Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtisinde Baş Dönmesi Olur mu?

Hamile olup olmadığını merak mı ediyorsun? Baş dönmesi yaşıyor ve bu durumu hamileliğe mi yoruyorsun? Gebelikte görülebilen baş dönmesi nedenleri ve hangi durumlarda dikkat edilmesi gerektiği konusunda bir makale hazırladım. Göz atmaya ne dersin?

Hamilelikte Baş Dönmesi Neden Olur?

Gebelikte baş dönmesinin nedenlerini merak mı ediyorsun? Baş döneminizin bir çok nedeni olabilir. Aşağıda maddeler halinde nedenlerine göz atabilir, durumunuzu değerlendirebilirsiniz.

 1. Kan Şekerinin Düşmesi: Gebeliğin ilk dönemlerinde dahi ortaya çıkabilen kan şekerinin değişmesi bu durumun yaşanmasına neden olabilmektedir.
 2. Hormonların İniş Çıkışı: Bilindiği gibi gebelik sürecinizde hormonlarda dalgalanmalar olmaktadır. Hormonların yükselmesine bağlı olarak damarlarda genişleme olmaktadır. Bu da beraberinde baş dönmesi, bayılma hissi yaşanmasına sebebiyet vermektedir.
 3. Toplardamara Baskı Yapılması: Gebeliğin son dönemlerinde sırt üstü yatıldığında toplardamara baskı olduğu için baş dönmesine neden olabilmektedir.
 4.  Kansızlık(Anemi): Anemi, gebelerde baş dönmesine neden olan bir diğer faktördür.
 5.  Psikolojik Sebepler: Stres, baş dönmesine neden olabilmektedir. En az stres=mutlu hamilelik olduğunu unutmayalım. Beraberinde de strese en az maruz kalan bebeklerin, daha az ağladığı bilinmektedir.
 6.  Sıcaklık: Çok sıcak bir ortam ya da sıcak bir duş baş dönmesine sebep olmaktadır. Bu yüzden bulunduğunuz ortamı havalandırın ve sıcak duştan kaçının!

Baş Dönmesini Engellemek İçin Ne Yapılmalı?

Gebelikte baş dönmesi oldukça normal bir durumdur. Bazı noktalara dikkat ederseniz baş dönmesini mümkün olduğunca kontrol altına alabilirsiniz. Neler yapacağız?

 1. Gebelik döneminde kendinizi çok fazla yormamaya dikkat edin!
 2. Hareket etmeye özen gösterin! Kan dolaşımını arttırmaya çalışın. Uzun süre oturmak zorunda kalırsanız da ayaklarınızı hareket ettirin.
 3. Özellikle gebeliğin son dönemlerinde tansiyona bağlı olarak ani hareketlerde baş dönmesi yaşamanız kaçınılmazdır. Bunu önlemek için ani hareketlerden kaçının!
 4. Sol yanınıza yatmaya özen gösterin.
 5. Rahat, sıkmayan kıyafetler tercih etmelisiniz.
 6. Sıcak duştan kaçınmalısınız.
 7.  Sıvı alımına önem vermelisiniz. Bilindiği gibi gebe bir kadının günlük ihtiyacı 3 litre sudur.

Hamilelikte Baş Dönerse Ne Yapmalı?

Hamilelikte başımız dönerse ne yapmalıyız? sorusu anne adayları tarafından merak edilmektedir.

İlk trimester döneminde baş dönmesi görülmesi çok normal bir durumdur. Doktorunuzdan tam kan testi ile anemi ya da vitamin eksikliği varsa, doktorunuzun önerisi ile takviye alabilirsiniz.

Son trimester döneminde de sıklıkla görülen hatta daha da şiddetlisi bayılma hissine kadar görülebilir. Böyle bir durumda ne yapacağız? Öncelikle;

 •  Uzanın ve derin bir nefes alın.
 •  Bulunduğunuz ortamı havalandırın.
 •  Ayaklarınızı kaldırın.
 •  Bol bol su için.
 •  Kıyafetlerinizi rahatlatın.

Hamileliğin Kaçıncı Haftasında Baş Döner?

Gebeliğinizi öğrendiğiniz andan itibaren başınız dönmeye başlayabilir. İlk trimesterde belirtiler kişiden kişiye değişebilir. Gebeliğiniz boyunca baş dönmesi yaşamayacak da olabilirsiniz.

Hormonlara bağlı olarak gebeliğin ilk ayından itibaren baş dönmesi görülebilir.

Hangi Durumlarda Doktora Başvurmalıyım?

Aşırı derecede belirgin bir baş dönmesi beraberinde bayılma hissi, göz kararması gibi durumlarda mutlaka doktorunuzu bilgilendirmenizde fayda var!

Baş dönmesi ile birlikte baş ağrısı, çarpıntı, vajinal kanama eşlik ediyorsa mutlaka doktora görünmelisiniz.

Hamilelik belirtileri ile ilgili genel olarak yararlanabileceğin makalelerin bulunduğu kategoriye göz atabilirsin! https://www.annembulur.com/hamilelik-belirtileri/

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu