Hamilelik Belirtileri

Hamilelikte İlk Hafta Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik belirtileri, kişiden kişiye değişmekle birlikte yaygın görülen belirtiler mevcuttur. Hamileliğinizin ilk haftalarında kendinizi dinler, belirti olup olmadığına odaklanırsınız. Bir kaç belirti olduğu gibi belirtilerin hepsi de görülebilir. Bu tamamen sizin hormon seviyeleriniz ile alakalıdır.

Merak etmeyin! Hiçbir belirti yoksa dahi bir kaç hafta sonra belirtiler seyretmeye başlayacaktır. Rahat olun.

Hamileliğin ilk haftasında belirti daha başlamamıştır. Kanda beta hcg değeri artmadığı için belirti yaşamanız için biraz erken. Hamileliğinizi (gebeliğinizi) en erken 3-4.haftada (hamileliğin ilk ayları) öğrenebileceksiniz.

Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik belirtileri, gebeliğinizin en erken 3-4. haftalarında başlayacaktır. Aslında ilk belirtilerden biri olan adet gecikmesinden sonra diğer belirtiler seyredecektir. Nedir bu belirtiler? En yaygın görülen belirtiler şunlardır:

 1. Adet Gecikmesi
 2. Halsizlik
 3. Göğüste Şişkinlik
 4. Kasık Ağrısı
 5. Mide Bulantısı
 6. Koku Hassasiyeti
 7. Hafif Lekelenme (İmplantasyon Kanaması)
 8. Göğüs Hassasiyeti
 9. Artan Vajinal Akıntı
 10. Ağızda Metalik Tat
 11. Şişkinlik

Hamileliğin belirtileri hakkında detaylı bilgi almak istiyorsan, https://www.annembulur.com/hamileligin-ilk-10-belirtisi-nelerdir/ sayfasından detayları öğrenebilirsin.

Hamileliğin İlk Belirtileri Ne Zaman Başlar?

 Hamileliğin ilk ay belirtileri, bazı kadınlarda adet gecikmesinden önce görülürken, bazı kadınlarda adet geciktikten sonra bile belirti görülmemektedir. Belirti olmayıp adet düzeniniz gecikmeli ise gebe olup olmadığınızı farkedemeyebilirsiniz.

Peki ben hamile olup olmadığımı nasıl anlayacağım? diyebilirsiniz. Bunun için en ideal olanı kan testi yaptırmanızdır. Ancak bir an önce öğrenmek istiyorum derseniz, bunun için de evde yapılan idrar testleri mevcuttur. Bu test ile gebeliğinizi somutlaştırılabilirsiniz.

Beta Hcg (hamilelik hormonu) kana önce geçtiği için gebelik testi, kanda en erken sonuç vermektedir. İdrarda tespit edilebilmesi için gebeliğin biraz ilerlemiş olması gerekir. (gebeliğin 3-4. haftaları gibi)
Beta Hcg hakkında detaylı bilgi almak istiyorsan https://www.annembulur.com/beta-hcg-degerine-gore-hafta-hesaplama/ sayfasından detaylı bilgileri alabilirsin. Bu içerik tam sana göre.

Hamilelikte Adet Belirtileri Olur mu?

Genellikle hamilelik belirtileri ile adet belirtileri birbirine karıştırılır. Adet olacakmış gibi bir hisse kapılabilirsiniz. Çoğu hamile kadın, adet olacağını zanneder ve hiç beklemediği anda gebe olduğunu öğrenir. Adet olacağını düşünüp gebeliğini öğrenen kadınlar, oldukça yaygındır.

Adet olacakmış gibi kasık ağrısı, kramp, göğüslerde dolgunluk en çok karıştırılan belirtilerdir. Adetiniz geciktiyse ve bir şüpheniz varsa, belirti yaşıyorsanız siz de gebe olabilirsiniz.

Bazı kadınlar, yerleşme kanaması yaşayıp ”üstüne gördüm” diye nitelendirir. Nedir bu üstüne gördüm? Siz de beklenen adetiniz ile karıştırabilirsiniz. Döllenmeden kısa bir süre sonra embriyo yerleşecek ve bazı kadınlarda ”yerleşme kanaması” görülecektir. Herkeste bu belirti görülmeyebilir. Adetten tamamen farklı bir kanamadır. Adet yoğun kırmızı iken, yerleşme kanaması çok az miktarda açık pembe renklidir. Yerleşme kanaması hakkında bir makalemiz var. Merak ediyor musun?

2-3 günden uzun süren yerleşme kanamaları için mutlaka doktorunuza başvurunuz. Düşük tehdidi ile karşı karşıya olabilirsiniz.

Adet ve hamilelik belirtisi farkı var mı diyebilirsiniz. Malesef adet semptomları ve hamilelik belirtisi birbirine o kadar benzemektedir ki ayırt etmek oldukça güçtür. Adet gecikmesinden sonra belirtiler daha iyi anlaşılacaktır. En belirgin belirti, adet gecikmesidir. Gecikmeden sonra ise bazı kadınlarda hafif hafif bulantı yaşanabilmektedir. Bulantı da hamileliğe özel bir belirtidir.

Hafta Hafta Hamilelik kategorisinde hafta hafta gebeliğinizi takip edebilir, belirtileri öğrenebilirsiniz. ==>https://www.annembulur.com/hafta-hafta-hamilelik/

Hamilelikte İlk Hafta Sık Sorulan Sorular

İlk Hafta Bulantı Olur mu?

Hamilelikte ilk hafta bulantı görülmez. En erken 4.hafta bulantı görülmektedir.

İlk Hafta Akıntı Olur mu?

Hamile kaldığınız andan itibaren akıntı yoğunluğu artmaktadır.

Hamilelik İlk Hafta Belli Olur mu?

İlk hafta, döllenme gerçekleşmediği için gebeliğiniz oluşmamıştır. Dolayısıyla iki üç hafta daha bekleme durumundasınız.

Hamileliğin İlk Hafta Belirtileri Nelerdir?

Döllenmeden sonra ilk belirti, adet gecikmesidir. Belirtiler, adet gecikmesinden sonra başlamaktadır. İstisnası da mümkündür. Adetten önce, çok az belirti yaşayanlar da vardır. Gebelik şüpheniz var ise adet gecikmesini takip ederek, belirtilere odaklanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu