Anne

Anne Adayları ve Annelerin Corona Önlemleri

Çin’den başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüsü maalesef ki bizim ülkemizde de var ve vaka sayıları gün geçtikçe artıyor. Biz anneler olarak belirsiz bir dönemde bulunduğumuz için ne olacağını kestiremiyoruz.

”Evde kal” uyarıları tüm anneleri etkilemiş durumda. Bazıları ise bu durumun ciddiyetini anlamamış olsa gerek ki dışarıda normal günlük hayatını sürdürüyor.

Gözle göremediğimiz minicik bir virüs tüm yaşamımızı değiştirdi. Biz anneler en çokta evladımız için endişelenir olduk. Çocuğumu ya da bebeğime virüse karşı nasıl koruyacağım? Bu konuda yeni anne adayları ve hamile anneler için kapsamlı bir makale hazırladım. Faydalı olması dileği ile…

Corona Virüs Nedir? 

RNA’dan oluşan, solunum yolu ve damlacıklar ile çok hızlı olarak yayılma gösterebilen ilk defa Çin’de ortaya çıkmış bir virüstür.

Bilinen en yaygın belirtileri olarak öksürük, ateş, boğaz ağrısı, ishal, şiddetli baş ağrısı, kas ağrısı görülmektedir. Ağır vakalarda zatürre en önemli bulgudur. Daha da ağırı zatürreye bağlı olarak solunum yetmezliği ile başlayıp organ yetmezliğine neden olan ve beraberinde ölüm görülen vakalar da vardır.

Corona Virüsten Korunma Yolları Nelerdir?

En çok merak edilen sorulardan biri de corona virüsünden kendimizi nasıl koruyacağızdır. Aslında şimdiye kadar dikkat edilmesi gereken ama bu virüs ile bazı yanlışlarımızın da farkına vardığımız korunma yollarına bir bakalım. Korunma yolu derken tek çare temizlikten geçmektedir. Şimdi bunları ayrıntılı bir şekilde konuşalım.

1. El Temizliğine Dikkat Etmek: En önemli konu el temizliğidir. Çünkü bu virüs elimiz ile kendimize enfekte ettiğimiz bir virüstür. Bu konuda oldukça dikkat etmemiz gerekli. Doğru bir şekilde el yıkamak da el temizliği kadar ayrı bir önem taşıyor. Tabi ki sevgili annelerim işin dozunu da kaçırmayacağız ki su israfını beraberinde getirmeyelim.

2. Kıyafetlerin Temizliği: El temizliği kadar kıyafetlerimizin de temiz olması çok önemlidir. Maksimum düzeyde hijyen sağlayabilmemiz için kıyafetlerin 60-90 derecede yıkanması gereklidir. Güneşte bir süre bekletmek de çok etkilidir. Kıyafetlerin kuruduktan sonra ütülenmesi de ayrıca önerilmekte.

3. Dokunduğumuz Yerlerin Temizliği: En fazla dokunduğumuz yerler telefon, bilgisayar, kapı kolu, kumanda gibi  ve apartmanda yaşıyor isek sık kullanılan asansör düğmeleri, kapı kolu gibi yüzeylere çok dikkat etmemiz gerekmektedir.

Bakır Yüzeylerde: 4 Saat

Plastik ve paslanmaz çelik yüzeylerde: 2-3 gün kadar

Karton yüzeyde: 24 saate kadar

4. Beslenmeye Dikkat Ederek Vücut Direncini Arttırmak: Beslenmemiz vücut direnci için şu günlerde özellikle önem taşımaktadır. Bağışıklık sistemimizi ne kadar güçlü tutarsak, hastalığa yakalansak dahi semptomlar ağır seyretmeyecek ve kısa sürede vücudumuz kısa sürede virüsü yenmeyi başaracaktır.

Nelerle beslenmeliyim? Nelere dikkat etmeliyim? Merak etmeyin! Hepsine tek tek bakacağız.

Bağışıklık sistemi için en gerekli olan vitaminlere baktığımızda A, C, E ve Çinko minerali önem arz etmektedir.

A vitamini solunum yolu için iyi gelen bir vitamin kaynağıdır. Tabi A vitaminini tüketirken aşırıya kaçmamakta fayda var! Fazlası da zarar verebilir.

A VitaminiC VitaminiE VitaminiÇinko
YumurtaAnanasFındık, fıstıkYumurta Sarısı
 

Peynir

 

PortakalAyçiçek YağıSarımsak
SütKiviIspanak, Brokoli 

Kuzu Eti

 

5. Doktora götürmek zorunda kalırsanız doktorunuza danışın: Bebekler sık sık hastalanır bu yüzden tam da mevsim geçişlerinde hastalık maalesef kaçınılmaz olmakta. Bu durumda önce doktorunuza danışıp ona göre hareket etmeniz daha doğru olacaktır. Bu dönemde mümkün olduğunca sağlık ocağı ve hastanelerden uzak durun!

Anneler tarafından en çok endişe edilen konulardan biri de aşı yaptırıp yaptırmamaktır. Aşıları ihmal etmeyin! Virüsten kaçacağım derken daha büyük bir hastalıkla baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

Şimdilik makalem bu kadar. Ama merak etmeyin! Devamı gelecek. Merak ettiğiniz sorular olursa yorum kısmında sorularınızı cevaplıyor olacağım.

Sağlıklı, güzel günler dilerim. Sevgiyle kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu