Hamilelikte Sağlık

Hamilelikte Zararlı ve Yararlı Balık Tavsiyeleri

Balık, özellikle Omega 3 ve Omega 6 yağ asitlerine barındırması ile sağlığımız için temel besinlerden biridir. Ayrıca D vitamini ve protein kaynağıdır. Sağlıklı yaşamak için tabiri caizse balık yemek şart.

Omega 3 vitaminine olan ihtiyacınız hamilelikte balık yemeniz bebeğiniz ve sizin için çok önemli. Yapılan bilimsel araştırmalar sonucu, hamilelikte omega-3 alımının bebeğin zeka gelişimine olumlu etkisi olduğu dikkat çekmektedir. Bu yüzden hamilelikte balığı bolca tüketmelisiniz. Balık tüketiminiz az ise de hamilelikte balık yağı haplarından yararlanabilirsiniz.

Doğru ve dengeli beslenmek için balık yemelisiniz. Hamilelik döneminde bazı anne adayları balık kokusundan tiksinir. Zorla da olsa balık yemeye özen gösterin. Tabi balık seçimini yapmak çok önemli. Yüzey balıkları çok az miktarda civa içerir iken, dip (derin) su balıkları yüksek miktarda civa içermektedir. Her balıkta düşükte olsa civa vardır. Ancak bu civanın miktarı önemlidir.

Hamilelikte yenilen her besin, plasentadan doğrudan bebeğe geçer. Siz yüksek miktarda civa içeren balık yediğiniz zaman bebeğinizin bilişsel, dil, motor, görme gibi becerileri olumsuz etkilenecektir. Bu yüzden sağlık riske atılmaz! Senin için yararlı ve zararlı olabilecek balıklara bir göz at!

Hamilelikte Balık Tüketimi Miktarı

Son zamanlarda yapılan çalışmalar, önerilenden fazla ve çok yüksek dozlarda Omega 3 alımının kanama zamanını uzattığını (aslında bu etki kalp krizi ve damar tıkanıklığına karşı Omega 3’lerin koruyucu etkisinin temel nedenidir) ve bunun da doğum esnasında kanama olasılığını arttırdığını ortaya çıkarmıştır.

Haftada iki kez balık tüketmeniz omega-3 ihtiyacını karşılayacaktır. Ayrıca balığa ek olarak omega-3 bakımından zengin olan ceviz ve koyu yeşil sebzeleri tüketmek ihtiyacı tümüyle karşılayacaktır.

Hamilelikte Yenilebilir (Yenmesi Gereken) Balıklar

Her balığın içinde çok az da olsa civa vardır. Belirtmek gerekir ki burada önemli olan miktardır. Hamileliğinizde sizin için tehlike oluşturmayan, içerisinde çok az miktarda civa içeren balıklar vardır. Nedir bunlar?

 1.  Sardalya
 2.  Somon
 3.  Ton Balığı
 4.  Hamsi
 5.  İstavrit
 6.  Palamut
 7.  Uskumru
 8.  Beyaz Balık
 9.  Alabalık

Bu balıkların nereden geldiği çok önemlidir. Civa oranları çok düşüktür. Ancak yine de balık alırken güvenilir yerden almaya özen gösterin. Temiz denizlerdeki balıkları rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Hamilelikte Yenmemesi Gereken Balıklar

Hamilelikte tüketmemeniz gereken balıklar derin deniz balıklarıdır. Bu balıklar, yüksek miktarda civa içermektedir. Yüksek miktarda civa içeren balıkları tüketmek bebeğin;

 1. Bilişsel
 2. Motor
 3. Görme
 4. Dil

becerileri az ya da çok etkilenecektir. Riske atmaya değer mi? Tabi ki değmez. O zaman gelin hamilelikte yememeniz gereken balıklara bir göz atalım.

 1.  Midye
 2.  Levrek
 3.  Mezgit
 4.  Lüfer
 5.  Barbunya
 6.  Kalkan
 7.  Kefal

Gebelikte Balık Yağı Kullanımı

Gebelikte balık tüketiminiz az ise ya da balık yiyemiyorsanız, gebelikte balık yağı haplarından yararlanabilirsiniz. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ali Osman Koyuncuoğlu’na göre, gebelikte balığın karaciğerin değil de gövdesinden üretilen (fish body oil) balık yağı tabletleri kullanılmalıdır. Bunun nedeni balığın karaciğerinde bol miktarda A vitamini bulunmaktadır. Gebelik döneminde fazla miktarda A vitamini alımı bebek için zararlıdır.

Gebelik döneminde doktorunuz önermediği sürece balık yapı hapı kullanmayın! Doktor önerisi ile kullanılmalıdır.

Balık yapı hapı kullanmak istemiyorsanız da omega-3 içeren besinlerden yararlanabilirsiniz. Nedir bunlar?

 •  Ceviz
 •  Ispanak
 •  Diğer yeşil yapraklı sebzeler
 •  Keten tohumu
 •  Ayçekirdeği
 •  Ekmek
 •  Taze sıkılmış meyve suyu
 •  Yumurta

Hamilelikte Balık Tüketimi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Hamilelikte Ton Balığı Yiyebilir Miyim?

Evet yiyebilirsiniz. İçeriğinde az miktarda civa bulundurması ile güvenilir bir balıktır.

Hamilelikte Alabalık Yenir mi?

Alabalık, yüzey balığı olduğu için yemenizde bir sakınca yoktur.

Hamilelikte Dondurulmuş Balık Yenir mi?

Taze balık tüketmeniz daha yararlıdır. Ancak yiyecekseniz, güvenilir bir yerden ya da evde kendi dondurduğunuz balığı yiyebilirsiniz. Çözündürme işlemini dolapta yapmanız daha uygundur.

Hamilelikte Balık Yemek Şart mı?

Balık yemeniz bebeğiniz için çok önemlidir. Balık yiyebiliyorsanız hafta 2 kez yemeye özen gösterin. Yiyemiyorsanız da diğer omega-3 içeren besinlerden faydalanın. Balık yağı hapını kullanabilirsiniz. Ama mutlaka omega-3 alın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu