Hamilelikte Sağlık

Hamilelikte Diş Ağrısı Tedavisi (Önemli İpuçları)

Diş sağlığı, günlük yaşamımızı etkileyen bir durumdur. Diş, bizim için hayati bir öneme sahiptir. En büyük ihtiyaçlarımızdan biri olan beslenme ihtiyacımız için gerekli olan bu uzuv, bizim için çok önemlidir.

Diş ağrısı, bütün günlük faaliyetlerimizi etkileyebilecek kadar acılı olabilmektedir. Hamile kadınlar için ise tam bir kabusa dönüşmektedir. Diş tedavisinin bebek için zararlı olup olmayacağı yönünde hamileler kuşkulu yaklaşır.

Peki hamilelikte bu sorunun üstesinden nasıl geleceğiz? Hamilelikte diş ağrısı tedavisi nasıl olacak, bebeğe zarar verir mi? gibi sorular bu makalede yanıtlarını bulacak. Haydi o zaman diş ağrını bir an önce geçirecek, aklında kuşku kalmayacak tedavilere bir göz at.

Hamilelikte Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Hamilelikte (gebelikte) diş ağrısı yaşamak, gebe kalmayı planlayan anne adayları için korkutucu olmaktadır. Çünkü bu süreçte ağrı kesici kullanımı ve dişe tedavi uygulanabilecek yöntemler kısıtlıdır.

Sizin için en başta ağrınızı biraz hafifletecek doğal yöntemlere değineceğiz. Daha sonra ise diş hekimi tedavileri ve size zararı olup olmadığından bahsedeceğiz.

Doğal Yöntemler

  1. Diş Fırçalamak: Diş fırçalamak, basit gibi görünebilir. Ancak etkili bir yöntemdir. Denemenizde fayda var.
  2. Gargara Yapmak: Sirkeli ya da tuzlu suyla yutmadan gargara yaparak rahatlama sağlayabilirsiniz.
  3. Karanfil: Diş ağrısında oldukça etkili ve bilinen yöntem olan karanfil, anestezik ve antiseptik özelliğiyle ağrıyı hafifletir. Karanfil ya da diş ağrısına karanfil yağı kullanabilirsiniz.
  4. Yüksek Yastık Kullanımı: Gece ağrı arttığı için yüksek yastık kullanarak hafif yatar pozisyonda artacak ağrıların önüne geçebilirsiniz.
  5.  Soğuk Kompres: Ağrılı bölgeye soğuk su ya da buz tutmak, ağrıyı hafifletecektir.
  6.  Sarımsak: Doğal antibiyotik özelliği ile hem mikrop öldürmede hem de ağrıyı hafifletmede etkilidir. Sarımsağı dişinizin üstünde bekletebilirsiniz.

Tedavi Edici Yöntemler

Diş Ağrısında Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotik, hamileler için mutlaka doktor kontrolünde zorunlu oldukça kullanılmalıdır. Bir enfeksiyon söz konusu ise bu durumda ağrı kesici veya antibiyotik, doktor önerisi ile kullanılabilir.

Doktorunun gözetiminde olduğu müddetçe diş tedavisi esnasında antibiyotik ya da ağrı kesici kullanman bebeğinin sağlığına herhangi bir zarar vermez. Fakat eğer mümkünse herhangi bir diş tedavisi için ilk trimesterin sonuna kadar beklemen en sağlıklısı.

Antibiyotik kullanımı gerekli ise, penisilin ve türevleri içeren antibiyotik kullanılmalıdır. Diğer türden antibiyotiklerin bebeğin dişlerinde renklenme meydana getireceği araştırmalar tarafından söylenmektedir.

İlk trimester, (İlk Üç Aylık Dönem) düşük riski ve hassas bir dönem olduğu için acil durum olmadığı müddetçe diş tedavisi yapılması önerilmez. Ancak diş probleminiz şiddetli ve tedavi gerektiriyor ise mutlaka diş hekimine başvurmalısınız.

Diş Röntgeni Çektirmek

Hamilelikte diş röntgeni çektirmek bebeğe zararı olan bir tedavi sürecidir. Eğer zorunluluk yoksa doğum sonrasına ertelenmeli, zorunluluk var ise de anneye koruyucu önlük, düşük doz gibi uygulamalarla gerekli önlemler alınmalıdır.

Diş Dolgusu

Hamilelikte diş dolgusu tedavisinin yapılması için en uygun dönem, hamileliğinizin İkinci Trimester dönemidir. Ancak zorunluluk var ise, sürekli diş ağrısı çekiyor iseniz, tedaviniz gerekli ise Birinci Trimesterde de tedavi olabilirsiniz.

Dişin Kanal Tedavisi

Hamilelikte kanal tedavisi, diğer diş tedavilerinde olduğu gibi İkinci Trimester dönemi en uygun dönemdir. Zorunluluk var ise ilk üç aylık dönemde de yapılabilir.

Şiddetli ağrının eşlik ettiği acil durumlarda tedavi hamileliğin herhangi bir döneminde yapılabilir. Anestezi ve ilaç verilmesini gerektiren durumlarda jinekolog ile irtibat kurulmalıdır.

20’lik Dişler

Gömülü kalan 20’lik dişler size ağrı yaşatabilir. Çene kemiği ile kaynaşan, anormal pozisyonda çıkan ve sıkıntı oluşturabilecek dişin çekimine röntgen sonrası karar verilir. Röntgen esnasında mutlaka koruyucu önlük takılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu