Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtisinde Yerleşme Kanaması Olur Mu?

Yerleşme kanaması neden olur? Kanama, döllenmiş yumurtanın (embriyonun) rahime yerleşme sırasında rahim içi kılcal damar tahribi nedeniyle oluşmaktadır. Her hamilelikte görülmemekle birlikte sık rastlanan bir durumdur. Halk arasında ”üstüne görme” olarak da nitelendirilir.

Genellikle adet kanaması ile karıştırılır. Benzer yönleri olsa da adet kanamasından çok farklıdır. Yine de kadınların ayırt edemediği bir belirtidir.

Yerleşme kanaması ne zaman olur nasıl olur? gibi soruları hamilelik haberi bekleyen her kadın merak eder. Bu makalede yerleşme kanaması ile ilgili bilmeniz gerekenleri öğreneceksiniz

Bir çok annenin merak ettiği, belirti hakkında bir çok bilgiyi sizin için derledim. Haydi vakit kaybetmeden bu belirtiyi yakından tanıyalım!

Yerleşme Kanaması (İmplantasyon) Nedir?

Çiftlerin fiziksel birlikteliği sonucu oluşan, bebeğin (fetüsün) rahim iç tabakasına yerleşmesi sonucu ortaya çıkan ağrısız bir kanamadır. Halk arasında ”üstüne görme” olarak da nitelendirilmektedir. 

Kanama bir döllenme belirtisidir. Her hamilelikte görülecek diye bir durum yoktur. Yerleşme kanamasını adet ile karıştıran hamilelere de sıkça rastlanır. Siz de bu durumda olabilirsiniz. Makalemizi okumaya devam ettiğinizde bu ayrımı net yapıyor olacaksınız!

Hamileliğini adet gördüğünü sandığı için geç öğrenenleri sıkça duyarsınız. Yerleşme kanaması yaşayanlar ve gebeliğini geç öğrenenler var.  Adet kanamasından oldukça farklı olan kanamayı yaşayıp gebeliğini fark etmek için okumaya devam edin!

Yerleşme Kanaması ile Adet Kanaması Farkları Nelerdir?

İki kanama birbiriyle çok karıştırılır. Haklısınız! Gebe haberi bekleyen herkes, vücudunda bir belirti arar. Dolayısıyla kanama da bir belirti olduğu için karıştırmanız doğal. Yerleşme kanaması ile adet kanaması farkını nasıl anlayacağım? diye soracak olursanız sizin için aşağıda tabloda karşılaştırdım.

Yerleşme KanamasıAdet Kanaması
Koyu renklidir.Açık renklidir.
2-3 gün arasında değişir.2-6 gün sürebilir.
Lekelenme şeklindeYoğun miktarda
AğrısızAğrılı
Kanama düzensizDüzenli

Yerleşme Kanaması Ne Zaman Olur?

İlişkiden 10-14 gün sonra oluşmaktadır. Adet kanamasına yakın bir zamanda oluştuğu için adet kanaması ile karıştırılır. Adet kanaması sandığınızın aslında yerleşme kanaması olduğunu sonradan anlayabilirsiniz. Adet gecikmesinden sonra en bilinen belirti, bazı kadınlarda görülen yerleşme kanamasıdır. Yerleşme kanaması adet geciktikten sonra da olabilir. 

Hamilelik belirtileri ile ilgili makaleme göz atabilirsiniz.  https://www.annembulur.com/hamileligin-ilk-10-belirtisi-nelerdir/

Hamileliğinizin ilk 2 haftasında görülmez. İlk 2 hafta döllenme olmadığı için dolayısıyla embriyoda oluşmamıştır. 3. ve 4. haftalarda görülebilir.

Yerleşme Kanaması Kaç Gün Sürer?

Kanama, hafif aralıklarla seyrettiği için bir kaç gün sürebilir. Ancak 2 günden uzun süren kanamalarda doktora başvurmalısınız. Gebeliğiniz oluşmuş ise 2 günden fazla süren artan pembe renkli kanamalar düşük belirtisi olabilir. Mutlaka doktora danışmalısınız!

Adet kanamasından farklı olarak bir kaç gün sürmektedir. 2 günden uzun süren kanamalarda doktorunuza danışınız. Normal, sık görülen bir durumdur. Hemen endişeye kapılmayın! Bebeğiniz ve sizin için sakin kalmanız çok önemli.

Yerleşme Kanaması Olmadan Hamile Kalınır mı?

Her hamilelikte görülmeyen bir belirtidir. Kanama yaşamadan da embriyo rahim içine yerleşebilir. Bu içeride yaşanan tahribata bağlı bir durumdur.

Kanamayı yaşamadığın için problem mi var diye düşünebilirsin. Problem teşkil etmez, normal bir durumdur.

Yerleşme Kanaması Sık Sorulan Sorular

Yerleşme Kanaması Herkeste Olur mu?

Hamile kadınların 3 te 1’inde görülmektedir. Herkes bu kanamayı yaşamayabilir.

Yerleşme Kanaması Ağrılı Olur Mu?

Genellikle yerleşme kanamasında adet ağrısı gibi ağrı görülmez. Ancak bazı hamilelerin ağrı yaşadığı da görülmüştür. Ağrının bir çok sebebi olabilir. Bu durumda ağrınız çok fazla ise, doktorunuza danışmanız uygun olacaktır.

Yerleşme Kanaması Rengi Nasıldır?

Açık soluk pembe ya da kahverengimsidir.

İlişkiden Kaç Gün Sonra Olur?

İmplantasyon, (yerleşme kanaması) döllenme gerçekleştikten 10-14. günler arasında olmaktadır.

Ne Kadar Sonra Gebelik Belli Olur?

Yerleşme (implantasyon) kanaması gerçekleştikten 3 4 gün sonra kan testinde gebelik belli olabilir.

Yerleşme Kanaması Yoğun Olur Mu?

Adet kanamasından farklı olarak kanama yoğun değildir

Yerleşme Kanaması Pıhtılı Olur Mu?

Adet kanamasından farlı olarak kanama pıhtılı değildir. Adet kanaması ile karıştırılmamalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu