Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitiminde Kaçınmamız Gerekenler (Önemli İpuçları)

 

Eğitime başladınız. Her şey güzel gidiyor. Bir de baktınız ki birden işler tersine döndü. Çocuğunuz inatlaşmaya başladı. Şimdi nasıl yaklaşacağım? Bıraksam bir daha başlayabilir miyim? gibi bir sürü sorular sizi kuşatır da kuşatır. Bu makalemizde olası bir durumda nasıl yaklaşacağız? Nelerden kaçınacağız gibi sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.

Tuvalet Eğitiminde Gece Uyandırmaktan Kaçınmak

Kesinlikle bu soruya verdiğiniz cevap hayır olsun! Neden mi? Siz gündüz tuvalet alışkanlığı kazanmaya çalışırken gece bu alışkanlığı bırakırsanız ne olur? Hemen söyleyeyim. Sabah kalktığınızda kaçırmış dahi olsanız ıslaklık hissetmez bu durumdan rahatsız olmazsınız. Dolayısıyla gündüz alışkanlığından bunalan çocuk   (yeni alışkanlık bazen çocuğu sıkabilir) gece özgürlüğe kavuşur. Tutarsızlık yaşanır.

Tuvalet Eğitiminde Çocukla İnatlaşmak

Tuvalet eğitiminde asla ve asla çocuğunuzla inatlaşmayın. Kaybeden siz olursunuz. Çocuğunuz bu konuda inatlaşıyor ise demek ki yanlış bir zamanda başladınız. Bunu önce çocuğa açıklayıp sonrasında ara verebilirsiniz. Hazır olduğunda yeniden başlayabilirsiniz. Bunda bir sıkıntı yoktur.

Tuvalet Eğitiminde Çocuğa Olumsuz Kelimeler Söylemek

Çişini kaçıran bir çocuğa ”Off yine mi?” ya da kakasını söylemeyip oyuna dalan bir çocuğa defalarca ”kakan geldi mi sakın ha sakın halıya yapma!” gibi bir sürü olumsuz türden cümleler çocuğun motivasyonunu düşürür. Çocuk, çişini ya da kakasını kaçırdığında kendini yetersiz hisseder. Başaramayacağına inanır. Tuvalet eğitiminiz 2 haftalık bir süreçte bitecek ise 2 ay gibi bir süreç alır. Çocukta güven çok önemlidir.

Tuvalet Eğitiminde Kötü Kokuyor Cümlesini Kullanmak

Tuvalet eğitiminde kaçınmanız gereken bir diğer husus da kötü kokuyor cümlesidir. Bunun neresi kötü diyebilirsiniz. Kakasının farkına daha yeni varmış olan çocuğa kötü kokuyor dendiğinde kendini kötü hissedecektir. Bana ait olan bir şey kötü kokulu deyip kakasından belki de tiksinecektir. Oysa ki çocuğa kakasını normal bir şeymiş gibi hissettirirseniz zamanla kakasına ”bay bay” deyip el sallayacaktır.

Tuvalet Eğitiminde Dakikada Bir Soru Sormak

İster çişi isterse kakası olsun hiç fark etmez çocuğa soru sormayın. ”Tuvaletin geldi mi”, ” Çişin var mı?” gibi art arda soru sormak çocuğu sıkar. Tabiki soru soracaksınız. Ama 1 kere sorun ve yerinde olsun. Oyuna dalan çocuğunuza bunu 2 kez aralıklarla hatırlatabilirsiniz. Bunda bir sorun yoktur. Ancak art arda dakikada bir yapılan sorular çocuğu bunaltacaktır. Tuvalete karşı isteksizlik başlayacaktır.

Tuvalet eğitimine ne zaman başlaman gerektiği konusunda henüz karar veremediysen  https://www.annembulur.com/tuvalet-egitimine-ne-zaman-baslamaliyim/ ilgili makalemizden yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu