Tuvalet Eğitimi

Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlamalıyım?

 

Basit gibi görünen fakat zorlu bir süreç sizi bekliyor. Bu süreci zorlanmadan öğretebilirsiniz. Tuvalet, yeme içme gibi bir ihtiyaçtır. Bunu çocuğunuza basitleştirerek anlatabilirsiniz. Bebeğiniz büyüdü ve kendini ifade edebiliyor. Bezini istememeye başladı. Sizinle birlikte tuvalete gitmek istiyor. Acaba tuvalet eğitimine başlamalı mıyım? Çocuğum eğitime ya hazır değilse? Kaç yaş aralığı uygun olur? Nelere dikkat etmem gerekiyor? gibi soruları sormaya başladıysanız bu makalemizde cevabı bulabilirsiniz.

Pratik Tuvalet Eğitimi Zaman Dilimi

Tuvalet eğitimi için ortalama dönem 18-36 aylık dönemdir. Bazı uzmanlar ise tuvalet eğitimine en az 2 yaşında başlamayı önermektedir. Bazı uzmanlara göre 2-2.5 yaş arası öğrenme sürecidir. Çocuğunuza göre bu dönem değişebilir. Çocuğunuz ne zaman hazır olursa o zaman başlayın. Çocuğunuzu başkalarıyla sakın kıyaslamayın. Her çocuk özeldir ve her çocuğun farklı gelişimsel özellikleri vardır.

18 aydan küçük bebeğinize tuvalet eğitimi için çok erken bir süredir.

Önce çocuk hazır mı değil mi onu çok iyi gözlemlemeniz gerekiyor. Bazı belirtilere dikkat etmek gerekli. Eğer bu belirtiler varsa çocuk hazırdır. Kış dahi olsa fazla bekletmeyin ve başlayın. Nedir bu belirtiler?

  1. Çocuk önce kendini ifade edebilmelidir. Çişini ve kakasını ayırt edip söylüyor olması gerekir.
  2. Tuvalete merakı artmıştır.
  3. Sabah uyandığında bezi artık çiş dolu değildir.(tutabiliyodur)
  4. Kakasını yaparken hep aynı yere saklanacak.
  5. Bezini istemeyecektir.

Bu belirtilerin hepsi çocuğunuzda varsa başlayabilirsiniz. Kesinlikle hazır olmadan çocuğunuzu zorlamayın. Zira ileride psikolojik problemlerin zeminini hazırlamış olursunuz.

 Erkek Çocuğa Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Verilmeli?

Tuvalet eğitiminde erkek ya da kız ayrımı yoktur. Erkek çocuk için de ideal yaş aralığı 2-2.5 yaştır. 2 yaş çıplaklığa ilginin artması,çıplak gezme isteği aslında bir belirtidir. Fakat 2 yaş inatlaşma dönemi olduğu için en erken 2 yaşında eğitime başlamanız önerilir.

erkek cocuk tuvalet egitimi

2 Yaşındaki Çocuğa Tuvalet Eğitimine Başlamalı mıyım?

2 yaşında (24 aylık) bir çocuğa belirtiler varsa tuvalet eğitimine başlanabilir. 2 yaş sendromu biraz zorlasa da belirtiler varsa başlamalısınız. Baktınız ki çocuğunuz inatlaşmaya başladı. Biraz ara verebilirsiniz. Ara verirseniz çocuğunuza bunu sakin bir şekilde açıklayın. ”Oğlum, yanlış bir zaman seçmişiz. Şimdi bezini tekrar takacağım. Zamanı geldiğinde başlayabiliriz.” gibi kısa ve açıklayıcı cümleler kullanın. Evde konuyu mümkünse hiç açmayın.

Tuvalet eğitiminde nelerden kaçınmalısınız? sorusuna cevap arıyorsanız bu konuda yazılmış makalemizi okuyabilirsiniz> https://www.annembulur.com/tuvalet-egitiminde-kacinmamiz-gerekenleronemli-ipuclari/.

Merak ettiğiniz sorularınızı yorum bölümünde yazabilirsiniz. Şimdiden kolaylıklar dilerim 🙂

Tuvalet Eğitimi ile İlgili Sık Sorulan Sorular

18 aydan küçük bebeğime tuvalet eğitimine başlamam uygun mudur?

Bu aylarda her ne kadar eğitime dair bazı belirtiler yaşasanız da kas kontrolü sağlanamadığı için başlamanız uygun görülmez.

3 yaşında ama hala tuvalete yapmıyor neden?

3 yaş aslında tuvalet eğitimini bitirmiş olmanız gereken bir dönemdir. Fakat çocukla herhangi bir inatlaşma, olumsuz bir deneyim yaşandıysa tuvalete yapmak istemiyor olabilir.

13- 14 aylık tuvalet alışkanlığı kazanmış nadir çocuklar var? Bu nasıl oluyor?

Literatürde bu dönem uygun bir dönem değildir. Bu dönemde tuvalet alışkanlığı kazanan çocuklar biraz zorlanmış olabilir. Psikoloji açısından bu dönem uygun değildir.

Tuvalete gitmek istemiyor? Ne yapmalıyım?

Tuvalete mümkünse birlikte gidin. Yanında olduğunuzu, korkacak bir şey olmadığını söyleyin. Korkma sebebi, tuvaletin deliği olabilir. Özellikle küçük yaştaki çocuğunuza korkutucu gelebilir. (derin,uçsuz bucaksız) Mümkünse tanıtın, eğlenceli bir hale getirin. Çişini ya da kakasını yaptığında beraber klozete dökün ve arkasından el sallayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu