Hamilelik Belirtileri

Hamileliğin İlk 10 Belirtisi Nelerdir?

Hamileliğinizi öğrenmeden önce belirtilere bakarak bilmek ister miydiniz? Adet gecikmesinden sonraki günler, kişiden kişiye değişmekle birlikte bazı belirtiler seyretmeye başlar. Bu makalemizde bu belirtileri detaylı olarak inceleme fırsatı bulabileceksiniz. İlk 10 hamilelik belirtisi nelerdir? Göz atmaya ne dersin?

1. Mide Bulantısı

Bulantı, erken dönemde görülen en sık rastlanan belirtilerdendir. Beta hcg (hamilelik hormonu) değerinin artmasına bağlı olarak görülür. Daha çok sabahları görülmekle birlikte, günün herhangi bir saatinde de görülebilir.

Ancak unutmamak gerekir ki ”Erken gebelikte bazen hiçbir belirti yaşamayabilirsiniz.” Gebelikte belirti görülmemesi bazen anne adayları tarafından yanlış yorumlanır. Acaba sağlıklı gitmeyen bir durum mu var? Bu tamamen sizin fizyolojik yapınızla alakalı bir durumdur.

2. Lekelenme ya da Kanama

Adet kanamasından farklı miktarda ve yoğunlukta olan açık pembe ya da kahverengi olan akıntılardır. Yerleşme (implantasyon) kanaması olarak da bilinir. Hatta bazıları üstüne gördüm diye de nitelendirir. Genellikle gebe kaldıktan 6-12 gün sonra olan kanamalardır. Eğer bir kaç gün geçmesine rağmen hala devam ediyorsa yoğunluğu artmış ise mutlaka doktorunuza danışınız.

Kanamayı ayırt etmek için, yerleşme kanaması hakkındaki makaleme göz atabilirsiniz. https://www.annembulur.com/hamilelik-belirtisinde-yerlesme-kanamasi-olur-mu/

3. Halsizlik (Yorgunluk)

Halsizlik, ilk haftalarda görülebilen hamilelik belirtilerindendir. Vücudunuz bebeğiniz için hazırlanıyor ve bu süreçte kendinizi halsiz hissediyor olabilirsiniz. Kendinizi her zamankinden daha fazla yorgun hissediyorsanız bu olası hamileliğinizin bir işareti olabilir.

4. Sık Sık Tuvalete Çıkma

Bebeğiniz henüz çok küçük olsa da, ilerleyen dönemlerde mesaneye baskı yaptıkça sık sık tuvalete gitme ihtiyacı artacaktır. Hormonlar, daha fazla kan hacmi ve böbreklerinizin daha fazla çalışmaya başlaması gibi nedenlerle tuvalete gitme ihtiyacınız artacaktır. Gebeliğinizin ilerleyen aylarında ise , baskıdan dakikada bir tuvaletiniz varmış gibi hissediyor olacaksınız.

5. Göğüslerinizdeki Değişiklik

Bu belirti son derece yaygındır. Hormonlara bağlı olarak görülür. Göğüsleriniz şişer ve adet dönemine benzer semptom ile aynı ağrılar görülebilir. Göğüs ucunda hormon dalgalanmalarına bağlı hafif renk değişimleri olabilir. Melanositlerden sentezlenen melanin hormonu geçici olarak artar. (gebelik döneminde) Göğüs ucu ve etrafındaki alanın koyu renge döndüğünü gözlemleyebilirsiniz.

6. Diş Eti Kanaması

Diş eti kanaması da bir hamilelik belirtisidir. Artan progesteron  (kadınlık hormonu) hormonu kanın dişetine akışını hızlandırmaktadır. Diş etlerinde hassasiyet oluşturmakta ve kanamaya yol açmaktadır.

Diş eti hastalığı, erken doğum riskiyle ilişkilendirilmiştir.

7. Artan Vajinal Akıntı

Yumurtlama sürecinizde de vajinal akıntınız daha yoğun olmaktadır. Bu dönem hakkında merak ettiklerinizi https://www.annembulur.com/2-hafta-gebelik-hamilelik/ bu sayfada bulabilirsiniz. 

Akıntı hamilelik belirtisi mi? sorusu anne adayları tarafından çok sorulur. Evet. Akıntı, her zamankinden yoğun ise hamilelik belirtileri arasındadır. 

Vücudunuz, vajinal enfeksiyonlardan bebeğinizi korumak için daha fazla akıntı salgılayacaktır. Gebeliğinizin sonuna kadar bu vajinal akıntılar sizinle birlikte olacaktır.

8. Yüz (Cilt) Rengindeki Değişiklik

Cilt rengindeki değişiklik, kişiden kişiye değişmekle birlikte yaygın bir belirtidir. Cilt renginde hormonların etikisiyle koyulaşmalar meydana gelebilir. Çoğunlukla lekeler, yüzde görülmektedir. Gebeliğin 4 ve 5. ayına doğru, düzensiz ve renkli lekeler ortaya çıkmaktadır. Bu lekeler ”gebelik maskesi ” olarak adlandırılmaktadır.

9. Nefes Darlığı

Her zamankinden daha fazla yoruluyorsunuz ve soluk almalarınız daha da hızlandı. Hamileyken ortaya çıkan progesteron dalgalanmaları akciğer kapasitesini arttırır ve daha fazla nefes almaya ihtiyaç duyarsınız.

10. Artan Koku ve Tat Alma Duyusu

Birdenbire bazı kokular sizin için çekilmez bir hale gelebilir. Çok sevdiğiniz bir şeyden tiksinebilirsiniz. Bunların hepsi hamilelik belirtisidir. Östrojen hormonuna bağlı olarak koku hassasiyeti görülür. Hamileliğiniz boyunca sizi rahatsız edebilir. Kokulardan tiksinebilirsiniz.

Merak etmeyin. Hamileliğiniz bittiğinde tiksindiğiniz şeyler artık sizi rahatsız etmeyecek. Hamileliğiniz bittiğinde tiksindiğiniz yiyecekleri tekrar yiyebileceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu