlikte görülen belirtiler şunlardır;

  • Kanama
  • Kramp
  • Pembe, kahverengi akıntı
  • Parça ya da pıhtı gelmesi
  • Hamilelik Belirtilerinin Kaybolması 

Gebe olup olmadığınızı merak ediyorsanız, https://www.annembulur.com/hamilelik-belirtileri/ kategorisindeki hamilelik ile ilgili yazılan tüm makalelere ulaşabilirsiniz.

Tüp Bebekte Beta Hcg Değerleri

Tüp bebek tedavisinde en son aşamaembriyonun rahim içine transferi aşamasıdır. Bu aşamadan sonra, tekil gebelikte olduğu gibi embriyo, rahime tutunmaya çalışmaktadır. Tutunma gerçekleşmiş ise, kanda Beta Hcg değeri artmaya başlayacaktır. Böylece tüp bebek transferin sonucunu bekleyen aileler, kan tahlili ile pozitif sonucu görecektir. Başarılı olan transfer sonucunda hormon değeri iki günde bir katlanarak artış göstermektedir.

Tüp bebekte B-Hcg kan testi, embriyonun rahim içine transferinden 12 gün sonra yapılmaktadır. 12 günden önce yapılan testler güvenilir değildir.

Beta Hcg ile İlgili Sık Sorulan Sorular

2 Haftalık Gebelikte Beta Hcg Değeri Ne Kadardır?

10 mlU/ml değerinin üzerindedir.

4 Haftalık Gebelikte Beta Hcg Değeri Ne Kadardır?

75-2600 mlU/ml aralığındadır.

5 Haftalık Gebelikte Beta Hcg Değeri Ne Kadardır?

20-7300 mlU/ml değer aralığındadır.[/toggle]

Gebeliğin 12. haftasına kadar iki günde bir iki katına çıkmaktadır. Artık bu haftadan sonra düşmeye başlayacaktır.

Pozitif Sonuç Hangi Değer Aralığındadır?

10 mlU/ml değer ve üstü gebelikten şüphe edilir. Ancak dış gebelik, boş gebelik gibi durumlara karşı 2 gün sonra test tekrar edilmelidir.

İkiz Gebelikte Beta Hcg Değeri Ne Kadardır?

İkiz gebelik söz konusu olduğunda kandaki gebelik hormonu yüksek bir değerde görülür. Ancak her yüksek Beta Hcg, çoğul gebelik anlamına gelmez. İkiz gebeliğin kesin tespiti için 2 gün sonra kan tahlilini tekrarlamanız gerekli ve ultrason muayenesini yaptırmalısınız. İkiz gebelikte kanda 2 günde bir değer dört katına çıkmaktadır..

Beta Hcg Sonucu 0.5 Ne Demek?

Bu sonuç, gebe olmadığınız anlamına gelmektedir. Olası adet tarihinizden önce yaptırdıysanız, adetiniz en az 3 gün geciktikten sonra kan testini tekrarlamalısınız.[/highlight].

Pozitif sonuç alan annelerimize sağlıklı ve güzel bir hamilelik dönemi dilerim.

instagram adresim: https://www.instagram.com/annembulur/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu