Hamilelikte Beslenme

Gebelikte Bebeğin Kilo Alması İçin Yapılması Gerekenler

Annelik, daha bebek karında iken başlıyor. Bu ay kilo aldı mı? Bebeğim büyüdü mü?

Hamilelikte bebeğe nasıl kilo aldırırım? soruları her anne adayının sorduğu sorulardır. Haklısınız. Bebeğinizin gelişimi sizin için çok önemli. Bebeğinizin gelişmesi için nasıl beslenmelisiniz, nelere dikkat etmelisiniz gibi konulara değindim. Sizin için yararlı bir makale hazırladım. Bebeğinin gelişimi için makalede bir çok detayı bulabilirsin.

Hamilelikte Bebeğe Kilo Aldırma Yöntemleri

Bebeğinin gelişimi için elinden geleni yapıyorsunuz. Mide bulantınız olsa dahi bebeğiniz için sağlıklı beslenmeye özen gösterirsiniz. Annelik de bunu gerektiriyor değil mi? Yöntem olarak bebeğinize kilo aldırmanın tek yolu sağlıklı beslenmedir. Sizin için zararlı yiyecekler (fast food, kızartma) ve işlenmiş gıdalardan uzak durmalısınız!

Gebelikte Bebeğe Kilo Aldıran Yiyecekler

Gebelikte bebeğe kilo aldıran besinleri çok merak ediyorsunuz. Aşağıda sizler için sıraladığım bebeğinize yararlı olabilecek aynı zamanda kilo artışında etkili besinleri sıraladım. O besinlere bir bakalım.

 

Yumurta: Yumurta, kaliteli bir protein kaynağıdır. Aynı zamanda içerisinde folik asit de barındırmaktadır Hamilelik döneminde protein alımı çok önemlidir. Her gün mutlaka 1 yumurta tüketmelisin! 

 

 

 

Ceviz: Balıktan sonra en önemli omega 3 kaynağı. Bebeğinin zihinsel gelişimi için çok önemlidir. Günde en az 3 adet ceviz tüketmek size ve bebeğinize olumlu geri dönüşler sağlayacaktır. Hamileliğiniz boyunca ceviz tüketirseniz beyin gelişimine büyük ölçüde katkı sağlayacaksınız.

 

 

 

     

Ispanak: Demir ve folik asit kaynağı ıspanağı bol bol                   tüketmelisiniz. Folik asit, bebeğinizin sağlıklı gelişimine katkıda bulunmakta. En önemlisi de mevsiminde tüketmek çok çok önemlidir.

 

 

Et ve Et Ürünleri: Protein deposu olan bir diğer besin kaynağı et ve et ürünleridir. Kırmızı ya da beyaz et farketmeksizin her ikisini de ölçülü bir şekilde tüketirseniz yararınıza olacaktır. Son aylarda özellikle daha fazla proteine ihtiyaç duyulmaktadır. Haftada iki üç kez et ürünleri tüketmelisiniz.

Balık tüketimi hakkında bir makalem var! Hamilelikte dip balığı tüketiminden uzak durmalısınız. https://www.annembulur.com/hamilelikte-zararli-ve-yararli-balik-tavsiyeleri/

Meyveler: Meyve tüketimine çok önem vermelisiniz. Tabi ki abartmamak lazım. Bilindiği gibi  meyvelerde de meyve şekeri (fruktoz) bulunmakta. Bebeğinize kilo aldıracak aynı zamanda gelişimini sağlayacak meyvelere göz atalım.

  • Muz
  • Kivi
  • Avokado

Muz anne karnındaki bebeğe kilo aldırır mı? sorusu anne adayları tarafından çok merak edilmektedir. 😃Tam bir potasyum kaynağı olan muz, bebeğinize kilo aldıran meyveler arasındadır. Hamilelikte potasyum alımı çok önemlidir. Potasyum eksikliği düşüğe neden olabilmektedir. Kabızlık problemini de düşünerek her gün 1 orta boy muz yiyebilirsiniz.

Süt ve Süt Ürünleri: Bebeğinizin kemik gelişimi için çok önemli olan süt ve süt ürünlerini mutlaka tüketmelisiniz. Süt, yoğurt, kefir düzenli olarak tüketilmelidir. Kefir, içeriğindeki yararlı bakteriler ile sindirim sisteminize çok iyi gelecektir.

Tahıllar: Sizin ve bebeğinizin sağlığı için olmazsa olmaz besinlerden biri olan tahıllar aynı zamanda bebeğine kilo da aldıracaktır. Tam tahıllı besinler sağlıklı bir gelişim için önemlidir. Tam buğday ya da çavdar ekmeği, kepekli makarna, kahverengi pirinç tüketmeniz sizin yararınıza olacaktır.

   Diğer besinler;

  •  Brokoli
  •  Yeşil yapraklı sebzeler
  •  Yulaf
  •  Nohut

”Anne karnındaki bebek en çok hangi haftada kilo alır?”sorusunu cevaplarsak; gebeliğin son üç ayı kilo alımının en fazla olduğu dönemdir. Bebeğiniz son aylarda haftada 250 gram alabilir. Bunun için tek yapmanız gereken sağlıklı ve düzenli beslenmedir. Bebeğinize iyi bakın.

Sadece kiloya odaklanmak yanlıştır. Bebeğinizin gelişimi için dört kriter çok önemlidir. Kemik gelişimi, baş çevresi, boy ve kilodur. Siz sağlıklı beslendiğiniz sürece bebeğiniz de çok iyi gelişecektir. Rahat olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu