Yenidoğan Dönemi

Yenidoğan Bebek Hakkında Tüm Detaylar

İlk doğumunuzun ardından dünyaya gelen bebek, daha önce hiç tecrübeniz olmadığından bazı konularda zorlanabilirsiniz. Her ne kadar büyüklerden yardım alsanız da bazı sorular peşinizi bırakmayacaktır.

Bu makale ile kafanıza takılan her soru netleşecektir. Bilmeyen anne yoktur araştırmayan anne vardır diyerek haydi makalemizi okumaya!

Yenidoğan Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Beslenme, bebeğinizin en temel ihtiyacıdır. Bu ihtiyacı karşılayacak en iyi besin de ”anne sütüdür.” Sütünüz gelmese dahi ilk emzirme çok önemlidir. Nedeni ise, kolostrum denilen ağız sütünün ciddi derecede öneme sahip olduğudur. Bu süt bebeğiniz için çok önemlidir. Ağız sütünün faydasına değinecek olursak, bağışıklığı güçlendirmede çok etkilidir.

Yenidoğan Emzirme Düzeni Nasıl Olmalı?

Yenidoğan bebekler çok sık aralıklarla emzirilmelidir. Sık emzirerek hem sütünüzün gelmesini hızlandıracak hem de bebeğinizin temel ihtiyacını karşılamış olmanın mutluluğunu yaşayacaksınız. 24 saat içerisinde normal olan 8-10 kez beslenmesi normaldir. Bebeğin her istediğinde onu emzirmelisin! Her emzirme de iki göğsünü de boşaltman çok önemlidir.

Yenidoğan Bebek Alt Temizliği Nasıl Olmalı?

Sık emzirildikleri için sık sık kaka yapması son derece normaldir. Bebeğinizin altını 3 saatte bir değiştirirseniz pişiğin önüne geçebilirsiniz. Çok uzun süre kakalı tutmamaya özen göstermelisin!

Alt temizlemek için çok mecbur kalmadıkça ıslak mendil kullanılması önerilmemektedir. Islak mendiller, içerisinde kimyasal barındırmaktadır. Bu da bebeğinin son derece hassas olan cildine zarar vermektedir. Yenidoğan bebekler için özel olarak üretilmiş güvenilir marka ıslak mendil alabilirsiniz. En sağlıklısı kullanmamaktadır, fakat tercih sizin!

Piyasada satılan pamuk mendillerden yardım alabilirsiniz. Ilık su ile ıslatıp altını bu mendiller yardımıyla temizleyebilirsiniz. Benim uzun bir süre kullandığım yöntemdir.

Yenidoğan Bebeğin Oda Sıcaklığı Nasıl Olmalı?

İdeal oda sıcaklığı, 22 derecedir. Prematüre bebeklerde ısı biraz daha arttırılabilir. Prematüre bebekler çok küçük oldukları için yüksek sıcaklık önerilir.

Yenidoğan Bebeklerde Gaz Sancısı Nasıl Giderilir?

Yenidoğan bebek gaz problemi, sindirim sistemi tam olarak gelişmediği için çok sık görülmektedir. Peki bu gazı hafifletmenin yöntemleri var mı? diyecek olabilirsiniz. Tabi ki her derdin bir dermanı var. Şimdi bakalım bebeğinizin gaz sancısını nasıl gidereceksiniz?

 • Bebeğini omzuna alıp sırtını sıvazlayarak rahatlamasını sağlayabilirsin.
 • Bebeğini dizinin üstüne yüzüstü olacak şekilde yatay yerleştirip sırtını sıvazlaman iyi gelecektir.
 • Karnına saat yönünde avuç için ile hafifçe masaj yapman çok rahatlatıcıdır.
 • Her emzirme sonrası gazını çıkarmasını sağlayarak gaz sancısını önleyebilirsiniz.

 Yenidoğan Göbek Bakımı Nasıl Olmalı?

Göbek bağı mümkün olduğunca mikrop kapmaması için kuru tutmaya özen göstermeniz gerekmektedir. Ne kadar kuruluk o kadar erken düşme! Göbek bağı düşene kadar banyo yaptırmamanız önerilmektedir. Doktorunuzdan göbek bağının çabuk düşmesi için kurutucu spreyler tavsiyesi alabilirsiniz. Piyasada göbek bağı için özel spreyler mevcuttur.

Göbek bağı bölgesinin hava ile temas etmesi iyileşmeyi kolaylaştıracaktır. Bezinin o kısmını açık tutarak hava almasını sağlayabilirsiniz.

Bebeğinizin göbek bağından kan ya da çok sulanma oluşursa doktora görünmeniz gereklidir. Mikrop kapmaması için çok önemlidir.

Yenidoğan Bebek Banyosu Nasıl Olmalı?

Göbek bağı düştükten sonra yıkayabilirsin. Şimdi yıkama zamanı! Bebeğin banyo ısısı ideal olarak 38 derece olabilir. Bu ısıyı ölçmeden de anlayabilirsiniz. İlk olarak dirseğinizle suyun sıcaklığına bakabilirsiniz. Su, dirseğinizi yakmayacak sıcaklıktaysa idealdir.

Bebeğini düşürmekten korkuyorsan bunun için banyo fileleri kullanabilirsin. Senin için çok pratik olacaktır. Sana önerim, iki kişi ile yıkaman güvenlik için daha doğru olacaktır.

Yenidoğan Bebek Neden Ağlar?

Yenidoğan bir bebeğe sahipseniz sıklıkla ağlamalara maruz kalabilirsiniz. Anne karnından yeni çıkmış ve ortam son derece yabancıdır. Bu durumda siz olsanız ne yapardınız? Yenidoğanın işi çok zor. Her ihtiyacını ve daha da fazlasını ağlamayla dile getirebiliyor. Şimdi gelelim bebeğiniz neden ağlar?

 •  Acıkmak
 •  Altının değiştirilmesini istemek
 •  Gaz sıkıntısı
 •  Korkmuş olmak
 •  Kendini güvende hissetmemek
 •  Annenin sesini duymak istemek
 •  Kucağa istemek
 •  İlgi istemek

Yenidoğan Bebek Nasıl Sakinleştirilir?

En başta uzmanların da söylediği gibi ebeveyn ağlamalara sakince cevap verirse bebekte kısa sürede sakinleşecektir. Bunun tersi olarak ebeveyn endişeli yaklaşırsa bebek ne yapacağını bilemeyecek ve daha şiddetli ağlamaya devam edecektir. Bu yüzden anneler için ne kadar zor olsa da sakin olmamız gereklidir. 

Ağlayan bir bebeğin önce neden ağladığı belirlenmelidir. Bunu da en iyi anne hissedebilir. Bu hissetme bebeğiniz ile aranızdaki bağ kuvvetlendikçe, bebeğinizin tepkilerini anladıkça gerçekleşecektir. Ağlamalar neden oluyor ise ona göre bebeğe cevap verilmelidir. Örneğin; bebek her ihtiyacı karşılanmış, gazının olmadığından eminsiniz fakat yine de ağlıyor. Sizi istiyor olabilir. Göz teması kurmanız, onu okşamanız, ninni söylemeniz, konuşmanız etkili olabilir. Bebeğinize klasik müzik dinleterek de sakinleşmesini sağlayabilirsiniz.

Yenidoğan Bebek Nasıl Yatırılmalıdır?

İstediğiniz pozisyonda yatırabilirsiniz. Sırtüstü ve yüzüstü yatırmanın da bazı tehlikeleri vardır. Bebeğini takip etmelisin! Ancak sizin gözetiminizde olursa tehlikelerin önüne geçmiş olursunuz. Sırtüstü yatırmalarda kusmuktan boğulma, yüzüstü yatırmaya bağlı nefes alamama görülebilmektedir. Başının orantılı bir şekil alması için üç türlü yatırman uygundur. Her yatırışınızda pozisyonu değiştirmeniz önerilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu