Hamilelik Süreci

Kolay Doğum İçin Ne Yapılmalı (Etkili Yöntemler)

Bebeğinizi kucağına almak için sabırsızlanıyorsun. Bir yandan da doğum korkusu seni sarmış durumda. Mucize bir bebeği dünyaya getirmek elbette ki kolay olmayacak. Bunu siz de biliyorsunuz. Ancak gözünüzü korkutmayın! Bu makalede sizin için kolay doğum için bazı yöntemlere değindim. Göz atmaya ne dersin?

1. Egzersiz Yapmak

İdeal bir kilo kontrolü doğum sırasında da size avantaj sağlayacaktır. Her ne kadar gebelik sizi yorsa da pes etmeden egzersiz yaparsanız kilo konusunda büyük bir yol kat etmiş olursunuz. Gebelik, kilo almaya yatkın bir dönemdir. Bir de bu dönemde daha fazla yemeye başladıysanız, kilo almanız kaçınılmazdır. Mümkün olduğu kadar şekerli yiyeceklerden uzak durun! Şekerli yiyecekler size fazlasıyla kilo aldırabilir.

Egzersizden kastım, yorucu fiziksel egzersizler değil, aksine sizi rahatlatan ve aynı zamanda kilo kontrolü sağlayan egzersizlerdir. Bunlar yürüyüş de dahil olmak üzere, pilates, yoga, yüzme egzersizleridir.

Egzersiz yaparak aynı zamanda gebelik döneminde ortaya çıkan ödeme de savaş açmış olursunuz. Ödem, çoğunlukla hareketsizlik sonucu ortaya çıkar. Bu yüzden bol bol hareket!

2. Bilgi Edinmek

Doğum korkusu kabusunuz olmasın. Bu konuda ne kadar bilgilenirseniz, korkunuz azalacak, kendinizi daha rahat hissedeceksiniz. Bir çok bilgi edinme yolu mevcuttur. Kitaplar, doğuma hazırlık kursları, videolar, makalelerden yararlanabilirsiniz.

3. Kegel Egzersizleri

Kegel egzersizi normal doğum yapacak anne adaylarına tavsiye edilmektedir. Egzersiz, rahim kaslarını güçlendirmektedir. Rahim kaslarının güçlü olması demek, sizin rahminizi daha fazla kontrol ediyor olmanız demektir. Doğum sırasında tüm kontrol sizdedir. Bu yüzden rahim kaslarını güçlendirseniz daha kolay bir doğum yapmanız kaçınılmazdır. Normal doğumun gerçekleşebilmesi için gevşeklik önemlidir. Gevşemeyi de egzersiz ile sağlayabilirsiniz.

Egzersiz, rahim kaslarını sıkarak 1’den 10’a kadar sayıp rutin şeklinde yapılmaktadır.

Anüs ve idrar tutmaya yarayan kasların tam ortasında vajen kasları bulunur. Vajen kasların çalıştırılmasında nefes alırken kaslar sıkıştırılır, nefes verirken ise serbest bırakılır. Yeni başlayanlar tüm Kegel egzersizlerini günde 3 set 5 tekrar olarak başlayabilir kas grubu güçlendikçe ve farkındalık artıkça tekrar sayısını günde 150 tekrara kadar çıkarabilirsiniz. 3-6 aylık bir süreç içerisinde yapılan egzersizlerin olumlu faydalarını görebilirsiniz.

Doktorunuza danışarak yardım almaya çalışın!

4. Doğum Şeklinize Karar Verin!

Planlı olmak her işin başında gelmektedir. Özellikle çoğunlukla gebelik önceden planlandığı gibi doğumda önceden planlanmalıdır. Hiçbir şeyi ertelemeyin!

Tek başına karar vermek istemiyorsanız, doktorunuzla iletişime geçin. Doktorunuz size en doğru bilgiyi sunacaktır. Ayrıca bazı pelvik kaslarınızı kontrol ederek doğum şekliniz size uygun olup olmadığını söyleyecektir. Önceden bu konuyu konuşursanız, daha rahat olacak ve önyargılarınızdan kurtulmuş olacaksınız.

Şu da unutulmamalıdır ki doğum şekliniz sizin tercihiniz dışında da gelişebilir. Örnek verecek olursam; bebeğiniz normal doğum pozisyonu almamış ise sezeryan doğum kaçınılmaz olacaktır. Siz ne kadar normal doğumu planlamış olsanız da doktorunuz uygun bulmayacaktır.

5. Uyku

Son aylar uykusuzluk ile baş ediyor olabilirsiniz. Bilindiği gibi uyku, hem sizin için hem de bebeğinizin gelişimi için çok ama çok önemlidir.

Uyku ile probleminizi en aza indirmeye çalışırsanız, sizin yararınıza olacaktır. Ne kadar çok kaliteli uyku o kadar az stres! Stresin olmaması da doğumu kolaylaştıran bir diğer faktörlerdendir.

6. Nefes Egzersizleri

Doğru nefes alıp vermek doğum sırasında çok önemlidir. Yavaş ve derin nefes egzersizleri kaslardaki oksijen miktarınızı arttırır.

Nefes alıp verme egzersizi hem bebeğinize oksijen gitmesini sağlayacak hem de doğum sırasındaki ağrıları azaltmaya yarayacaktır. Derin nefes alıp verme egzersizi düzenli olarak evde uygulayın. Doğum esnasında çok işinize yarayacak!

7. Masaj

Masajı kim yapacak? diye sorabilirsiniz. Eşiniz her konuda size destek oluyor, bu konuda da destek alabilirsiniz.

Eşinizden bacaklarınızı, ayağınızın altını ve sırtınızı biraz bastırarak masaj yapmasını isteyin. Bu masaj, sizin sakinleşmenizi sağlayacak, vücudunuzdaki adrenalin düzeyini en aza indirecektir. Ayrıca kasılmalar sırasında da bu masajı hafif hafif yaptırabilirsiniz.

8. Doğum Yeri Seçimi

Daha önceden bahsettiğim gibi doğum öncesi bazı konuları planlamanız gerekmektedir. Bu sizi rahatlatacaktır. Doğum yerinize önceden karar verin. Aniden doğum gelişirse kararsızlık sizi strese sokacak ve doğumunuzu etkileyecektir. Bu yüzden doğum yerinizi önceden gidip görün ve rahatlayın.

9. Anı Yaşamak

Bugüne odaklanarak sadece bugün yaşadıklarınızı düşünün. Zihninizi düşüncelere boğmayın, bu sizi strese sokabilir. Şimdiki zamana odaklanırsanız, zihninizi kontrol altında tutabilirsiniz.

10. Aromaterapi Kullanın

Koku, güçlü duygularımızdan biridir. Anıları canlandırır, iyi hissetmemizi sağlar. Özellikle lavanta kokusu sakinleştirici etkisiyle bilinmektedir. Doğuma hazırlanırken, nefes egzersizleri sırasında bu kokudan yararlanabilirsiniz. Sizi büyük ölçüde rahatlatacaktır. Doğum sırasında da yanınızda bulundurabilirsiniz.

11. Bitkilerden Yararlanabilirsiniz

Kolay doğum için bitkisel öneriler de mevcuttur. Bunlardan en bilineni kolay doğum için hurma meyvesidir.  Ancak doktorunuza danışmadan kullanmayın!

Bilindiği üzere hurma meyvesi, mucivevi bir besindir. Doğumu kolaylaştırdığı da bilinmektedir. Doğumu kolaylaştırma etkisi, içeriğindeki oksitosin ile mümkündür. Oksitosin, rahimin açılmasını sağlayarak, herhangi bir etkiye bağlı olmadan açılmayı sağlar.

Ahududu çayını duymamış olabilirsiniz. Hamileliğinizin 4.ayından sonra aşırıya kaçmamak kaydıyla günde 1 fincan kadar ahududu çayının tüketimi doğumu kolaylaştırıp, sancıları azalttığı bilinmektedir.

Güzel bir doğum hikayesi dilerim. Sevgilerimle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu