İhtiyaç Listesi

Hamile Annelere İhtiyaç Listesi (Önemli İpuçları)

Hamileliğinizi ilk öğrendiğinizde genellikle planlı gebeliklerde inanılmaz bir heyecan ve beraberinde sevinç yaşanır. Yeni doğum yapacak (doğum öncesi) annelerin alması gereken bir takım ihtiyaçları olacaktır. Eğer ilk gebeliğiniz ise, biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. İlk bebek bekleme heyecanı, ilk deneyimler bu konuda yakın çevrenizden tecrübeniz yok ise, acemilik çekmeniz oldukça normaldir.

Bu makalede acemilik çekmemeniz için ne almanız gerektiği konusunda size bazı ipuçlarım olacak. Benim tecrübelerim doğrultusunda, sizin tercihinize bağlı olarak- almanız ya da almamanız gerekenleri tek tek açıkladım. Tabi ki tercih sizin. 

Yeni Doğum Yapacak Anne İhtiyaç Listesi

Yeni doğum yapacak annelerin beraberinde bir takım ihtiyaçları da olacaktır. Dokuz ay minik bebeğinizi beklemenin heyecanıyla hemen alışverişe çıkmak için sabırsızlanıyor olabilirsin. Fakat ihtiyaç listeni gözden geçirmende fayda var! Sorunsuz bir doğum sonrası geçirmek istiyorsan, sizin için hazırladığım başlıklara göz atmalısın. Belki gözünden kaçırdığın ya da hiç duymadığın bir şeyler bulursun.

Kişisel Bakım İhtiyaçları

Çatlak kremi: Doğum öncesi ve sonrasında işinize yarayacak olan bu ürün, işinizi kolaylaştıracaktır. Göğüs çevreniz ve göbek, basen bölgenizin bu dönemde çatlak kremine ihtiyacı var. Doğum sonrasında da göğüs ucu çatlamasını önlemek için göğüs ucu çatlak kremi kullanmayıihmal etmeyin

Göğüs ucu için çatlak kremi: Emzirme döneminde problem yaşamamak adına bu kremlerden yararlanabilirsin. Hamileliğinizin üçüncü trimester döneminden itibaren kullanmanız sizin yararınıza olacaktır. Göğüs ucu için çatlak kremi seçerken organik olmasına dikkat etmelisin.

Size göğüs ucu çatlak kremi önerim lansinohtan yana olacaktır. Kesinlikle bu kremi göğüs ucunda çatlak olmaması için kullanmalısın.

Göğüs pedleri: Emzirme sürecinizde size yardımcı olacak diğer bir ürün göğüs pedleridir. Bu pedler göğüs ucunun yara olmasını önlemektedir. Aynı zamanda sütünüzün giysi ve çamaşırlarınıza bulaşmaması için tasarlanmıştır. İlk başlarda kullanmanızı öneririm. Sonrasında pek kullanılmıyor. Sütünüz çok bol ise kesinlikle tavsiyemdir. Sütünüz normal seviyelerde dışarıya fazla sızıntı yok ise pek önermem. 

Gümüş Göğüs Kapağı: Bebeğinizin göğsününüzü çok iyi kavrayamaması sebebi ile oluşan çatlak ve yaralara karşı kullanabilirsiniz.

Emzirme Yastığı: Bebeğinizin ve sizin rahatlığınız için tasarlanan yastıklar için tam bir hayat kurtarıcı denebilir. Kullandıktan sonra her emzirme sürecinizde kopamayacaksınız.  Normal yastık da kullanabilirsiniz. Tercih sizin.

Hijyenik ped: Doğum sonrası bol bol ihtiyaç duyacağınız pedleri mutlaka yanında bulundurmalısın. Üzerinde gece yazan pedleri satın alırsan daha rahat edersin.

Lohusa pedleri: İç çamaşırı olarak kullanılabilen bu pedler yanlardan yırtılıp açılarak lohusa külodu olarak, doğum sonrasında işinizi kolaylaştıracaktır. 

Emzirme pompası-Göğüs pompası: Çalışan bir anne iseniz mutlaka almanız gereken bir üründür. Güzel, kullanışlı, manuel ürünler de var. Elektrikli olanları tercih ederseniz, süreden tasarruf sağlarsınız ve sizin için yorucu olmaz. Tercih ise size kalmış. Manuel göğüs pompası Philips Avent öneririm.

Süt Saklama Poşeti: Emzirme pompası satın aldıysanız beraberinde süt saklama poşeti almalısınız. Çalışan bir anneyseniz, süt saklama poşetleri ile şimdiden tanışın. İleride hep yanınızda olacak.

Tarak

Toka

Makyaj Malzemesi

Diş Fırçası-Macunu

El Kremi/Nemlendirici

Giyim İhtiyaçları

Büyük beden iç çamaşırı ya da tek kullanımlık çamaşır: İç çamaşırınız doğum şekliniz ne olursa olsun en az 3-4 adet yanınızda bulunmalıdır. Kişisel bakım ihtiyaçlarında lohusa pedi olarak bahsedilen iç çamaşırı, tek kullanımlık olarak işinize yarayacaktır.

Emzirme Sütyeni: Omuzdan ya da önden çıtçıtlı modelleri tercih edebilirsiniz. 2 adet emzirme sütyeni sizin için yeterli olacaktır.

Emzirme sütyeni satın alırken doğum sonrasını düşünerek, bedeninizin bir beden büyüğünü tercih etmelisiniz.

Pijama Takımı: Mevsimine bağlı olarak daha ince ya da daha kalın olanları tercih edebilirsiniz. Omuzdan düğmeli ya da önden düğmeli olanları satın alabilirsiniz. Düğmeler, emzirme esnasında bebeği rahatsız etmeyecek yerde olmalıdır. 2 adet sizin için yeterli olacaktır.

Terlik: Hastanede giymeniz için 1 adet terlik bulundurmanız yeterli olacaktır.

Hırka ya da Yelek: Doğum sonrası üşüme ihtimalini de göz önünde bulundurarak yanınızda bulundurabilirsiniz.

Çorap: En az 2 çift çorap yanında bulundurmalısın.

Rahat kıyafetler: Hastane çıkışında giyebileceğin bol rahat kıyafetleri şimdiden belirlemelisin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu