Tuvalet Eğitimi

Tuvalet için en uygun zamandan, ebeveynin nasıl davranması gerektiğine kadar bir çok bilgiye bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Tuvalet Eğitimi Sık Sorulan Sorular

Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlamalıyım?

Uzmanlara göre farklı görüş olsa da genel kanı 2-2.5 yaş aralığıdır.

Tuvalet Eğitiminde Cinsiyet Belirleyici mi?

Tuvaletini yapmayı öğrenme hızı, kızlarda biraz daha kolay olmaktadır.

Tuvalet Eğitiminde Çocuk Hazır Olduğunda mı Başlamalıyız

Tuvalet eğitimine çocuk hazır olduğunda başlanmalıdır.

Tuvalet Eğitimi Gece ve Gündüz Nasıl Olmalı?

Gece ve gündüz ayrımı yapmayın. Bezi bıraktığınız an tamamen bırakın. Gece de bez bağlamayın.

Gece Kaç Kez Uyandırmalıyım?

2 kez uyandırmanız yeterlidir.

Lazımlık Kullanımı Doğru Mu?

Aslında lazımlık, çocuğun kendini tam anlamıyla bağımsız hissedebilmesi için uygun değildir. Çocuk, ebeveynleri gibi tuvalete yapmak isteyecektir. Ancak şunu da yapabilirsiniz: lazımlığa alıştıktan bir süre sonra klozete oturmasını teşvik edebilirsiniz.

Tuvalet Eğitiminde Nasıl Davranmalıyız?

Son derece sakin, kararlı ve sabırlı olmalısınız. Bu süreç siz sakin olursanız, kolay geçecektir. İlk başlarda kaçırmalar olabilir. Unutmayın daha çok küçük! Oyuna dalıp kaçırabilir. Tuvaletini sadece bir kaç kez sorarak hatırlatabilirsiniz.

Kakasına Dokunmak İstiyor? Ne yapmalıyım?

Kakasından sakın tiksindirmeyin! Kaka, çocuğunuza göre ondan bir parça ve çok değerli. Kendinden çıkan parçaya pis, kirli diye hitap etmeniz kendisini kötü hissettirir. Bu durumu normalleştirin. Eli kirlenirse ''Evet kirli bişeydir. Ama beraber temizleyebiliriz.'' diyerek kakasından korkmamasını sağlayın.

Tuvalet Eğitimine Başlamadan Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle eğitime hazır olup olmadığını gözlemleyin. Eğer çocuk, eğitime hazır belirtiler gösteriyorsa, büyümeye heveslendirerek iyi bir başlangıç yapabilirsiniz. Boyunun ne kadar uzadığından, bazı işleri tek başına başarabildiğinden bahsedebilirsiniz. Böylelikle çocuğunuz büyümeye heveslenecek ve sizin gibi olmak isteyecektir.

Tuvalet Eğitimine Ara Verebilir Miyim?

Eğer yanlış bir zamanda başladıysanız, çocuğunuz tüm çabalarınıza rağmen inatlaşıyorsa biraz ara verebilirsiniz. Ancak çocuğa kısa ve net cümlelerle açıklama yapmalısınız.
Başa dön tuşu