Hamilelikte BakımUncategorized

Gebelikte Saç Bakımı Hakkında Tüm Detaylar

Bakımlı olmak her kadının hakkıdır. Gebeliğinizi bakıma engel olarak görmeyin. Bu dönemde de kendinizi iyi hissetmek için doğal yöntemleri tercih ederek bakımlı görünebilirsiniz. Sonuçta 9 aydan bahsediyoruz. Beklenen bebek ise, 9 ay geçmek bilmeyecektir. Siz hamilelilik sürecinde kendinizi ne kadar iyi hissederseniz bebeğiniz de olumlu etkilenecektir.

Hamileliğiniz sizde bir takım fiziksel değişikliklere yol açtığından bunların telafisi de mümkündür. Kimyasal yöntemleri tercih etmeyip doğal yöntemler ile bakımınızı sağlayabilirsiniz. Ama nasıl? Bu makale ile sorularınızın yanıtlarını bulacaksınız.

Gebelikte Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Bu dönemde saçlarımı boyatabilir miyim, bakım yapabilir miyim gibi sorular bakım konusunda en çok merak edilen hamilelikte güzellik ile ilgili sorulardır. Bazı uzmanlar hamilelikte saç boyama bakımını uygun görmese de bazı uzmanlar ise belirli bir aydan sonra doğal boyalar ile boyamanın bebeğe zararı olmayacağı konusunda hemfikirdirler.

Gebelikte meydana gelen hormonal değişimler saçlarınızda  olumlu ya da olumsuz bir takım değişikliklere neden olmaktadır. Saçların durumu her hamilede değişkenlik göstermektedir. Bazı anne adaylarının saçlarındaki doğal güzellik; parlaklık artarken bazı anne adaylarında ise saçlarda dökülme görülebilmektedir.

Hamilelikte Keratin Saç Bakımı Yapılır mı

Saça keratin bakımı çok faydalı olduğu gibi içerisinde yer alan bir takım kimyasallar ile hamilelikte kaçınılması gereken bir maddedir. Sadece keratinli şampuan ya da saça keratin bakımı yapmanın dışında doğal yollarla da besinlerden keratin alabilirsiniz. Metabolizmadaki eksik keratini besinlerden alarak saçlarınızın parlak, canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Keratin içeren besinlere göz atacak olursak;

 • Lahana
 • Brokoli
 • Balık
 • Yoğurt
 • Süt

Hamilelikte Saç Boyama Zararlı Mıdır?

Gebelikte saç boyatmanın zararlı olup olmadığı en çok tartışılan konulardan biridir. Uzmanlara göre genel görüş, bilimsel olarak kanıtlanmasa da saç boyatmanın zararlı olabileceği yönündedir. 

Hamilelik öncesi, gebeliğinin farkında olmadan saçını boyatan anne adaylarında kana çok az miktarda karıştığı için bebekte sağlık problemine yol açmayacaktır Dr. Kağan Kocatepe

Özellikle ilk trimester (İlk üç ay) riskli bir dönem olduğu için bu dönemde saçını boyatman uygun değil! Kendini iyi hissetmiyorsan ilk üç ay ve son üç ay içerisinde değilsen doğal boyalar ile saçını boyayabilirsin. Bunun dışında bebeğin için saç boyamayı bir süreliğine ertelemesin! 

Doç. Dr. Melih Atahan’a göre asıl tehlikeli olan boya sonrası açığa çıkan kokunun anne adayının solumasıdır. Bunun için önlemler alabilirsin ya da saç boyama işini mümkünse doğum sonrasına ertelemelisin!

Saç Boyama İle İlgili Öneriler

 •  Saç boyama işini ilk üç aydan sonraya ertelemelisin!
 •  Eğer boyama yapacak isen tercihin doğal boyalardan yana olmalıdır. Kimyasal içerikli boyalar kana karışarak bebeğine zarar verebilir.
 •  Boya, kesinlikle amonyak içermemelidir!
 •  Kalıcı boyalar içerisinde bulunan fiksasyon maddeleri çok zararlıdır. Bu yüzden geçici boya kullanman daha doğru olacaktır.
 •  Boyamayı mümkünse kuaför ya da bir başkasının yapması daha uygun olacaktır. Boya ne kadar cildine az temas ederse o kadar iyi olacaktır.
 •  Bulunduğunuz oda, boyama esnasında ve sonrasında mutlaka havalandırılmalıdır.
 •  Her bitkisel içerikli yazan boyaya inanmayın! Bu boyalar çok iyi araştırılmalı, içeriğinde zararlı madde olup olmadığına bakılmalıdır.
 •  Bağışıklık sisteminiz bu dönemde zayıfladığı için boya alerjiye neden olabilmektedir. Dikkatli olmanızda fayda var!

Gebelikte Saç Bakımı Sık Sorulan Sorular

Hamilelikte Saç Bakım Yağları Kullanabilir miyim?

Doğal içerikli yağları kullanabilirsiniz. Makalede bahsedildiği gibi içeriğine çok dikkat etmek gereklidir. Kendiniz için bakım yağı yapabilirsiniz. Doğal hindistan cevizi yağını gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Keratin Hamilelikte Zararlı mı?

Hamilelik süresince keratin kullanmaktan kaçınmalısınız. Keratin, içerisinde çok fazla kimyasal barındırmakta ve bu kimyasallar bebeğinize geçebilmektedir.

Hamilelikte Kalıcı Fön Yapılır mı?

Hamilelikte kalıcı olan bakım yapmanız önerilmez. Kalıcı olması için içerisinde kimyasal olacaktır. İçeriğindeki kimyasal maddeler kalıcılığı sağlayan en büyük maddelerdir.

Hamilelik ile ilgili çatlak kremleri hakkında bir makalem var! Çatlak ile baş etmek istiyorsan makaleden yararlanabilirsin. https://www.annembulur.com/gelmis-gecmis-en-iyi-catlak-kremleri/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu