Hamilelik

Kordon Dolanması Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Gebeliğin erken ya da geç dönemlerinde ”dolanma riski” çok sık yaşanmaktadır. Peki bebeğinizin hayatını tehlikeye atan kordon dolanması nedir? Nedenleri nelerdir? bir göz atalım.

Kordon Dolanması Nedir?

Kordon, ”umblikal kord” olarak da bilinen anne ve bebek arasında bağlantıyı sağlayan dokudur. Bu doku ile anneden besin ve oksijen sağlanmaktadır.

Kordon dolanması ise, göbek bağının bebeğin boynuna dolanmasıdır. Doğumdan önce ve doğum sırasında sıklıkla gözlemlenen bir durumdur. Bu durumda endişelenmenize gerek yoktur. Doktorunuza güvenin ve rahat olun!

Kordon Dolanması Neden Olur?

Nedenini doktorunuz daha iyi tespit edecektir. Doktorlar, sıklıkla dolanmanın belirli bir nedeni olmadığına tanık olmaktadırlar. Dolanmaya neden olan bazı faktörleri sıralayabiliriz.

  • Kordon Boyunun Uzun Olması: Kordon boyu 55-75 cm arasında değişebilmektedir. Bazı bebeklerde kordon çok uzun olabilmektedir. Uzun kordonda dolanma riski fazladır. Normal doğumda %30 civarında kordon dolanması yaşanmaktadır.
  • Plasenta Uzaklığı:  Göbek bağına yakın plasentada dolanma ve sıkma riski yüksektir.
  • Amniyon Sıvısı Miktarı: Amniyon sıvısının fazla olması bebekte daha fazla hareket edebilme alanı oluşturmaktadır. Çok fazla hareket etme olanağı da dolanma riskini beraberinde getirmektedir.
  • Çoğul Gebelikler: İkiz, üçüz gebeliklerde rahim daha fazla bebek taşıdığı için alan dardır. Dolanma riski tekil gebeliklere göre daha fazladır.

Kordon Dolanması Nasıl Hissedilir?

Anneler tarafından çok merak edilen bir sorudur. Eğer böyle bir durum varsa bunu nasıl hissedebilirim? Sizin tek başınıza bunu hissedebilmeniz pek mümkün görünmemektedir. Ancak karnınızda sürekli hareket eden bir bebeğe sahipseniz hareket takibi yaparak da bu durumu anlayabilirsiniz. Her gün belirli aralıklarla aynı şartlar altında hareket eden bir bebek, gün boyunca çok az hareket etmeye başladıysa ya da hiç hareket etmiyorsa doktora başvurabilirsiniz.

Veriler, bebeğe kordon dolanmasının 36. hafta ve sonrasında yaşandığını ve müdahale edilebildiğini göstermektedir.

Dolanmanın Bebeğe Etkileri Nelerdir?

Erken dönemde görülen dolanmalarda amniyon sıvısı fazla olduğu için bebeğin içinden çıkabilme ihtimali yüksektir. Ancak geç dönemlerde bunu söylemek pek mümkün değildir.

Bebekte bu etkiler görülebilir.

  1. Kordon bebeğin boynuna dolanmış ve onu sıkmışsa kalp ritim bozukluğu ve nabız sayısında azalma görülebilir.
  2. Uzun süreli boynuna sıkılı halde duran bebekte ciddi sorunlara yol açabilir.
  3. Çok uzun süreli durumlarda ise bebek ölümlerine neden olabilir.

Canınızı sıkmayın! Yalnız değilsiniz, bir çok gebe doğum öncesi ve doğum sırasında bu durumu yaşamaktadır. Doktorunuz size en doğru bilgiyi verecektir.

Dolanmanın Doğuma Etkisi Nedir?

Hamileliğin 36. haftası ve sonrasında yaygın olarak görülen bu durum doğum sırasında tehlikelidir. Ne zaman tehlikeli diye soracak olursanız bebek doğum kanalına girmişse o zaman daha tehlikelidir. Normal doğum isteyen anne adaylarına doktor sezeryan doğumu önerebilmektedir. Normal doğum da kordon dolanması risk teşkil eden bir durumdur. Ancak durumunuz ve doğum şekliniz hakkında sizi en iyi doktorunuz yönlendirecektir.

Dolanma tespit edilmişse doktorunuz kordon dolanması nst takip etmek isteyebilir. Nst ile kalp atımları takip edilen bebeğinizin durumuna göre doğum şekline karar verilmektedir. Riskli bir durum yok ise normal doğum önerilebilir. Kalp ritimlerinde yavaşlama söz konusu ise sezeryan doğumu tercih etmek daha doğru olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu