Hamilelikte Sağlık

Hamilelikte sağlığınızı korumak için yapmanız gerekenler,hamilelik dönemindeki hastalıklara bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Hamilelikte Sağlık Sık Sorulan Sorular

Hamilelikte Sağlık Ocağında Yapılan Aşılar Nelerdir?

Gebelik döneminin ikinci ve üçüncü üç ayında tetanos aşısı yapılmaktadır. Bir ay ara ile yapılan aşının ikincisi yapıldıktan 6 ay sonra 2. doz aşının yapılması gereklidir.

Sürekli kullanmam gerekli ilaçlar var. Kullanacak mıyım?

Kronik rahatsızlığınız dolayısıyla kadın doğum doktorunuz sizi branş doktoruna yönlendirecektir. Branş doktorunuz ilaç dozu ayarlaması yapacak, gebelikte en az risk taşıyan ilacı sizin için belirleyecektir.

Hamilelik Diş Kaybına Yol Açar mı?

Genel bilinenin aksine böyle bir tespit doğru değildir. Anne adayının diş sağlığını koruması, kalsiyum içeren gıdalara ağırlık vermesi diş sağlığını önemli ölçüde koruyacaktır.

Hamilelikte Diş Tedavisi Yapılabilir mi?

İlk 3 ay ve son 3 ay diş tedavisinden kaçınılmalıdır. 4-5-6. aylarda tedavide bir sakınca yoktur.

Hamilelikte Diş Macunu Kullanmak Zararlı Mıdır?

Florürlü diş macunu kullanmanın bebeğin zeka seviyesini etkilediği bilimsel araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur. Hamilelik döneminde çocuklar için özel üretilen florürsüz diş macunu kullanmak daha doğru olabilir.

Gebelikte Riskli Durumlar Nelerdir?

1. Kanama 2. Şiddetli Karın Ağrısı 3. Aşırı Kusma 4. Vücutta Aşırı Ödem 5. Ateş 6. İdrar Yaparken Yanma (Enfeksiyon Belirtisi) 7. Görme Bozukluğu 8. Bebek Hareketlerinde Azalma ya da Hareketsizlik
Başa dön tuşu