Hamilelikte Sağlık

Hamilelikte Kasık Ağrısı ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Hamilelikte (gebelikte) kasık ağrısı, çok şikayet edilen bir durumdur. Gebelik öncesinde rahim küçük bir organ iken, gebeliğin başından itibaren büyümeye başlıyor. Rahim büyüdükçe rahimi tutan bağlar gerilmektedir. Rahmi tutan bağlar, rahim kadar hızlı büyüyemediği için rahmi aşağı doğru çekmekte ve bu sebeple kasık ağrısına neden olmaktadır.

Kasık ağrınız, sizi korkutmasın! Gebelikte çok sık yaşanan, fizyolojik bir durumdur.

Hamilelik Belirtileri Kasık Ağrısı

Hamilelik belirtilerinden biri olan kasık ağrısı, genellikle hafif batma hissi şeklinde, adet sancısından farklı ağrılardır. Hamileliğin ilk haftalarında kasık ağrısı, oldukça normal bir durumdur.

Hamileliğinizin ilk 6-8 haftasında hissedeceğiniz kasık ağrıları, rahmin kendini bebeğinize hazırladığına işaret ediyor.

Hamilelik belirtilerini merak ediyorsan bu sayfa sana göre.https://www.annembulur.com/hamileligin-ilk-10-belirtisi-nelerdir/

Hamilelik şüphen var ise, nasıl anlaman gerektiği konusunda makalemizden yararlanabilirsin.https://www.annembulur.com/hamilelikte-ilk-hafta-nasil-anlasilir/

Hamilelikte Kasık Ağrısı Neden Olur?

Hamilelik oluştuğu andan itibaren vücudumuzda ve hormonlarımızda bir takım değişiklikler olur. Fiziksel ve hormonal değişimler kasık ağrısına neden olmaktadır. Nedir bu kasık ağrısına neden olan değişimler?

  1. Sindirim Problemleri: Hamilelikte salgılanan progesteron hormonu seviyesinin yükselmesiyle, mide bağırsak sisteminde yavaşlama görülür. Bu da kendini gaz, şişkinlik durumlarında kendini gösterir. Bağırsaklarda meydana gelen rahatsızlık, kasık ağrısı olarak da kendini gösterebilmektedir.
  2. Yuvarlak Bağ Ağrıları:  Yuvarlak bağ, rahimin üst kısmından başlayarak kasıklara kadar uzanır. Bebeğin büyümesiyle birlikte rahmin de bebeğe yer açar ve büyür. Ani hareketlerde keskin bir ağrı seni hareketsiz bırakır. İşte çekme hissine benzer bu ağrılar, yuvarlak bağ ağrılarıdır.
  3. Hormonal Değişimler: Hamileliğiniz ilerledikçe progesteron hormonu daha da artacaktır. Bu hormon ile birlikte relaksin hormonu da vücudu, doğuma adapte etmeye yarayan bir hormondur. Relaksin hormonu, sizi doğuma hazırlamak için çalışan bir hormondur. Kasları gevşetip sizi rahatlatır. Bu kadar hızlı değişimler, kasık ağrısına neden olabilmektedir.
  4. Bebeğin Rahime Baskısı: Hamileliğinizin ilerlemesiyle leğen kemiğinde gevşemeye bağlı olarak kasık ağrısı görülebilmektedir. Ayrıca hamileliğin ilerleyen aylarında (özellikle 3.Trimester Dönemi) rahim iyice büyüdüğü için kasık ağrısı daha fazla hissedilmektedir.

Bu bahsedilen normal durumlardan ziyade, kasık ağrısı oluşturabilecek tehlikeli ciddi olabilecek durumlar da var. Haydi onlara da göz atalım.

  1. Dış Gebelik Gebelik kesesi, normal, sağlıklı bir gebelikte rahim içinde oluşur. Ancak bazı durumlarda kese, rahimin dışında bir yerlere yerleşir. Bu durumda dış gebelikten söz edilmektedir. Farkedilmez ise gebelik kesesi çatlar ve kanamaya başlar. Kasık ağrısı görülür.
  2. Düşük (Bebek Kaybı) Düşük, genellikle İlk Trimester Dönemi’nde görülür. Gebeliğin 12. haftasına kadar kasık ağrısı ile birlikte kanama yaşarsan bu belirti, düşüğün habercisidir. Vakit kaybetmeden doktora görünmelisin. Merak etme! Düşüğün de tedavisi var.
  3. Plasentanın Erken Ayrılması ve Kanama: Gebeliğin ilerleyen aylarında görülür. Karına darbe alınması ya da hipertansiyon gibi nedenlerle plasenta bebekten ayrılır. Bu durumda midende geçmek bilmeyen bir ağrı hissedersin.
  4. İdrar Yolu EnfeksiyonuGebelikte çok sık rastlanan bir durumdur. İdrar yaparken, yaptıktan sonra yanma hissi oluşuyorsa enfeksiyondan söz edilebilir. Ayrıca ağrı, ateş gibi belirtiler de görülebilir. En kısa zamanda doktora görünmende yarar var. Mutlaka idrar testi yaptırmalısın. Bol bol su içmeyi de ihmal etme!
  5. PreeklampsiHamilelik döneminde yaşanan en büyük sorundur. Preeklampsi, kısaca yüksek tansiyon sorunudur. Bu sorunun önüne geçmek için, tuzu kesinlikle azaltmalısın.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte (gebelikte) kasık ağrısının ne zaman olduğu konusunda ilk ayları, adet semptomu olarak görebilirsiniz. İlk aylarda adet sancısına benzer hafif ya da bazen orta düzeyli ağrı görülebilmektedir. Ağrı, çok şiddetli ise mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Kasık ağrısı, gebeliğin ilk aylarından itibaren görülebilmektedir. Gebeliğinizin ilk aylarında kasık ağrınız varsa bu hormonların ve rahiminizin büyümeye başlamasının bir sonucudur.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Cinsiyeti Belirler mi?

Hamilelikte sol ve sağ kasık ağrıları cinsiyet ile bağdaştırılır. Bu oldukça yanlış bir tutumdur. Sağda ya da solda görülebilen ağrılar, cinsiyeti belirlemez.

Hamilelikte Kasık Ağrısı Nasıl Geçer

Hamilelikte kasık ağrısına neyin iyi geldiği anne adayları tarafından merak edilir. Eğer tehlikeli bir durum değil ise takviye edici (magnezyum içeren tablet), bol sıvı alımı, ılık duş, bol bol istirahat ile tamamen olmasa da ağrınız hafifleyecektir.

Ağrılar şiddetli ve uzun süreli ise, ağrıya ek bir de kanama görülüyorsa mutlaka doktora görünmelisin!

Sağlıklı hamilelikler dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu