Hamilelik

Gebelikte Düşük Neden Olur?

Düşük, gebeliğin sonlanması, bebeğin kaybı anlamına gelmektedir. Hamilelikte düşük, çok sık rastlanılan bir durumdur. Bilinenin aksine sizden kaynaklı olmayan nedenlerle düşük gerçekleşmektedir. Gebeliğin ilk trimester dönemi düşüklere hazırlıklı olmanız gereken bir dönemdir. Ancak bu sizi korkutmasın.

Peki düşük neden olmaktadır? Düşüğe sebep olan etmenler nelerdir? Düşük önlenebilir mi? Göz atmaya ne dersin?

Düşük Nedir?

Düşük (spontan abortus), ilk trimester (12 haftaya kadar olan) dönemde herhangi bir nedenle ya da nedensiz, kanama ve ağrı ile birlikte görülen bebek kayıplarıdır.

Genellikle ilk trimester döneminde görülmektedir. 20. haftadan sonra görülen bebek kayıpları ise ölü doğum ya da erken doğum olarak nitelendirilmektedir.

Erken Gebelikte Düşükler Neden Olur?

Erken gebelikte anne adaylarının düşük ile karşılaşması muhtemeldir. Ancak bu sizi korkutmasın. Düşükler daha çok bebekte görülen anomali gibi sebeplerle gerçekleşmektedir. Sizin etkiniz neredeyse hiç yoktur. Dünyaya gelecek olan bebek, ne yaparsanız yapın düşük gerçekleşmez. Bu yüzden içiniz ferah olsun. Çevrenizi bir süre duymazdan gelin. Bir takım geçmiş deneyimlere kulak asmamakta fayda var! Bilimsel araştırmalar ağır kaldırmadan tutun da eğilmek, bir şeye uzanmak gibi fiziksel aktivitelerin bir etkisinin olmadığını göstermiştir.

Şimdi gelelim yaygın görülen düşük sebepleri nelerdir?

Cenin Kaynaklı Düşük Nedenleri

 • Bebekte yapısal bozukluklar (embriyoya ait nedenler ve anomali) %90
 • Boş gebelik
 • Mol gebeliği (üzüm gebeliği)

Annenin Sağlık Durumu ile ilgili Nedenler

 • Enfeksiyonlar
 • Rahimdeki şekil bozukluğu
 • Annenin erken dönemde aldığı ilaçlar
 • Trombosit (kan pıhtılaşması) sorunu
 • Radyasyon
 • Anne adayının şeker hastalığı
 • Bağışıklık sistemi hastalıkları (tiroit hastalığı en fazla)
 • Çoğul gebelik

Görüldüğü gibi &90 gibi çok yüksek bir oranda düşüğün embriyo kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz. Diğer nedenlerin ise etkisi çok azdır.

Yaş%
2013
3520
4040

Gebelikte Düşükten Korunma Yolları

Hamilelikte düşükten korunmak mümkün değildir. Embriyo kaynaklı olan düşükler siz ne yaparsanız yapın önlemek mümkün değildir. Sizden kaynaklanan bir takım sağlık problemleri için önceden önlem alırsanız düşük olma ihtimalinien aza indirmeniz mümkün olacaktır. Peki neler yapabilirsiniz?

 1.  Hamileliği planlamanın ardından hamile kalmadan 2-3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlamalısın.
 2.  Hamilelik planlanmadan önce tam kan ve idrar tahlili yaptırmanız çok iyi olacaktır. Özellikle de hormon ve enfeksiyonlar için çok çok önemli! 
  Tiroit tahlili mutlaka yaptırın! Tiroit problemi düşük yapmanızda çok büyük etken olabilir!
 3.  Zararlı alışkanlıklarınız (sigara,alkol) varsa bırakılmalı.
 4.  Kullandığınız ağrı kesici de dahil olmak üzere çok dikkatli kullanın.
 5.  Enfeksiyonlara karşı önlem almanız doğru olacaktır.

Hamilelikte Düşüğe Sebep Olan Yiyecekler

Beslenme, düşükte az rol oynasa da dikkat etmeniz gereken bazı yiyecekler vardır. Bunları tüketirken dikkatli olmalısınız. Düşüğe yol açabilir!

Bitki Çayları: Her türlü bitki çayından bu dönemde uzak durmalısın! Özellikle ada çayı, ökse otu, pelin otu, rezene, fesleğen, kekik tüketmemeniz gerektiği konusunda uzmanlar uyarıyor. Erken dönemde düşüğe, ilerleyen gebelik döneminde ise erken doğuma sebep olabilir.

Kahve: Eğer kahve bağımlısı iseniz, kahveyi sadece bir fincan ile sınırlayabilirsiniz. Arada sırada bir fincan içmenin sakıncası olmayabilir. Ancak her gün fazla miktarda tüketilen kahve, içerdiği kafein ile düşüğe neden olabilmektedir.

Az pişmiş yumurta:: Hamilelik süresince az pişmiş gıdalardan uzak durulmalı! İçerisinde bakteri ağır ishal olmanıza neden olacak ve bu bakteriden bebeğiniz de etkilenecektir. Yumurtayı az pişmiş seviyor iseniz, bebeğiniz için biraz daha katı yiyeceksiniz demektir. Unutmayın hiç bir anne bebeğine zararı olsun istemez.

Şekerli gıdalar: İşlenmiş şeker tüketiminden özellikle sizin uzak durmanız gerekmektedir. İşlenmiş şeker, bebeğin sağlığına etki edebilir ve düşüğe sebep olabilir.

Sağlıklı hamilelikler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu