Hamilelik Süreci

Hamilelik sürecinde 9 ay 10 gün gibi büyük bir zaman diliminde bebeğinizin gelişimini merak ediyorsanız detaylar bu sayfada.

Hamilelik Süreci Sık Sorulan Sorular

Sağlıklı Bir Hamilelik İçin Ne Yapmalı?

1. Sağlıklı beslenmeye özen gösterin.2. Düzenli yürüyüş yapın.3. Vitamin-Folik asit takviyesi alın.4. Az az sık sık beslenin.5. Şeker ve tuzu mümkün olduğunca azaltın.6.Bol su için.7.Kafeini azaltın.8.Stresten uzak durun.

Hamilelik Kaç Hafta Sürer?

Gebelik ortalama 40 hafta (9 ay 10 gün) bir süreçtir.

Hamilelikte Hangi Testler Yapılmalı?

11-14 Hafta arası- İkili Test (Ense Kalınlığı)16-18 Hafta arası-Üçlü Test (Down Sendromu ve Nöral Tüp Defekt Riski)16-24 Hafta Arası- Ayrıntılı Ultrason24-28 Hafta Arası- Şeker Yükleme Testi

Kahverengi Akıntım Var Ne Yapmalıyım?

Hemen doktorunuzla irtibata geçiniz. Size progesteron hormonu içeren ilaç verecektir. 3 4 gün bu akıntı sürebilir. Endişelenmeyin. Tek yapmanız gereken doktorunuzun verdiği ilacı kullanmak, bol bol su içmek ve bol bol dinlenmektir.

Hamileliğimi Öğrenmeden İlaç Kullandım. Ne Yapmalıyım?

Endişelenmeyin. Hamilelikte çok sık rastlanılan bir durumdur. Bu durumda kullandığınız ilacı doktor kontrolüne giderken yanınızda götürün. Doktorunuz size gebeliğinizi etkileyip etkilemediği konusunda bilgi verecektir.

Gebelikte Cinsel İlişki Düşüğe Neden Olur mu?

Gebelikte cinsel ilişkinin bebeğe hiçbir zararı yoktur.

Gebelikte Yolculuk Yapılabilir Mi?

Herhangi bir problem olmadığı sürece gebeler, çok uzun mesafe olmamakla birlikte yolculuk yapabilir. Ancak gebeliğin 36. haftasından sonra yolculuk kısa olmalıdır. Aniden gelişen doğum belirtilerine karşın, yakında sağlık kuruluşu bulunmamasından dolayı uzun yolculuk tavsiye edilmez.
Başa dön tuşu