Anne

Yenidoğan Döneminde Emzirme İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bebeğiniz doğdu! Bebeğinize en iyisini sunmak için elinizden geleni yapıyorsun. Anne sütünü yeterli alabilmesi için yediğin içtiğin yiyeceklere çok dikkat ediyorsun.

Anne sütü, bebeğiniz için mucivezi olarak nitelendirilebilecek mucizevi bir içeriğe sahiptir. Tabi bu içerik, sütünüzün kalitesi beslenme ile doğrudan alakalıdır. Ne kadar iyi beslenirsen o kadar kaliteli süt üretilir.

Peki doğru bir şekilde sağlıklı beslendikten sonra yapmanız gerekenler bitmedi. Bebeğinizi doğru bir şekilde emzirerek anne sütünden en iyi şekilde yararlanmasını sağlamak sizin göreviniz. Doğru bir tutuş şekli bebeğinizi hem daha rahat hissettirecek hem de sağlığını koruyacaktır. Eğer dikkat etmezseniz kulak enfeksiyonlarına davetiye çıkarmış olursunuz. Bu yüzden dikkatli olmakta fayda var!

Sizin için hepsini araştırdım. Bu makale ile emzirme ile ilgili tüm detayları öğrenme fırsatınız olacak. Öyleyse haydi vakit kaybetmeden makaleye göz at!

Doğru Emzirme Teknikleri

Bebeğinizi doğru bir şekilde emzirmeniz için kendinizi sıkmayın. Rahat olmalısın. Ne kadar rahat olursanız sütünüz de o doğrultuda artacaktır. Stres, her şeye iyi gelmediği gibi süt üretimini de azaltır. Bu yüzden rahat bir tutuş sizin için uygun olacaktır. 

Çapraz kolla kavrama, aynı kolla kavrama, futbol topu gibi kavrama ve yan yatarak emzirme gibi bir çok emzirme pozisyonu vardır. Sizin için en uygun pozisyonu belirlemeniz doğru olacaktır. Yenidoğan dönemi emzirme pozisyonları ile ilgili detaylı bilgileri içeren bir makalem var.

Daha detaylı bilgi için inceleyebilirsin.https://www.annembulur.com/bebek-nasil-emzirilmeli-onemli-ayrintilar/

Emzirme ile İlgili Bilinmesi Gerekenler 

 • Doğumdan sonra ilk çıkan süt (kolostrum) diğer adıyla ağız sütünü bebeğin mutlaka almalıdır. Bu süt,   antikorlar içerdiği için bebeğinin bağışıklık sistemine önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.
 • Doğumdan hemen sonra sütünün hemen gelmesi ve bebeğinin kolostrumu alabilmesi için emzirmelisin.
 • Emzirme sırasında bebek tamamıyla memeye dönük olmalıdır.
 • Bebek, her iki memeden de emzirilmelidir. 
 • Bebekler çabuk yoruldukları için sık sık ve az emmek ister.
 • Bebeğinizin ağzını açması için ağız ve çenesine meme ucunu hafifçe dokundurarak ağzını açmasını sağlayabilirsin.
 • Bebek iyice ağzını açtıktan sonra meme verilmelidir. 
 • Bebek kahverengi kısmı gözükmeyecek şekilde memeyi kavramalıdır.
 • Her emzirme sonrası bebeğin gazı çıkarılmalıdır.
 • Emzirdikten sonra bebek hemen yatırılmamalıdır.
 • Annenin stres düzeyi, kendini iyi hissetmesi, yorgunluk gibi sebepler sütün kalitesini etkiler. Siz bu süreçte bol bol dinlenip, kendinize dikkat etmelisiniz.
 • Anne emzirme sürecinde kendini biraz halsiz hissedebilir, bu yüzden vitamin takviyesi alabilirsin.
 • Bebekte gaz oluşmaması için ya da gazı minimum seviyeye indirmek için yiyeceklerine kimyon katmayı ihmal etme!
 • Her emzirme sonrası 1 bardak su içmelisin.

Yenidoğan Emzirme Sıklığı Nasıl Olmalı

Yenidoğan döneminde bebek sık sık emmek ister. Yenidoğan bebekler ilk günler, günde 10-12, sonraki haftalar ise 8-10 kez emmek isterler. Bunun nedeni henüz çok küçük olduğu için çabuk yorulmasıdır. Siz de bu dönemde yoruluyor olabilirsiniz. Ancak bu günler geçici unutmayın. Bebeğiniz biraz daha büyüdüğünde çene kasları güçlenecek ve daha fazla emecek. Emzirme düzeni olacak.

Anne sütü, sindirimi kolay olduğu ve bebeğinin çene kasları kuvvetlenmediği için sık sık emzirmelisin. Bebekten bebeğe bu sıklık değişebilir. Genel kanı, her 2 saatte bir 1 kez emzirilmesi uygundur.

Bebeğini sık sık emzirmen, sütünü de artıracaktır. Ne kadar çok emzirme o kadar çok süt üretimi demektir. Sütünün yetmeyeceğinden endişe etme! Bebeğin emdikçe hormonların çalışıyor. Bebeğin için mükemmel içerikli sütü üretiyor.

Yenidoğan Emzirme Süresi

Bebeğin çok küçük olduğu için sık sık emzirmelisin. Yeni doğan bebekler emzirme esnasında genellikle uyluya dalar. Böyle bir durumda boğulma riski ve emzirmenin tamamlanması için uyandırmalısın. Emzirme tamamen bitene kadar uyanık kalmalı. 

Doğumdan sonra ilk günlerde bebeğiniz tek bir memede 15-20 dakika boyunca kalmak isteyecektir. Emmeye devam etmek isterse diğer memede boşaltılmalıdır. 

Sütünüz bol olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu